2021 | ruduo

2021 | ruduo

Alergijai skiepams klaidingai priskiriami simptomai gali demaskuoti kitas ligas

Prof. Rūta Dubakienė, Medicinos fakultetas

Sukurta: 27 spalio 2021

Alergijai skiepams klaidingai priskiriami simptomai gali demaskuoti kitas ligas

Prof. Rūta Dubakienė, Medicinos fakultetas

Jeigu informacija apie alergiją vaikus pasiektų dar mokyklose, galbūt šiandien išvengtume didelės dalies nesusipratimų ir klaidingų savidiagnozės atvejų, kai bet koks šalutinis poveikis yra priskiriamas alergijai. Šiuo metu, vykstant masinei vakcinacijai, neretai alergijai priskiriamas ir kuris nors šalutinis skiepo poveikis, nors alerginės reakcijos po skiepo pasireiškia taip retai, kad sunku suskaičiuoti nulius. Pavyzdžiui, paskiepijus gripo vakcina – tik 0,04 atvejo 100 000 žmonių. Panašiai yra ir COVID-19 vakcinų atveju, tačiau tikslių duomenų dar neturime, jie bus po dvejų metų.

Šalutiniai skiepo požymiai nėra alergijos požymiai

Visų pirma, žmogus gali būti alergiškas ne vakcinai, o kokiai nors jos sudedamajai daliai, konkrečiai medžiagai. Nors vakcinas sudaro gana daug medžiagų, didžioji dalis jų nėra alergenai ir ne visose vakcinose tų alergenų yra. Kalbant apie alergiją dabartinių vakcinų nuo koronaviruso sudedamosioms dalims (o kol kas vakcinų sukurta vos kelios), alergenų yra tik keletas, pavyzdžiui, polisorbatas 80 ar „Pfizer“ gamintojo „Comirnaty“ vakcinoje esantis polietilenglikolis. Žinoma, ši cheminė medžiaga nėra naudojama vien vakcinoms, bet ir maisto produktams konservuoti bei daug kur kitur. Vis dėlto per ilgus alergologės darbo metus nesu turėjusi nė vieno paciento, kuris būtų buvęs alergiškas šiai medžiagai. Tuo tarpu pacientų, manančių, kad yra alergiški vakcinoms nuo koronaviruso, sulaukiau ne vieno.

Paskiepijus žmogų jo organizme vyksta imunologiniai persitvarkymai, todėl natūralu, kad, intensyviai veikiant imuninę sistemą, skirtingų žmonių organizmai gali reaguoti skirtingai. Paskiepyto žmogaus imuninė sistema atpažįsta antigeną ir yra aktyvuojamos imuninės sistemos ląstelės. Jos pagamina antikūnus, specifinius baltymus, kurie kovoja su sukėlėju. Tačiau labai svarbu įsisąmoninti, kad šalutiniai skiepo požymiai, pavyzdžiui, silpnumas ar šaltkrėtis, nėra alergijos požymiai. Alerginė reakcija yra anafilaksinis šokas arba dilgėlinė, retesniais atvejais – dusimo priepuoliai, tačiau jie turėtų ištikti per kelias minutes, būtent todėl yra prašoma pasiskiepijus 10–15 minučių ramiai pasėdėti. Alerginė reakcija į skiepo nuo koronaviruso sudedamąsias dalis pasireiškia maždaug 1 iš 500 tūkst. žmonių.

Skiepas padėjo diagnozuoti skydliaukės ligą

Verta paminėti, kad alerginę reakciją sukelia pakartotinis konkretaus alergeno patekimas į organizmą, todėl žmogus tos medžiagos kokia nors forma turėjo būti gavęs ir anksčiau, kad alergija jai apskritai galėtų išsivystyti, o suleidus vakciną – pasireikšti.

Vakcinos šalutinis poveikis ir alergija klaidingai siejami dar ir dėl to, kad ryšys tarp endokrininės, imuninės ir nervų sistemų yra labai glaudus, todėl skiepas, suaktyvinęs imuninę sistemą tam, kad gamintųsi antikūnai, gali paskatinti ir kitų simptomų pasireiškimą ir demaskuoti kitas ligas, apie kurias žmogus galėjo ir nežinoti. Tokiu atveju tai nei šalutinis vakcinos poveikis, nei alergija, o anksčiau nenustatyta liga. Teko konsultuoti pacientę, kuri kreipėsi dėl neįprasto silpnumo pojūčio po skiepo, kurį pati priskyrė alerginei reakcijai, tačiau vaistai nuo alergijos nepadėjo. Atlikti tyrimai parodė, kad silpnumas susijęs su skydliaukės veikla. Merginai buvo diagnozuota skydliaukės liga, pritaikius teisingą gydymą ji atgavo jėgas ir džiaugėsi sužinojusi tikrąją silpnumo priežastį.

Pasitaiko atvejų, kai cheminėms medžiagoms jautriems asmenims, kuriems būdinga lėtojo tipo alerginė reakcija, po vakcinos ji suaktyvėja. Teko konsultuoti pacientę, kuriai po vakcinacijos pasireiškė šalutinis poveikis – ant odos pasirodė ryškios dėmės, tarsi mėlynės nuo sumušimo. Įvyko smulkiųjų kraujagyslių pažeidimas – anksčiau jai buvo nustatyta lėtojo tipo alergija nikelio sulfatui. Galimos ir kitos imunologinės reakcijos po skiepo, pavyzdžiui, vadinamasis Artiuso fenomenas, kuris yra III tipo alerginė reakcija ir pasireiškia paraudimu, patinimu, net galimu išopėjimu dūrio vietoje.

Sergantiesiems imuninėmis ligomis rekomenduojami papildomi tyrimai

Kadangi skirtingų žmonių organizmai yra skirtingi ir universalių šalutinių poveikių ar ligų simptomų įvardyti negalima, visiems žmonėms, sergantiems imuninėmis ligomis ar jas numanantiems, rekomenduojama pasidaryti papildomus tyrimus, kurie leis ramiau atsikvėpti, tinkamai nusiteikti ir žinoti, ko galima tikėtis po skiepo. Ramiau ir saugiau papildomai išsityrę jausis ne tik imuninėmis ligomis sergantys, bet ir patiriantys kitokių negalavimų, vyresni žmonės ar onkologiniai ligoniai. Tokiu atveju galimi šalutiniai poveikiai, sukelti ne skiepo, ne alergijos, o kitų aplinkybių, nebus netikėti ir negąsdins.

Tai, kad po skiepo gali pasireikšti tam tikri šalutiniai poveikiai dėl imunologinių sutrikimų, neturėtų gąsdinti skrandžio, širdies ar kitomis ligomis sergančių ir vaistus nuo jų vartojančių asmenų. Vis dėlto ne visi žmonės žino apie turimus imunologinius sutrikimus, tačiau ir pasireiškus vakcinos lapelyje nepaminėtiems simptomams skiepo ir juo labiau alergijos dėl jų kaltinti nereikėtų.

Susiję straipsniai

2021 | pavasaris

„Genų žirklės“ COVID-19 diagnostikoje: naujosios kartos testai rezultatą pateiks per pusvalandį

Daugiau
2020 | ruduo

Kamieninių ląstelių terapija gelbsti milijonus nevaisingų žmonių

Daugiau
2020 | pavasaris

Mokslininkai prognozuoja – ateityje alergiški bus beveik visi žmonės

Daugiau