Pagaliau turime tikslų universiteto rektorių sąrašą

VU centrinių rūmų laiptinėje iškilmingai atidengta marmurinė atminimo lenta, kurioje įamžintos visų Vilniaus universiteto rektorių pavardės ir jų rektoriavimo metai.Lapkričio 8 d. VU centrinių rūmų laiptinėje iškilmingai atidengta marmurinė atminimo lenta, kurioje įamžintos visų Vilniaus universiteto rektorių pavardės ir jų rektoriavimo metai.

Senato pirmininkas prof. Domas Kaunas pasidžiaugė, kad ši lenta suteikė galimybę prisiminti visus rektorius, universiteto praeitį, susieti ją su mokslo laimėjimais, datomis.

Prof. E. Ulčinaitė, prisidėjusi prie  sąrašo sudarymo, pabrėžė, kad tai nėra tik pavardžių ir datų rinkinys. Už tų pavardžių slypi reikšminga ir sudėtinga universiteto istorijos dalis. Čia dirbę rektoriai buvo ne tik administratoriai, bet ir žymūs mokslininkai.

Rengiant sąrašą sudėtingiausia buvo pavardžių rašyba, nes universitetui vadovavo lietuviai, lenkai, italai, ispanai, kroatai. Jų pavardžių rašyba buvo labai įvairi. Pasirinkta senojo universiteto tradicija lotyninti pavardes. Tik  nuo XIX a. lentoje įamžintos tautinę priklausomybę rodančios pavardės.

Lentos autorius dailininkas Algimantas Gedgaudas padėkojo universitetui už  iniciatyvą  įamžinti visus rektorius. Pasirinkdamas marmurą menininkas norėjo, kad jo spalva ir piešinys tarsi medžio šakos atspindėtų spalvingą universiteto istoriją, apimančią visą Lietuvą. Palikta vietos ir būsimiems rektoriams, kad jie lygiuotųsi į praeitį.

Kadenciją baigęs rektorius prof. B. Juodka pasidžiaugė, kad dabar turime tikslų rektorių sąrašą, kaip ir daugelis senų Europos universitetų, saugančių ir įamžinančių savo rektorių atminimą.

L. e. p. rektorius prof. Jūras Banys pažymėjo, kad šioje lentoje daug žymių mokslininkų, garbių žmonių, turėjusių didelę įtaką ne tik Vilniaus universitetui, mokslui, bet ir Lietuvos valstybei.

Nuotraukų galerija

Video