Nuo būsenos priklausomos smegenų veiklos tyrimai: šveicarų pamokos

2016-07-13 07:06

Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto mokslininkai džiaugiasi atsiradusia galimybe tyrimų elektroencefalograma (EEG) būdo mokytis iš geriausių. Jie kartu su Šveicarijoje užgimusio vieno iš neinvazinių būdų vertinti žmogaus smegenų veiklą pradininkais – Berno universitetinės psichiatrijos ligoninės mokslininkais – mokėsi platesnio EEG taikymo, kėlė savo kvalifikaciją. Tai pagal Lietuvos–Šveicarijos bendradarbiavimo programą baigiamo įgyvendinti projekto „Nuo būsenos priklausomas informacijos apdorojimas: elektrinio neurovaizdavimo įdiegimas Lietuvoje“ suteiktos galimybės.

Pasak projekto sumanytojų, ne viena Lietuvos mokslo, mokymo ir gydymo įstaiga yra įsirengusi EEG laboratorijas, įsigijusi geros kokybės įrangą. Tačiau šio metodo ir turimos įrangos teikiami privalumai iki šiol menkai išnaudojami dėl specialistų, mokančių ja naudotis bei vertinti gautus duomenis, trūkumo. „Mes ir mūsų partneriai dirbam su psichikos ligomis ir daugiau nei 10 metų vienaip ar kitaip bendradarbiaujam, esam seniai pažįstami, tačiau tik dabar atsirado tokia unikali proga pasimokyti jų patirties iš esmės ir ten, kur jie dirba, su aukščiausio lygio ir naujausia aparatūra, bei taiko pažangius vertinimo metodus“, – džiaugėsi projekto privalumais jo vadovė dr. Inga Griškova-Bulanova.

EEG metodas išsiskiria puikia laikine skiriamąja geba ir pigumu. Paprastai aiškinant, mokslininkai vienu metu gali pamatyti visą smegenų veiklos paveikslą, o ne tik vieną kažkokią jo dalį. Taip neprarandama informacija.

Kitas projekto partneris – Ženevos universiteto mokslininkų grupė – viena grupių pasaulyje, kurie taiko EEG, siekdami nustatyti epilepsijos židinį, ir gauna vienus geriausių šios srities rezultatų pasaulyje. „Tad mes projekte dirbame su dviem savo sričių lyderiais, o patys esame kol kas vieninteliai Lietuvoje tokius metodus taikantys mokslui“, – projekto grupės išskirtinumą pabrėžė dr. I. Griškova-Bulanova.

Lietuvos mokslininkams buvo labai svarbu per šį trumpą projekto laiką (projektas truko sausio–liepos mėnesiais) išmokti iš partnerių metodų, kaip įrankio. Tad projekto metu buvo net keturios ilgalaikės stažuotės: hormoninį poveikį ir emocijas tiriančios mokslininkės, klinikinio praktiko iš Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės, jaunojo tyrėjo, kuris dirba su sveikais ir psichikos sutrikimus turinčiais žmonėmis, o taip pat – besigilinančio į matematinius metodo aspektus mokslininko. Tuo siekta, kad ir Lietuvoje būtų komanda, išmananti visą metodo pritaikomumo spektrą.

Taip pat tiek praktikams, tiek mokslininkams buvo organizuoti dveji atviri mokymai. Juose dalyvavo docentai, laboratorijos vadovai, neurologai, biofizikai, medicinos biologai, sporto medicinos srities ir psichologijos doktorantai, medicinos ir neurobiologijos studentai, būsimieji neurologai. Jie išklausė tiek teorines paskaitas apie EEG techninius aspektus, problematiką, pritaikomumą, tiek turėjo galimybes įsitraukti į intensyvius praktinius užsiėmimus.

Pasak projekto dalyvių Lietuvoje, jo pridėtinė vertė matoma per išplėstą kontaktų tinklą, bendraminčių susiradimą ir planus naujiems tyrimams, suvokimą, jog mūsų mokslas žengia vienoje gretoje su pasauliniais lyderiais. Vis dėlto, svarbiausias pasiekimas – metodo įsisavinimas ir galimybė jį visapusiškai naudoti patiems. Tikima, tai atvers galimybes skirtingais aspektais jį taikyti: nuo emocijų tyrimų iki biožymenų paieškos.  Priklausomai nuo būsenos – kaip ir įvardija pats projekto pavadinimas.

Projekto „Nuo būsenos priklausomas informacijos apdorojimas: elektrinio neurovaizdavimo įdiegimas Lietuvoje“ įgyvendinamas pagal Lietuvos–Šveicarijos bendradarbiavimo programą (sutarties Nr. CH-3-ŠMM-02/03). Projekto trukmė: 2016 m. sausis–liepa. Projekto biudžetas: 61065 eurų.

LSBP logo



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *