Botanikos sodas

Sukurta: 29 balandžio 2016

Vilniaus universiteto Botanikos sodas įkurtas 1781 metais. Istorinės aplinkybės lėmė, kad jis net keletą kartų kėlėsi iš vienos vietos į kitą, o dabar įsikūręs dvejose buvusiose dvarvietėse (Kairėnuose ir Vingio parke).

Sodas Kairėnuose

VU Botanikos sodas įdomus ir kaip paveldo objektas. Kairėnuose yra IV–V a. kapinynas ir pilkapis, čia rasta vertingų žalvarinių dirbinių. Nuo XVI a. įsikūręs dvaras priklausė Isaikovskiams, Sapiegoms, vėliau – Lopacinskiams. Jų valdomas dvaras tapo svarbiu Vilniaus visuomenės gyvenimo centru: veikė orkestras ir mėgėjų teatras, lankėsi menininkai, vyko ir politinės diskusijos. Dabar išlikusi jo ūkinė dalis (malūnas, arklidės, ratinė) ir senasis angliško stiliaus parkas su tvenkiniais.

Šiuolaikinis VU Botanikos sodas – ne tik didžiausias Lietuvoje (bendras plotas – 199 ha), jame ir gausiausia augalų kolekcija. Čia auginama apie 11 tūkst. pavadinimų augalų (gėlių, medžių, krūmų, vaiskrūmių, tropinių augalų).
Sode vyksta įvairios parodos: vasaros metu gamtos muziejuje kiekvieną mėnesį eksponuojamos tapybos, tekstilės, grafikos ar kitokio vaizduojamojo meno parodos, o nuo rugsėjo vidurio iki spalio pabaigos sodo erdves puošia žemės ir aplinkos meno objektai. Beveik kiekvieną šiltojo sezono savaitę vyksta įvairios edukacinės ekskursijos, o žiemą – paskaitos. Tradiciškai birželio – rugpjūčio mėnesiais sode šurmuliuoja įvairių festivalių koncertai. Apie visa tai galima sužinoti sodo renginių kalendoriuje.

Sodas Vingio parke

Šis Vilniaus universiteto Botanikos sodo filialas renka ir augina daugiau nei 1,2 tūkst. pavadinimų augalų iš visų pasaulio geografinių zonų. Kolekcijose – plati augalų šeimų, genčių, rūšių ir veislių įvairovė.

Čia žydi ir dera tokie reti medžiai kaip katalpos, mandžiūrinis abrikosas, pilkasis kėnis, vakarinės tujos, graikinis riešutmedis, raudonasis ąžuolas ir kiti įdomūs augalai. Įspūdingi japoninės kerijos ir gebenės lipikės sąžalynai, šeštą dešimtmetį skaičiuojanti alyvų alėja, daugiakamienis platanalapis klevas, amūrinis kamštenis, kurio žievė turi kelių centimetrų storio kamštinį sluoksnį.

Kiekviena rūšis turi savitų, tik jai vienai būdingų ypatybių. Rožyne gerbėjai gali gėrėtis 215 veislių rožėmis. Tai tikrai daug tokiam nedideliam plotui, užimančiam apie 7,5 ha:

vingio planas

Svarbu bendruomenei

VU darbuotojams su nepilnamečiais vaikais, VU studentams lankymasis VU botanikos sode (abiejuose skyriuose) nemokamas (reikia su savimi turėti darbuotojo ar studento pažymėjimą).

VU padaliniams teikiamos šios paslaugos: gido vedamos ekskursijos, iškylos vietos ar pavėsinės rezervavimas, dalies sodo teritorijos ir patalpų konferencijoms rezervavimas.

 

Kontaktai

Botanikos sodas

Ryšių su visuomene skyrius, Informacinis centras

Tel. (8 5) 219 3139

Ekskursijų ir edukacinių programų užsakymas