Medicina

Bendroji chirurgine slauga„Bendroji chirurginė slauga“
Mokomoji knyga
Danutė Kalibatienė, Audrius Gradauskas, Jūratė Šipylaitė

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2018, 112 p.
ISBN 98-78-609-459-935-4

Mokomojoje knygoje daug dėmesio skiriama bendrajai chirurginei slaugai aprašyti – priešoperacinei, intraoperacinei ir pooperacinei saugai; infekcijos kontrolei chirurgijoje; anestezijai. Taip pat aptariamas slaugytojo vaidmuo gydant ir prižiūrint ligonį. Akcentuojama, kad chirurginės operacijos sėkmė priklauso ne tik nuo gydytojo chirurgo darbo, bet ir nuo ligonio parengimo operacijai, tinkamo asistavimo chirurgui operacijos metu, adekvačios ir saugios anestezijos, pooperacinės liginio priežiūros, reabilitacinių priemonių ambulatorinėje grandyje kokybės.
Ši mokomoji knyga skiriama chirurginio profilio slaugytojams, taip pat gali būti naudinga aukštųjų mokyklų slaugos ir medicinos specialybių studentams, gydytojams chirurgams.

Kaina: 5 Eur.


Klinikinės psichofarmakoterapijos pagrindai SiurkuteKlinikinės psichofarmakoterapijos pagrindai 

Mokomoji knyga
Aldona Šiurkutė

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2018, 92 p.
ISBN 978-609-459-919-4

Šioje mokomojoje knygoje aprašomas psichotropinių vaistų poveikis gydant psichikos sutrikimus. Psichofarmakoterapija – psichikos sutrikimų gydymas psichotropiniais vaistais. Knyga skiriama vientisųjų studijų programų studentams, medikams, odontologams, psichologams, socialinių mokslų bakalauro studijų programų studentams, magistro studijų programų studentams psichologams, gydytojams rezidentams.

Kaina 5 Eur. 


Peciu lanko kineziologijaPečių lanko kineziologija ir kineziterapija
Inga Muntianaitė, Alvydas Juocevičius

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2018, – 192 p.
ISBN 978-609-459-488-5

Šioje mokomojoje knygoje pateikta naujausia mokslinės literatūros apžvalga. Aprašyta pečių lanko kineziologija, išsamiai išnagrinėti šios srities raumenų funkciniai ryšiai ir jų sutrikimai, pateikti pagrindiniai kineziterapinio ištyrimo principai ir metodai, aprašyti laikysenos, pečių lanko sutrikimų diagnostikos metodai ir kt. Paciento ištyrimas ir pratimų pavyzdžiai iliustruoti nuotraukomis. Mokomoji knyga skiriama kineziterapijos, ergoterapijos, fizinės medicinos ir reabilitacijos, sporto medicinos studijų programų studentams. Ji rekomenduojama ir praktikuojantiems šių sričių specialistams.

Kaina 7 Eur.


Aplinkos ir veiklu modeliavimasAplinkos ir veiklų modeliavimas:
Ergonominiai sprendimai

Mokomoji knyga
Raimondas Buckus, Aurelija Šidlauskienė

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2017. – 147 p.
ISBN 978-609-459-870-8 (spausdintinis)
ISBN 978-609-459-869-2 (elektroninis) 

Mokomoji knyga skiriama visuomenės sveikatos, ergoterapijos, kineziterapijos, reabilitacijos ir taikomosios fizinės veiklos studijų programų studentams. Joje naudingos informacijos ras odontologijos, kineziterapijos, ergoterapijos, reabilitacijos, taikomosios fizinės veiklos, slaugos ir kitų studijų programų studentai, gydytojai rezidentai. Knyga bus naudinga ir praktinį darbą dirbantiems įvairių sričių sveikatos specialistams.
Leidinyje pateikiama teorinės ir praktinės žinios apie ergonominius darbo aplinkos veiksnius, jų sąsajas su sveikatos sutrikimais, ergonominiai sprendimai ir principai, kuriuos taikant galima labai pagerinanti darbo ir aplinkos sąlygas. 


VU Medicinos fakulteto disert 2016VILNIAUS UNIVERSITETO MEDICINOS FAKULTETO DISERTACIJOS 2016
VILNIUS UNIVERSITY FACULTY OF MEDICINE DISSERTATIONS
Leidinio sudarytoja Lina Kocienė

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2017.  784 p.
ISBN 978-609-459-817-3 (internete)
ISBN 978-609-459-818-0 (spausdintinis) 

 


Umines virusines infekcijosŪminės virusinės centrinės nervų sistemos infekcijos
Mokomoji priemonė
Daiva Radzišauskienė

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2017.  59 p.
ISBN 978-609-459-874-6 (internete)
ISBN 978-609-459-875-3 (spausdintinis)


Peritonines dializes pagrPeritoninės dializės pagrindai ir gairės
Mokomoji priemonė
Laurynas Rimševičius, Marius Miglinas

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2017.  96 p.
ISBN 978-609-459-845-6

Peritoninė dializė – vienas iš pakaitinio inkstų gydymo būdų, susijęs su inkstų liekamosios veiklos išsaugojimu ir saugiu ,,tiltu“ į transplantaciją. Šios dializės rūšies skvarba priklauso nuo pacientų edukacijos ir medicinos personalo ži­nių, todėl svarbus kuo geresnis informacijos prieinamumas. Mokomoji knyga aprašo peritoninės dializės epidemiologiją, indikacijas, gydymo prieigą, nau­dojamas priemones (tirpalus), režimus, adekvatumą ir komplikacijas, pateikia naujausias rekomendacijas ir gaires. Leidinys skirtas gydytojams internams, rezidentams, nefrologams, dializės specialistams.  


Genetikos uzdavinynasGenetikos uždavinynas
Mokomoji priemonė
Donatas Žvingila, Tatjana Čėsnienė, Violeta Kleizaitė

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2017.  340 p.
ISBN 978-609-459-815-9 (internete)
ISBN 978-609-459-816-6 (spausdintinis)
 


Igimtu sirdies ydu diagnostikaĮgimtų širdies ydų diagnostika magnetinio rezonanso tomografijos metodu
Mokomoji knyga
Nomeda Valevičienė, Sigita Glaveckaitė, Darius Palionis, Ingrida Zeleckienė, Algirdas Tamošiūnas, Virgilijus Tarutis, Rita Sudikienė

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2016. 144 p.
ISBN 978-609-459-754-1 

Šioje mokomojoje knygoje išsamiai aprašoma įgimtų širdies ydų anatomija, fiziologija bei radiologinė diagnostika, daugiausia dėmesio skiriant magnetinio rezonanso tomografijos metodui. Magnetinio rezonanso tomografija yra pagrindin is radiologinis tyrimas diagnozuojant vaikų ir suaugusiųjų įgimtas širdies ydas ir stebint tokių pacientų širdies ir stambiųjų kraujagyslių būklę. Knygoje supažindinama su metodo principais, privalumais, indikacijomis, perspektyvomis, pateikiami įdomūs įgimtų širdies ydų įvertinimo magnetinio rezonanso tomografijos metodu klinikiniai pavyzdžiai. Gausiai iliustruota knyga yra skiriama visų specialybių gydytojams, rezidentams ir medicinos studentams, besidomintiems įgimtų širdies ydų diagnostikos ir magnetinio rezonanso tyrimo metodikos pagrindais. 


Rekomenduojamos paros normosRekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos bei jų taikymas
Mokomoji knyga
Rimantas Stukas, Valerij Dobrovolskij 

Vilnius : Vilniaus universitetas : Vilniaus universiteto leidykla, 2017. –  56 p.
ISB N 978-609-459-801-2 (internete)
ISB N 978-609-459-802-9 (spausdintinis)

Šiuolaikiniam sveikatos priežiūros specialistui ypatingą dėmesį privalu skirti mitybai. Tinkama mityba aprūpina žmogų energija, gyvybinei organizmo veiklai reikalingomis maistinėmis ir biologiškai aktyviomis medžiagomis bei užtikrina normalią raidą, fizinę būklę, nuolatinį kūno ląstelių atsinaujinimą, teikia veikliąsias medžiagas. Mityba yra viena iš būtinų vaiko normalaus augimo, fizinės ir psichinės raidos sąlygų. Neatitinkanti fiziologinių organizmo poreikių suaugusiųjų mityba gali būti antsvorio ir nutukimo priežastis bei lemti įvairių ligų kraujotakos sistemos, virškinimo sistemos, vėžio ir kitų plitimą. [...]


Odontogeniniai veido uzdegimaiOdontogeniniai veido ir žandikaulių srities uždegimai
Mokomoji knyga
Rūta Rastenienė, Alina Pūrienė, Vytautė Pečiulienė, Linas Zaleckas

Vilnius : Vilniaus universitetas : Vilniaus universiteto leidykla, 2017. – 102 p.
ISBN 978-609-459-787-9 

Šiame leidinyje aprašyti odontogeninės kilmės veido ir žandikaulių srities uždegiminių ligų diagnostikos ir gydymo ypatumai, pateikiamos dažniausiai kasdieniame gydytojo odontologo darbe pasitaikančios klinikinės situacijos, kurių analizė padės prisiminti pagrindinius odontogeninės kilmės uždegimo etiologijos, diagnostikos, klinikinės išraiškos ir gydymo aspektus. Metodinė mokymo priemonė skiriama studentams, rezidentams ir podiplominių studijų gydytojams.


Vaidutis Kucinskas Bibliografijos Rodykle 0Akademikas – LMA tikrasis narys, profesorius habilituotas daktaras Vaidutis Kučinskas
Bibliografijos rodyklė

Sudarė Ramutė Stankevičienė, Dalia Kuzminskienė, Laima Ambrozaitytė ... 

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2017. – 260 p.
ISBN 978-609-459-784-8 

Akademikas profesorius Vaidutis Kučinskas – medicininės genetikos ir genomikos mokslo ir jo taikymo klinikinėje praktikoje pradininkas Lietuvoje, išugdęs gausų žmogaus genetikos ir paveldimų ligų specialistų būrį. Pagrindinės mokslinės veiklos sritys – genetiniai procesai žmonių populiacijose, žmogaus genomo įvairovė.
Bibliografijos rodyklėje pateikti akademiko profesoriaus Vaidučio Kučinsko profesinės veiklos moksliniai darbai – monografijos, vadovėliai, mokslinės publikacijos, pranešimai, paskaitos, nurodyti doktorantų disertaciniai darbai ir habilitacijos procedūrų komitetai ir kt. Bibliografijos rodyklė parengta akademiko profesoriaus Vaidučio Kučinsko 70 metų sukakčiai.


Medicinos disertacijos 2015mVilniaus universiteto Medicinos fakulteto disertacijos 2015
Sudarytoja Lina Kocienė

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2016. – 984 p.
ISBN 978-609-459-7 15-2 

„Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto disertacijos 2015“ – knyga, skirta jaunųjų Medicinos fakulteto mokslininkų – doktorantų – darbams. Šis leidinys, tai kvietimas įvertinti rengiamų disertacijų kokybę Lietuvos ir tarptautiniu mąstu, atidžiau pažvelgti į nagrinėjamas temas ir atliekamus tyrimus. Disertacijų santraukų rinkiniu siekiama didinti jaunųjų mokslininkų motyvaciją, aktyvinti tarpinstitucinį ir tarptautinį bendradarbiavimą bei populiarinti mokslinę veiklą. Knygoje surinktos visos 2015 metais Medicinos fakultete apgintų disertacijų santraukos. Leidinys galėtų būti įdomus biomedicinos mokslų profesionalams ir studentams.


Vilniaus medicinos istorijos almanachas III dalisVILNIAUS MEDICINOS ISTORIJOS ALMANACHAS ALMANACHUS
HISTORIAE MEDICINAE VILNENSIS THE VILNIUS MEDICAL
HISTORY ALMANAC
III
Redaktorius Dr. Ramūnas Kondratas

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla,  2016. –  360 p.
ISSN 1392-0030

Žodis skaitytojui
Po ilgos pertraukos Jūsų rankose – trečiasis „Vilniaus medicinos istorijos alma-nacho“ tomas. Pagrindinė pertraukos priežastis – staigi ir netikėta almanacho steigėjo ir redaktoriaus dr. Aurimo Andriušio mirtis 2009 m. rugpjūčio 17 dieną. Mirtis ištiko praėjus vos vieneriems metams po disertacijos „Municipalinės medicinos raida Vilniuje 1876–1915 metais“ gynimo. Šis darbas, kaip rašo doc. dr. V. Siudikas, įnešė nemažą indėlį į Lietuvos medicinos istorijos mokslą, užpildydamas didžiulę miestų savivaldos ir sveikatos priežiūros organizavimo istorijos spragą. Siekdami paminėti dr. A. Andriušio mirties pen-kmetį ir tęsti jo pradėtą darbą, kolegos ir draugai nutarė paskelbti jo disertaciją trečiajame almanacho tome. Šią mintį palaikė buvusi Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanė prof. habil. dr. Zita Aušrelė Kučinskienė ir akademinių reikalų prodekanas prof. dr. (HP) Rimantas Stukas, su kuriais teko daug bendrauti dr. Andriušiui, bei dabartinis dekanas prof. (HP) dr. Algirdas Utkus, kuris suteikė projektui finansavimą. Šiame tome rasite A. Andriušio nekrologą ir kolegų atsiminimus, sveikatos apsaugos istoriko dr. Aisčio Žalnoros parengtą A. Andriušio disertacijos įvadą, patį disertacijos tekstą su priedais ir nuotraukomis, praplėstą anglų kalbos santrauką, parengtą šio leidi-nio redaktoriaus, ir išsamią dr. Aurimo Andriušio darbų bibliografiją, sudarytą Lietuvos medicinos bibliotekos Leidybos sektoriaus vedėjos Danutės Malakauskienės.

Redaktorius dr. Ramūnas Kondratas

Vilniaus universiteto muziejaus direktorius 


Ortopedija traumatologijaOrtopedija.Traumatologija
Mokomoji priemonė
Manvilius Kocius, Narūnas Porvaneckas, Valentinas Uvarovas, Igoris Šatkauskas, Sigitas Ryliškis

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2016. 412 p.
ISBN 978-609-459-649-0 (elektroninė versija)
ISBN 978-609-459-650-6 (spausdintinė versija) 

Šia mokomąja priemone siekiama glaustai supažindinti studentus su dažniausiai pasitaikančia ortopedijos ir traumatologijos patologija. Knygoje pateikiami traumatologijos ir ortopedijos pagrindai, aprašomi įvairių lokalizacijų sužalojimai, pagrindiniai diagnostikos ir gydymo principai.
Šios knygos tikslas padėti medicinos studentams įgyti šiuolaikinės ortopedijos ir traumatologijos pagrindus, sisteminti šios srities žinias, tobulinti klinikinį mąstymą. Leidinys taip pat bus naudingas ortopedijos specialybės rezidentams. Nepaisant greitai klinikinėje praktikoje tobulėjančių diagnostikos ir gydymo metodų, šis mokomasis leidinys turės praktinę vertę ir kitų specialybių gydytojams.


Vaikų alergija maistuiVaikų alergija maistui
Vaikų_alergija_maistui-.pdf

Mokomoji knyga aukštųjų mokyklų studentams, rezidentams ir visų specialybių gydytojams
Odilija Rudzevičienė

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2016. – 104 p.
ISBN 978-609-459-604-9

Pastaruosius du dešimtmečius didėja alergijos maistui paplitimas. Daugėja maisto alergijos atvejų vaikams ir jaunuoliams, ypač – gyvybei pavojingų alerginių reakcijų. Europoje alergija maistui yra pagrindinė vaikų anafilaksijos priežastis. Tai tampa svarbia sveikatos problema. Alergija maistui dažnai yra pirmoji alergijos klinikinė raiška, pirmoji vadinamojo atopijos žygio grandis. [...]


AkispudisAkispūdžio matavimas šeimos gydytojo praktikoje
Metodinė mokymo priemonė
Saulius Galgauskas

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2016. 60 p.: iliustr.
ISBN 978-609-459-645-2

Glaukoma ir jos sukeliamas negrįžtamas aklumas išlieka labai svarbi problema visame pasaulyje. Nepaisant šiuolaikinės medicinos galimybių, diagnostikos bei gydymo laimėjimų, daug glaukomos atvejų vis dar yra nediagnozuojama arba diagnozuojama per vėlai, kai regėjimo išsaugoti neįmanoma. Glaukoma neturi diagnostinio žymens, kurį nustačius būtų galima anksti ir neabejotinai diagnozuoti ligą. Vienas iš pagrindinių glaukomos rizikos veiksnių yra padidėjęs akispūdis ir jo svyravimai per parą.
Šioje mokomojoje knygelėje pateikiami šiuolaikiniai akispūdžio matavimo metodai, siekiant padėti medicinos studentams, gydytojams rezidentams ir bendrosios praktikos gydytojams įvaldyti įvairius akispūdžio matavimo būdus.


Funkcine koloproktologijaFunkcinė koloproktologija ir pelviperineologijos pradmenys
Mokomoji knyga
Paulius Žeromskas, Ieva Stundienė

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2015. – 240 p.
ISBN 978-609-459-575-2

Ši mokomoji knyga yra pirmoji Lietuvoje, nagrinėjanti dubens organų funkci­nes ligas, jų fiziologiją ir gydymą.
Skiriama pilvo chirurgijos gydytojams, gydytojams chirurgams, gydytojams gastroenterologams, gydytojams urologams, gydytojams akušeriams ginekolo­gams, vidaus ligų gydytojams, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojams, gydytojams radiologams, medicinos studentams, pilvo chirurgijos, chirurgijos, gastroenterologijos, urologijos, akušerijos ginekologijos, vidaus ligų, fizinės medicinos ir reabilitacijos, radiologijos rezidentams.


Zmogaus genomo analizeŽmogaus genomo analizė: dažniausiai taikomi matematiniai me­todai
Mokomoji priemonė
Alma Molytė, Vaidutis Kučinskas

Vilnius : Vilniaus uni­versitetas : Vilniaus universiteto leidykla, 2015. – 96 p.
ISBN 978-609-459-545-5

Mokomoji priemonė skirta Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto medicinos genetikos magistrantūros (62101B105), bio­medicinos mokslų srities studijų modulio „Molekulinė genetika, genomika ir epigenomika“, dalyko „Molekulinė žmogaus genomo analizė: struktūra ir funkcijos“ studentams, medicinos biologijos magistrantūros (62101B106) bei genetikos magistrantūros studen­tams. Taip pat ši mokomoji priemonė gali pagelbėti paleontologams, istorikams taikyti genetinius matematinius metodus.


Intestinines EnzimopatijosIntestininės enzimopatijos
Mokslinė monografija
Danutė Kalibatienė

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2015. – 192 p.
ISBN 978-609-459-538-7

Monografijoje apžvelgta pasaulinė mokslinė literatūra, skirta plonosios žarnos enzimopatijoms, daugiausia dėmesio skiriant dažniausioms – laktazės nepakankamumui ir celiakinei ligai, kuriai bū-dingas antrinis disacharidazių nepakankamumas. Apžvelgiamos ne tik kitų autorių publikacijos, bet ir autorės mokslinių tyrimų šiais klausimais medžiaga. Knygoje pateikta šiuolaikinė intestininių enzimo-patijų apibrėžtis, terminija ir klasifikacija, išanalizuoti etiologijos ir patogenezės aspektai, amžiaus ir lyties ypatumai, klinikiniai simptomai, komplikacijos, sąsajos su kitomis ligomis, diagnostikos metodai ir gydymas. 


Peciu lanko kineziologijaPečių lanko kineziologija ir kineziterapija
Mokomoji knyga
Inga Muntianaitė, Alvydas Juocevičius

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2015. – 192 p. : iliustr.
ISBN 978-609-459-487-8 (internetinis)
ISBN 978-609-459-488-5 (spausdintas)

Mokomoji knyga skiriama įvairių pakopų, skirtingo aukštojo mokslo lygmens kineziterapeutams ir ergoterapeutams, reabilitacijos ir sporto medicinos studentams bei šių specialybių praktikams. Knygoje aprašoma pečių lanko kineziologija, daug dėmesio skiriant raumenų funkcijoms ir jų tarpusavio sąveikoms. Pateikiamas išsamus asmens ištyrimas ir įvertinimas. Aptariami pagrindiniai ir dažniausi pečių lanko pažeidimo sindromai bei jų simptomai. Kiekvienu atveju pateikiami kineziterapijos taikymo principai su kineziterapijos programos pavyzdžiais ir pratimų iliustracijomis. 


Pojuciai ir suvokimasPojūčiai ir suvokimas: uodimas, skonis ir lyta
Gražina Vaitkevičienė, Petras Henrikas Vaitkevičius

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2014. – 216 p.
ISBN 978-609-459-314-7

Ši knyga yra parašyta besidomintiems cheminių stimulų (kvapų, skonio) ir lytos suvokimu. Ji skirta įvairaus profilio studentams, taip pat visiems, kurie norėtų detaliau ir giliau suprasti šių stimulų suvokimo mechanizmus ir jų ypatybes. Tam knygos gale yra pateiktas papildomos literatūros sąrašas. Lietuvių kalba yra labai mažai knygų, skirtų cheminių stimulų suvokimui, lytos stimulų suvokimui irgi skiriama nedaug dėmesio. Knygoje mėginama pateikti duomenų, kad visų stimulų (regimųjų, akustinių, cheminių ir lytos) suvokimo dėsningumai yra panašūs.  


Sveikos gyvensenos pagrindai
Monografija
Jonas Petras Jankauskas
Tarptautinio olimpinio komiteto programa „Olimpinis solidarumas", Vilniaus universitetas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2015. – 752 p.
ISBN 978-609-459-464-9

Monografijoje pirmą kartą šalyje kompleksiškai analizuojamas sveikos gyvensenos reiškinys, jo specifika, komponentai, vertybės, pavojai, praradimai, požiūrių kaita, jų įvairovė, sėkmių ir nesėkmių priežastys per visą žmogaus gyvenimą. Atsigręžiama į šeimą, tėvų ir būsimo vaiko sveikatą, vaikų ugdymą, psichinę gerovę, palankią emocinę namų aplinką, ekologiją, gamtos veiksnius, padedančius atgauti jėgas ir grūdinti organizmą, išryškinant svarbiausius asmeninius ir visuomeninius pokyčius pasaulyje ir Lietuvoje. Analizuojami ir sveikatai pražūtingi reiškiniai. Pateikiama didelė aktyvaus gyvenimo formų įvairovė su kontroliniais testais, vaizdine fizinių pratimų įvairioms raumenų grupėms lavinti medžiaga ir metodikomis (keli tūkstančiai paveikslėlių) plačiam amžiaus tarpsniui. Daug dėmesio skiriama ir sveikos gyvensenos priešams: tabako rūkymui, alkoholio, kitų narkotinių medžiagų vartojimui, antsvoriui ir jų padariniams, užkrečiamųjų ir neužkrečiamųjų ligų profilaktikai. Aprašomi ir biologiniai senėjimo pokyčiai, procesai, sugebėjimas prisitaikyti prie permainų. Analizuojama ir naujausia sveikos gyvensenos medžiaga, įvairių šalių mokyklų požiūriai ir koncepcijos, mokslo institucijų darbai, kurie yra reikšmingi išvadų teiginiams pagrįsti ir individualiam požiūriui į aptariamus klausimus susidaryti.
Knyga skiriama visuomenės sveikatos, kūno kultūros ir sporto specialistams (auklėtojams, mokytojams, dėstytojams, sporto šakų treneriams), studentams, magistrantams, doktorantams, sveikos gyvensenos puoselėtojams, gausiam olimpiečių, ypač būsimųjų, ir sportuojančiųjų būriui bei individualiam skaitytojui, besidominčiam sveika gyvensena. 


Ausu nosies gerklesAusų, nosies ir gerklės ligos
Vadovėlis
Lesinskas, Eugenijus

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2014. – 432 p.
ISBN 978-609-459-363-5

Vadovėlyje supažindinama su ausų, nosies ir gerklės ligų etiologija, patogeneze, simptomais, detalizuojamos diagnostikos ir gydymo priemonių galimybės. Ausies, nosies, ryklės ir gerklų anatomija ir fiziologija dėstoma akcentuojant jų svarbą klinikinėms situacijoms. Atskirai aprašomos pagrindinių tipinių ausų, nosies ir gerklės operacijų indikacijos, metodikos, technika, pacientų pooperacinės priežiūros ypatumai.
Vadovėlis skiriamas aukštųjų mokyklų medicinos ir odontologijos studijų studentams, gydytojams rezidentams. Leidinys taip pat bus naudingas gydytojams otorinolaringologams ir šeimos gydytojams. 


kritines naujagimiu sirdies ydosKritinės naujagimių širdies ydos
Mokymo priemonė
Virgilijus Tarutis

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2014. – 48 p.
ISBN 978-609-459-303-1

Šiuolaikinė įgimtų širdies ydų chirurgija padeda daugeliui naujagimių su sunkiomis ĮŠY. Geri gydymo rezultatai yra įmanomi tik glaudžiai bendradarbiau-jant su visais naujagimius gydančiais specialistais – neonatologais, pediatrais, kardiologais, intervenciniais kardiologais, anesteziologais, slaugos specialistais, radiologais ir t. t. Bendras supratimas apie naujagimių širdies ydų chirurgiją yra būtinas studijuojantiems mediciną. Šios apžvalgos tikslas yra nušviesti širdies ydas, kurios gydomos chirurginiu būdu naujagimystės periode. 


Atleto sirdisAtleto širdis
Mokomoji priemonė
Alfredas Rudys; Andrius Be­rūkštis, Andrius Ramonas

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2014. – 86 p. : iliustr.
ISBN 978-609-459-281-2

Mokomojoje priemonėje dėstoma sporto fiziologija, nagrinėjami sportuojančių žmonių širdies ir kraujagyslių sistemos morfologiniai pokyčiai. Aprašomi įvairūs tyrimo metodai, kurie padeda diagnozuoti vadinamąją atleto širdį. Pateikiamos dalyvavimo sportinėje veikloje re­komendacijos asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. 


Burnos patologijos atlasasBurnos patologija
Atlasas
Arūnas Rimkevičius, Linas Zaleckas, Alina Pūrienė, Matilda Bylaitė, Rūta Gancevičienė

Vilnius: Vilniaus universitetas : Vilniaus universiteto leidykla, 2014. – 272 p.
ISISBN 978-609-459-253-9

Knygoje trumpai aprašoma burnos gleivinės anatomija, histologija, morfologinė pokyčių charakteristika, pirminiai ir antriniai bėrimo elementai, pagrindiniai paciento ištyrimo, diferencinės diagnostikos, gydymo metodai. Nagrinėjamos virusų, bakterijų, grybelių, cheminių medžiagų sukeltos ligos, traumos, genetinės ir vystymosi anomalijos, vėžinės ligos, bendrinių ligų raiška burnoje ir kt. Atskiras skyrius skiriamas su ŽIV infekcija susijusių burnos gleivinės pokyčių apžvalgai. 


Krutines lastosTomosintezeKrūtinės ląstos skaitmeninė tomosintezė
Metodinės reko­mendacijos
Rūta Briedienė, Sigutė Šenbergė, Rūta Grigienė, Simona Rūta Letautienė, Konstantinas Povilas Valuckas, Tomas Rinkevičius

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2014. – 52 p. : iliustr.
ISBN 978-609-459-288-1

Knygoje trumpai aprašomas skaitmeninės krūtinės ląstos tomo­sintezės tyrimo metodas, pagrindinės indikacijos ir klinikinis panau­dojimas. 


endoskop randines trachejos gydymasEndoskopinis randinės trachėjos striktūros gydymas
Mokomoji prie­monė
Janilionis, Ričardas, Gruslys, Vygantas

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2013. – 160 p., iliustr.
ISBN 978-609-459-243-0

Endoskopinių trachėjos spindžio atstatymo (rekanalizavimo) ir jo stabiliza­vimo būdų pasiūlyta daug. Tačiau ne visi jie yra vienodai efektyvūs ir tinkami. Optimalios endoskopinio gydymo metodikos kūrimas yra svarbus Lietuvos krūtinės chirurgijos ir pulmonologijos uždavinys. Tam ir skirta mokomoji kny­ga „Endoskopinis randinės trachėjos striktūros gydymas“. Joje remiamasi lite­ratūros šaltiniuose pateikta medžiaga bei Vilniaus universiteto ligoninės San­tariškių klinikų Krūtinės chirurgijos centro 1994–2010 metų patirtimi gydant trachėjos striktūrą.
Studentus, rezidentus, įvairių specialybių gydytojus siekiama supažindinti su trachėjos randinės striktūros etiopatogeneze ir ja sergančių ligonių endos­kopinio gydymo metodais, ypač trachėjos stentavimu. 


Dadoniene Introduction methodologyIntroduction to research methodology
Introduction_methodology_2013.pdf

Jolanta Dadonienė, Kęstutis Žagminas, Aušra Beržanskytė

Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2013. – 210 p.
ISBN 978-609-459-205-8

 


Nuo mitu prie tikrovesNuo mitų prie tikrovės: psichikos sveikatos vaizdavimas žiniasklaidos priemonėse 
Metodinė priemonė
Eglė Šumskienė, Jurga Mataitytė-Diržienė

Vilnius: Vilniaus universitetas, 2013. – 68 p.
ISBN 978-609-459-172-3

Šios metodinės priemonės autorės 2009 metais atliko kompleksinį mokslinį tyrimą, kuriame surinko informaciją apie tai, kaip Lietuvos žiniasklaidoje pristatomi sutrikusios psichikos asmenys, kokias žinias šiomis temomis pastebi visuomenės nariai ir ko tikisi iš žurnalistų, rašančių psichikos sveikatos temomis ir, galiausiai, – kaip į žiniasklaidoje skelbiamą informaciją psichikos sveikatos temomis reaguoja patys sutrikusios psichikos individai. Tyrimas atskleidė, jog psichikos sutrikimai dažniausiai pristatomi nusikaltimo fone, tokio pobūdžio informaciją dažniausiai ir pastebi žiniasklaidos vartotojai (tarpe jų – ir patys sutrikusios psichikos asmenys). Pastaruosius tokio pobūdžio informacija itin skaudina, tačiau dėl egzistuojančios stigmos ir neigiamų nuostatų jie patys nėra linkę eiti į viešumą ir stengtis paneigti tendencingai skelbiamas žinias. 

Vaikų alergija maistui
Mokomoji knyga aukštųjų mokyklų studentams, rezidentams ir visų specialybių gydytojams
Odilija Rudzevičienė

Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2016. 104 p.

Pastaruosius du dešimtmečius didėja alergijos maistui paplitimas. Daugėja maisto alergijos atvejų vaikams ir jaunuoliams, ypač – gyvybei pavojingų alerginių reakcijų. Europoje alergija maistui yra pagrindinė vaikų anafilaksijos priežastis. Tai tampa svarbia sveikatos problema. Alergija maistui dažnai yra pirmoji alergijos klinikinė raiška, pirmoji vadinamojo atopijos žygio grandis. [...]

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos