INOVEKS – sėkmingas postūmis VU mokslininkų įmonėms

2015-10-28 14:35

Besibaigiantis Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros projektas „Inovatyvaus verslo kūrimo skatinimas“ (INOVEKS), kuriame Vilniaus universitetas (VU) dalyvavo kartu su VŠĮ „Saulėtekio slėnis“ ir Tarptautinio verslo mokykla, padėjo čia sėkmingai įsteigti aštuonias pradedančiąsias įmones. Savo rezultatus įmonės pristatė ekspertams, išklausė jų patarimų, dalijosi patirtimi, ateities planais, diskutavo apie perspektyvas versle.

Aštuonios skirtingos įmonės šiandien jau gali didžiuotis sukurtais prototipais, turi daugybę kitų idėjų naujiems verslo projektams. Jų sukurtų technologijų ir paslaugų spektras labai platus: programinė įranga moksliniams tyrimams modeliuoti (UAB „Ubique calculus“), minimaliai pastebimos palydovinės antenos (UAB „Eteronas“), lankytojų srautų ir lokacijos nustatymo sistema (UAB „Lokacijos sistemos“), biojutiklinė sistema kraujo tyrimams (UAB „Bioanalizės sistemos“), programinė įranga mažiesiems palydovams (UAB „NanoAvionika“), išmani dviračių apsaugos sistema (MB „Technologiniai projektai“), imuninės sistemos vertinimo algoritmas (UAB „Kompleksinės pažangios terapijos paslaugos“).

Lietuviai ir kosmoso inovacijos – suderinama

Džiugina VU jaunųjų mokslininkų įkurtos įmonės UAB „NanoAvionika“ pasiekti rezultatai – sėkmingai išbandytos technologijos pagrindu sukurtas funkcinių sistemų elektronikos modulis ir susijusi programinė įranga. Produkto idėja kilo projekto „Lituanica SAT-1“ metu pastebėjus, kad privalomieji komponentai sudaro tris ketvirtadalius palydovo tūrio. Nutarta sukurti patikimą integruotą sistemą, skirtą mažiesiems palydovams, kuri smarkiai sumažintų tūrį, skirtą privalomiems komponentams, ir padidintų tūrį, skirtą kosminiams eksperimentams. Pradedančioji kosmoso technologijų įmonė jau yra pritraukusi investicijų iš rizikos kapitalo fondo „Practica capital“, naujoms idėjoms gavo papildomą finansavimą iš Lietuvos mokslo tarybos. Neseniai Lietuvos mokslo taryba skyrė jai 193 tūkst. eurų kartu su Fizinių ir technologijos mokslo centru. Nuolat savo inovacijas pristatinėdami tarptautiniuose renginiuose jie jau gali džiaugtis ir klientais, ir konkrečiais užsakymais.

Verslo inovacijos – mokslui palengvinti

Dviejų VU doktorantų įkurta įmonė „Ubique calculus“ sukūrė mokslinę programinę įrangą „rModeler“, skirtą cheminėms ir biocheminėms reakcijoms modeliuoti ir eksperimentiniams duomenims analizuoti. Šios programinės įrangos tikslinė rinka – biotechnologijos ir farmacijos įmonės, mokslinių tyrimų institutai, universitetai, atliekantys cheminių, biocheminių reakcijų tyrimus ir vykdantys technologinių procesų projektavimą, mokslinius tyrimus. Ši programinė įranga, preliminariais įmonės įkūrėjų paskaičiavimais, leidžia bent penkiais kartais sumažinti laiko ir finansinius resursus. Programa jau testuota Lietuvoje – VU Biochemijos institute, o šiuo metu tą daro keletas susidomėjusių tarptautinių klientų. Artimiausioje ateityje ją ketinama papildyti keliais parametrais ir padaryti dar patrauklesnę vartotojui.

O priešnuodį monotoniškiems darbams laboratorijose sakosi turinti UAB „Laboratorijų automatizavimo sprendimai“. Jų tikslas – padidinti laboratorijų automatizaciją, palengvinti ir supaprastinti darbuotojų užduotis gyvybės mokslų srityje. Įmonė planuoja kurti prietaisus, kurie yra lengvai modifikuojami vartotojams instaliuojant papildomus modulius, pasirenkamus pagal konkrečius poreikius. Projekto metu jie sukūrė ir bando, dar toliau tobulina termostatuojamą orbitinę kratyklę. Surinkti duomenys vaizdo kamera gali būti perduodami internetu realiu laiku ir įrašomi į prietaiso atmintį.

Pasiūlymai išskirtiniams klientams

UAB „Eteronas“ produktas – minimaliai matomos palydovinės TV antenos, prigludusios prie pastatų ir vizualiai nepastebimos. Tokios antenos ypač praverčia ten, kur įprastas TV antenas naudoti draudžiama. Šiuo metu deramasi su palydovines antenas montuojančiomis įmonėmis dėl galimo bendradarbiavimo. Nors toks gaminys kelis kartus brangesnis už įprastą, nes yra „nišinis“, bet įmonė tiki, kad užsakovų jiems tikrai atsiras.

Tuo tarpu „Technologiniai projektai“ išskirtiniam judriam klientui sukūrė išmanųjį stovą-dviračių apsaugos sistemą „BiCling“. Kadangi dviračių apsauga nuo vagysčių aktuali visoje Europoje, inovaciją pristatęs Rokas Lileikis tikisi, kad jau netrukus su pirmaisiais užsakovais pavyks įdiegti sistemą. Išmaniojo stovo, prirakinančio du dviračius, įkraunančio elektrines transporto priemones, funkcijos bus valdomos mobiliuoju telefonu, nereikia nešiotis jokių spynų. Tokius stovus planuojama įrengti prie verslo ir prekybos centrų, modernių gyvenamųjų namų.

Modernumu pasižymi ir VU Matematikos fakulteto darbuotojo Vido Rapševičiaus įkurta įmonė „Lokacijos sistemos“, tik jos gaminys skirtas verslo klientui – pramogų parkui ar prekybos centrui. Jie sukūrė unikalią mažos apimties sistemą, paremtą RFID technologija, kuri leidžia reguliuoti ir sekti žmonių ir įrangos lokaciją uždarose patalpose ir lauke. Įmonė ištobulino ir įdiegė porą technologinių platformų: inventoriaus ir klientų apskaitos bei registracijos sistemą ir klientų lokacijos realiuoju laiku nustatymo sistemą. Pirmoji sistema jau išbandoma pramogų parke, o antroji testuota prekybos centre.

Geri pavyzdžiai gali ir turi būti užkrečiami

Projekto vadovė, VU Mokslo ir inovacijų direkcijos Intelektinės nuosavybės valdymo ir komercinimo skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Lukšienė džiaugiasi, kad projektas padėjo mokslininkams įgyvendinti savo idėjas ir mokslinius tyrimus, geriau suvokti verslo specifiką. „Šis projektas ne tik mokslininkams tapo konkrečių idėjų įgyvendinimo tramplinu, bet ir verslui parodė įvairių sričių mokslininkų potencialą, sėkmingos tolesnės mokslo ir verslo simbiozės galimybes. O dalydamiesi bendradarbiavimo sėkmės istorijomis norime paakinti, padrąsinti ir kitus mokslininkus megzti kontaktus su verslu ir aktyviau prisidėti prie žinių bei inovacijų kūrimo ir perdavimo proceso“, – sako D. Lukšienė.

INOVEKS projekto tikslas – didinti aukštos pridėtinės vertės verslo lyginamąją dalį skatinant technologinių bei inovatyvių įmonių steigimąsi ir plėtrą, paskatinti studentus, jaunuosius mokslininkus įgyvendinti idėjas, paversti jas technologiniu verslu, bendradarbiauti ir mokytis verslumo.



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *