Mokyklos ir akademijos
JAUNŲJŲ FIZIKŲ MOKYKLA „FOTONAS"
Į „Fotono“ mokyklą kviečiame moksleivius, norinčius pagilinti fizikos žinias, išmokti spręsti uždavinius, atlikti eksperimentus, pabendrauti su savo bendraamžiais vasaros stovyklose. Jaunųjų fizikų mokykloje „Fotonas“ mokslas trunka 4 metus. Mokykloje mokosi 9–12 klasių (atitinkamų gimnazijos klasių) mokiniai. Į mokyklą mokiniai priimami išsprendę stojamąsias užduotis.
9–12 klasių mokiniai skirstomi į keturis kursus:
• I–III kurse per metus jie atlieka 60 fizikos užduočių kasmet. Užduotys yra skirstomos į tris turus. Kiekviename ture po 20 fizikos uždavinių.
• IV kurse mokosi šalies vidurinių mokyklų 12 klasių arba to paties amžiaus gimnazijų mokiniai. Per metus jie atlieka 40 fizikos užduočių. Užduotys skirstomos į du turus. Kiekviename ture po 20 fizikos uždavinių.
Mokiniams, įvykdžiusiems ugdymo programų reikalavimus, išduodami valstybės nepatvirtinti „Fotono“ mokyklos baigimo pažymėjimai. Baigusiems neakivaizdinę jaunųjų fizikų mokyklą „Fotonas“ ir stojantiems į VU Fizikos fakulteto studijų programas – prie konkursinio balo papildomai pridedamas 1 balas.
Mokytojams ir mokiniams organizuojamos konsultacijos, seminarai, konferencijos, kurių metu pasidalinama darbo patirtimi, analizuojami uždaviniai, atliekami eksperimentai, bei pristatomos mokslo ir mokymo naujovės. Geriausiai besimokantiems fotoniečiams organizuojama mokomoji-poilsinė vasaros stovykla, kurioje vyksta mokomoji bei poilsinė veikla.
7–8 klasių mokiniams organizuojamas „Mažasis fotonas“, kurio tikslas sudominti ir gilinti mokinių fizikos žinias. Mokslo metų pradžioje mokiniams paštu / e. paštu išsiunčiamos užduotys, sprendimų metodiniai nurodymai ir užduočių atlikimo terminai. Po dvejų metų, mokiniai įvykdę ugdymo programos reikalavimus, be stojamųjų užduočių sprendimo yra keliami į „Fotono“ mokyklos I kursą.
Daugiau informacijos: www.fotonas.ff.vu.lt
VASAROS MOKYKLA „IŠMANUSIS MIESTAS 2022“
Vilniaus universitetas įgyvendindamas projektą „Empower Girls to Embrace Their Digital and Entrepreneurial Potential“ (GEM) No. LC-01380173 (Girls4STEM-2019) nuo 2020 m. organizuoja vasaros mokyklas „Išmanusis miestas” 12-14 metų mergaitėms.
Vasaros mokyklos veiklomis siekiama stiprinti mergaičių domėjimąsi gamtos mokslais, ugdyti skaitmeninius ir verslumo gebėjimus, motyvuoti rinktis su STEM dalykais susijusią karjerą bei skatinti dalyvauti Europos mokslinių tyrimų, inovacijų srityse.
Pagrindinė mokyklos veikla: mokykloje „Išmanusis miestas 2022“ bus kuriami ir programuojami modeliai su Arduino skirti sumažinti šiltnamio klimatą sąlygojančius veiksnius, užtikrinti namų ir gatvių saugumą bei patogumą. Mergaitės įgyvendins mini projektus bendradarbiaudamos mažose grupėse.
Mokyklos dalyvės lankysis Energetikos ir technikos muziejuje, dalyvaus edukacinėje programoje „Kaip Tomui įsižiebė lemputė?“, susitiks su verslo ir mokslo atstovėmis.
Vasaros mokyklos formatas: dienos mokykla. Mokykla yra nemokama, pietūs mergaitėms bus apmokėti projekto lėšomis.
Vasaros mokyklos laikas: 2022 m. birželio mėn. 20 - 22 d.
Vieta: Vilniaus universitetas, Verslo mokykla (Saulėtekio al. 22, LT-10225)
Vasaros mokyklos organizatoriai: Vilniaus universitetas, Filosofijos fakultetas.
Plačiau apie projektą ČIA.
Vasaros mokyklos programą rasite ČIA.
Kontaktinis asmuo: projekto vadovė doc. dr. Asta Meškauskienė, el. paštas
Registracija į vasaros mokyklą vyks nuo gegužės 3 d. iki birželio 10 d.
Apie dalyvių atranką pranešime el. pašto adresu nurodytu registracijos formoje.
BÁLTŲ AKADEMIJA
Mėgsti sužinoti ir patirti ką nors nauja? O ar daug žinai apie latvius ir latvių kalbą? Nelabai? Báltų akademija – tai 9–12 klasių moksleiviams skirtas renginys, kurio metu sieksime įdomiai papasakoti apie baltų kalbas, istoriją ir kultūrą bei susipažindinti su dabartine Latvija ir latvių kalba. Nepraleisk progos artimiau susipažinti su savo kaimynais ir susirasti naujų bendraminčių ar net draugų!
Daugiau informacijos apie mus Facebook puslapyje.
„VERSLUMO AKADEMIJA“ – GALIMYBĖ „PASIMATUOTI“ VERSLO STUDIJAS
Galvoji apie verslo studijas? Svajoji įkurti savo verslą? Tuomet kviečiame dalyvauti „Verslumo akademijoje“!
Verslumo akademija tai – užsiėmimų ciklas, skirtas 14+ moksleiviams, norintiems susipažinti su verslu iš arčiau. Projekto metu diskutuojama, mokomasi, atliekamos įvairios užduotys, be to, moksleiviai turi galimybę pritaikyti žinias praktiškai – kurdami ir pristatydami savo pačių idėjas. Viso mokymosi metu su vaikais dirba tik patyrę lektoriai – savo sričių profesionalai, projekte taikomas praktikas ne kartą išbandę savo veiklose.
Laikas. Paskaitos vyks pavasarį, penkis šeštadienius numatytomis datomis.
Veiksmas. Moksleiviai, kuriuos komandomis suskirsto psichologė, vysto kūrybingas verslo idėjas, o Verslo mokyklos dėstytojai, partneriai, alumni supažindina moksleivius su kūrybinių idėjų generavimo ir vystymo būdais, rinkodaros priemonėmis, alternatyviais finansavimo šaltiniais, pristato kitas aktualias temas bei savo sėkmės istorijas. Projektas užbaigiamas moksleivių idėjų pristatymu komisijai ir geriausios idėjos rinkimais.
Kaina – 50 Eurų.
Programa. Kiekviena „Verslumo akademijos“ diena yra skirta analizuoti skirtingai aktualiai temai:
- 1 šeštadienis. Susipažinimo ir komandų formavimo diena.
- 2 šeštadienis. Kūrybiškumo diena.
- 3 šeštadienis. Rinkodaros diena.
- 4 šeštadienis. Finansų diena.
- 5 šeštadienis. Finalinė – idėjų pristatymo – diena.
Aktuali informacija ir planuojamos „Verslumo akademijos“ datos skelbiamos www.vm.vu.lt/.
Naujienos Facebook socialiniame tinkle.
VU.ACADEMIA.RU
Vilniaus Universiteto Rusų filologijos katedra kviečia į neformalių paskaitų ciklą, skirtą vyresnių klasių moksleiviams bei visiems, kurie norėtų pažvelgti į rusų kalbą ir literatūrą netikėtu kampu bei išgirsti apie naujus lingvistikos, literatūrologijos ir kultūros studijų pasiekimus.
VU.ACADEMIA.RU naujienas sekite Facebook puslapyje.
KLASIKŲ AKADEMIJA
Beveik viskas, kas mums atrodo modernu ir šiuolaikiška, iš tiesų yra tik vėlyva antikinių idėjų realizacija, todėl apie archajinės Graikijos istoriją, LDK lotyniškąją raštiją ar romėnų poezijos ir Kventino Tarantino filmų sąsajas – apie viską, kam neužtenka laiko pamokų metu, ir šiek tiek daugiau 10–12 klasių moksleiviai renkasi išgirsti Klasikų akademijoje, organizuojamoje Klasikų asociacijos kartu su Vilniaus universiteto Filologijos fakultetu.
Akademijoje moksleiviai gali susipažinti su Antikos paveldu ir patys aptarti antikinių idėjų reikšmę Lietuvos ir Vakarų kultūrai, refleksiškai kritikuoti, diskutuoti. Kiekvienais metais naujos Klasikų akademijos paskaitų ir seminarų temos moksleivius kviečia pasinerti į Vakarų kultūros ištakas, gilinti savo istorijos, meno, kultūros bei literatūros žinias.
Klasikų akademijos tikslas – sudominti moksleivius antikos kultūra. „Pastaraisiais metais antikos kursas mokykloje buvo siaurinamas, galiausiai visai sumažėjo. Moksleiviai žino tik svarbiausius faktus apie senovės Graikiją ir Romą, bet neturi giluminio supratimo apie visai Vakarų pasaulio civilizacijai pamatus padėjusią kultūrą. Kalbant apie literatūrą, moksleiviai nebežino tokių autorių kaip Hesiodas, Ovidijus ar Vergilijus, o kur dar gausybė mitų, įvairių antikinių įvaizdžių“, – teigia sumanytojai.
Akademijos idėja gimė keliems Vilniaus universiteto studentams ir Klasikų asociacijos nariams: Viliui Bartninkui, Gendvilei Svirskaitei, Tomui Rikliui, Gyčiui Matuliūkščiui.
Klasikų akademija vyksta rugpjūčio mėnesio pabaigoje.
Daugiau informacijos Facebook puslapyje arba Klasikų asociacijos tinklalapyje.
JAUNŲJŲ ISTORIKŲ MOKYKLA
VU Istorijos fakultetas kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru organizuoja Jaunųjų istorikų mokyklą. Į mokyklą kviečiami bendrojo ugdymo mokyklų 9–12 klasių mokiniai, besidomintys istorija, siekiantys žinių, kūrybingi ir norintys tobulėti.
Mokiniai bus supažindinti su archeologijos, Lietuvos ir Visuotinės bei kultūros istorijos esminiais faktais. Įgis teorinių žinių, kurios yra būtinos besidomintiems istorija, ketinantiems pasirinkti istorijos egzaminą, taip pat padės ugdyti reikalingus gebėjimus bei įgūdžius.
Mokiniai klausysis paskaitų, susipažins bei tiesiogiai pabendraus su Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojais. Bus mokomi išsiugdyti kritinį mąstymą, gebėjimą skirti faktus ir nuomones apie juos, analizuoti istorinius faktus, argumentuotai dėstyti savo nuomonę. Mokymo programa sukurta aktualiausiomis jauniesiems istorikams temomis. Į programą įtrauktos tiek teorinės paskaitos, tiek edukaciniai užsiėmimai, ekskursijos.
Daugiau informacijos: tinklapyje.
SOCIOLOGIJOS AKADEMIJA: ŽIŪRĖTI PRO RAKTO SKYLUTĘ
Sociologijos akademija: Žiūrėti pro rakto skylutę yra įvairių pakopų sociologijos studenčių, kurioms labai patinka sociologija ir kurios norėtų šio mokslo žavesiu pasidalinti su kitais žmonėmis, kūrinys.
Ar Jums yra tekę žiūrėti pro rakto skylutę? Jei taip, tuomet tikėtina, jog stebėjote ką nors uždrausto, tai, kas jus domino, gal prajuokino, nustebino, o vėliau neleido užmigti naktimis... Sociologai pro „rakto skylutes“ žiūri labai dažnai - jie stebi visuomenę, atskiras jos grupes ar individus ir jais stebisi, bandydami suprasti, kas ir kodėl vyksta socialiniame pasaulyje.
Pagrindinis akademijos tikslas yra supažindinti moksleivius su socialiniais mokslais ir jų problematika, skatinti socialinės vaizduotės lavinimą bei praktiškai nagrinėti kasdieniame gyvenime iškylančius klausimus apie mus supantį socialinį pasaulį. Rudenį ir pavasarį susitinkame Filosofijos fakultete ir visi kartu dalinamės kasdienio pasaulio įžvalgomis, diskutuojame apie visuomenės problemas, su kuriomis susiduriame kiekvienas iš mūsų, laviname socialinę vaizduotę įdomių paskaitų, seminarų, filmų peržiūrų ir praktinių užsiėmimų metu. O vasarą susitinkame Sociologijos akademijos stovykloje, kurios metu gyvai prisiliečiame prie sociologinių tyrimų tikrovės.
Daugiau informacijos: tinklapyje.
PSICHOLOGIJOS MOKYKLA
VU Filosofijos fakulteto Psichologinio konsultavimo ir mokymų centras (PKMC) jau nuo 2008 m. organizuoja Psichologijos mokyklą, skirtą 10-12 klasių moksleiviams. Psichologijos mokyklos pagrindiniai tikslai – patenkinti psichologija susidomėjusių jaunuolių smalsumą, padėti suprasti save ir kitus bei paruošti psichologijos ar kitų dalykų studijoms Vilniaus universitete.
Psichologijos mokyklos seminarai, kurių yra aštuoni, prasideda spalį ir vyksta kartą per mėnesį, šeštadieniais, nuo 10 iki 16 val. Kiekvieno seminaro metu nagrinėjama vis kita psichologijos mokslui aktuali tema – atmintis, stresas, psichikos sutrikimai, žmogaus raida ir kt., tad seminarų dalyviai galės išmokti valdyti stresą, pritaikyti psichologijos žinias mokymo(si) procese, laikydami egzaminus ir planuodami karjerą.
Psichologijos mokyklos paskaitas skaito Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto psichologijos dėstytojai, o praktinius užsiėmimus veda psichologijos absolventai ir magistrantai.
Sėkmingai baigusiems Psichologijos mokyklą (lankiusiems 80% užsiėmimų, atlikusiems namų užduotis ir išlaikiusiems baigiamąjį testą), išduodami VU Filosofijos fakulteto pažymėjimai. Vieno šeštadieninio seminaro kaina – 20 Eur, mokant už visus aštuonis seminarus iš karto – 120 Eur.
Daugiau informacijos: tinklapyje.
JAUNŲJŲ POLITOLOGŲ MOKYKLA
VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentų korporacija „RePublica“ kartu su VU TSPMI ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru organizuoja Jaunųjų politologų mokyklą. Projek-te kviečiami dalyvauti 9–12 klasių moksleiviai.
Pagrindinis mokyklos tikslas - skatinti moksleivių susidomėjimą politikos mokslais ir suteikti reikalingų žinių pagrindus, bei ugdyti žingeidų ir pilietiškai sąmoningą jauną žmogų, aktyviai veikiantį ir besidominti viešąjame valstybės gyvenime vykstančiais procesais.
Mokykloje moksleivių laukia:
- profesionalių politologų paskaitos, kurių metu išmokstama, kaip analizuoti politinius reiškinius
- diskusijos apie svarbiausius įvykius su žinomais žiniasklaidos atstovais
- strateginiai ir simuliaciniai žaidimai, imituojantys įvairių institucijų veiklą, kurie leis įsijausti į politinius sprendimus priimančiųjų vaidmenį
- debatai
- ekskursijos į valstybines ir pilietines institucijas ir susitikimai su įvairių sričių ekspertais
Sesijos vyksta keturis kartus per metus, moksleiviai atvyksta į institutą porai dienų. Pirmosios dvi sesijos įvyksta rudens-žiemos semestro metu, likusios dvi - pavasario semestre.
Registracija į mokyklą vyksta rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais.
Daugiau informacijos: tinklapyje.
FIZIKOS „OLIMPAS“
Mokykla „Fizikos olimpas“ yra skirta ypatingai gabiems vaikams. Jos tikslas yra papildomai harmoningai ugdyti intelektualiai gabiausius Lietuvos vidurinių mokyklų moksleivius, rengti juos pasaulinėms fizikos olimpiadoms ir studijoms aukštosiose mokyklose.
Mokymasis vyksta pagal mokyklos steigėjų tarybos patvirtintą programą, pagrįstą pasaulinių fizikos olimpiadų dalykiniu turiniu, trunka trejus metus. Trijuose mokyklos kursuose mokosi 40-60 moksleivių.
Kiekvienais mokslo metais Vilniuje vyksta keturios vienos savaitės (vasarą – dviejų savaičių) trukmės sesijos, tarp kurių moksleiviai atlieka daug sudėtingų namų užduočių. Per trejus mokymosi metus aukščiausios kvalifikacijos dėstytojai dvylikoje sesijų perskaito moksleiviams per 700 val. paskaitų, moksleiviai atlieka laboratorinius darbus, vadovaujami dėstytojų ir savarankiškai išsprendžia per 1000 sudėtingų uždavinių.
Baigusiems mokyklą moksleiviams išduodami mokyklos baigimo pažymėjimai, silpniau besimokiusiems – mokyklos lankymo pažymėjimai.
Daugiau informacijos: tinklapyje.
JAUNŲJŲ CHEMIKŲ MOKYKLA „PAŽINIMAS“
VU Chemijos fakultetas kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru organizuoja dvimetę mokyklą „Pažinimas“ . Į mokyklą priimami 10-11 klasių mokiniai. Kasmet mokyklos svetainėje gegužės arba birželio mėnesį skelbiamos stojimo į „Pažinimo“ mokyklą užduotys, kurias reikia atlikti iki rugsėjo 15 d.
Į mokyklą priimama apie 100-120 mokinių iš visos Lietuvos. Priimtiesiems organizuojamos 5 sesijos po 3 dienas (pirmaisiais metais spalio, sausio ir gegužės mėnesiais, antraisiais metais - spalio ir sausio mėnesiais). Per sesiją mokiniai klauso paskaitų, sprendžia uždavinius, atlieka laboratorinius darbus, dalyvauja bendravimui skirtuose renginiuose. Užsiėmimus veda Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto dėstytojai ir studentai. Kiekviena sesija baigiama įgytų žinių patikrinimu. Tarp sesijų mokiniams skiriami namų darbai.
Daugiau informacijos: Facebook ir tinklapyje.
LIETUVOS JAUNŲJŲ MATEMATIKŲ MOKYKLA
Lietuvos jaunųjų matematikų mokykla (LJMM) įkurta 1998 metais. Mokyklos tikslai: padėti Lietuvos moksleiviams gilinti matematikos žinias, skatinti moksleivius dirbti savarankiškai, padėti jiems susidaryti tvirtus matematikos pagrindus studijoms aukštosiose mokyklose, organizuoti moksleivių matematikos uždavinių sprendimo konkursus, teikti informaciją apie tarptautinius konkursus ir skatinti juose dalyvauti, supažindinti moksleivius su įdomesniais matematikos taikymais.
Mokykla yra dvimetė. Kiekvieną rudenį (rugsėjo ar spalio mėnesį) priimamas naujas kursas. Mokyklos klausytojais priimami vienuoliktos klasės moksleiviai, o rekomendavus matematikos mokytojui – ir žemesnių klasių moksleiviai, išsprendę stojamąsias užduotis. Mokymosi LJMM mokestis 10 eurų (jį moka tik priimtieji į LJMM). Per dvejus mokslo metus išnagrinėjamos aštuonios temos ir pateikiamos aštuonios užduotys. Mokinių atsiųstus darbus tikrina fakulteto dėstytojai ir matematikos mokytojai. Mokymasis LJMM užbaigiamas uždavinių sprendimo konkursu Vilniaus universitete, kuris vyksta kovo ar balandžio mėnesiais. Sėkmingai įvykdę visą programą, klausytojai gauna Lietuvos jaunųjų matematikų mokyklos baigimo pažymėjimus.
Mokyklos veikloje dalyvauja Vilniaus universiteto, Kauno Technologijos universiteto, Šiaulių universiteto matematikai bei Lietuvos gimnazijų matematikos mokytojai. Mokyklos organizacinę veiklą vykdo Vilniaus universiteto Matematikos institutas.
Daugiau informacijos: tinklapyje.
INFORMATIKOS IR INFORMATINIO MĄSTYMO KONKURSAS „BEBRAS“
- Informatikos ir informatinio mąstymo konkursas „Bebras“ įsteigtas Lietuvoje 2004 metais. Greitai tapo tarptautiniu, kasmet prie jo prisijungia vis naujos šalys. „Bebro“ dalyviai be dalyvavimo konkurse užsiima ir kita įvairia veikla: aptaria uždavinius su mokytojais, dalyvauja internetinėse diskusijose, seminaruose, susitikimuose su informatikos mokslininkais ir studentais. Nors lietuviškai vadiname konkursu, iš tiesų tai įvairių informatikos veiklų tinklas informatiniam mąstymui mokykloje ugdyti.
- „Bebro“ konkurso tikslas – atskleisti mokiniams (ir mokytojams) informatikos mokslo grožį, supažindinti su pagrindinėmis informatikos ir informacinių technologijų sąvokomis, jų platesniu kontekstu – konceptais, motyvuoti gilintis į modernius informatikos ir inžinerijos sprendimų metodus.
- 2019 metais tarptautinį „Bebro“ bendruomenės tinklą sudaro 63 valstybės visame pasaulyje, dar bent 7 valstybės planuoja prisijungti. 2018 metų konkurse dalyvavo beveik 3 milijonai mokinių iš 54 valstybių. Daugiau informacijos apie tarptautinį tinklą www.bebras.org.
- Lietuvoje dalyvauja 6 skirtingos mokinių grupės: kolegos (11-12 kl.), jauniai (9-10 kl.), draugai (7-8 kl.), bičiuliai (5-6 kl.), mažyliai (3-4 kl.), nykštukai (1-2 kl.).
- Kiekvienais metais konkursas Lietuvoje ir daugelyje kitų valstybių vykdomas lapkričio antrą ir trečią savaitę. Kiekvienas mokinys, kuris nori dalyvauti konkurse, privalo būti registruotas Bebro varžybų lauke.
Daugiau informacijos: tinklapyje.