Vilniaus universiteto organizacijų psichologai tiria psichosocialines darbo sąlygas

2015-11-03 13:00

Kas sukelia stresą darbe ir kas būtent motyvuoja darbuotojus? – tai vienas iš didžiausių iššūkių ir klausimų, į kurį tenka atsakyti organizacijų psichologams.

Šiuolaikinėms organizacijoms yra gyvybiškai svarbūs iniciatyvūs, atsakomybę už savo profesinį tobulėjimą prisiimantys ir aukštiems veiklos standartams įsipareigoję darbuotojai. Joms reikalingi aktyvūs ir atsidavę savo darbui darbuotojai. Be to, vis svarbesnis tampa pačių darbuotojų gebėjimas sukurti darbo aplinką, leidžiančią pasiekti organizacijos ir asmeninius tikslus bei susidoroti su darbe neišvengiamai kylančiais iššūkiais. Tačiau daugelio organizacijų patirtis rodo, kad šiuolaikinis darbo krūvis ir tempas, darbo reikalavimų ir rinkos sąlygų kaita neretai turi priešingą efektą ir sukelia vadinamąjį perdegimo sindromą, užkertantį kelią darbuotojo ir organizacijos gerovei.

2015 m. balandžio mėnesį Vilniaus universiteto organizacijų psichologės dr. Jurgita Lazauskaitė-Zabielskė, dr. Ieva Urbanavičiūtė ir dr. Rita Rekašiūtė Balsienė pradėjo įgyvendinti Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą projektą*, skirtą psichosocialinėms darbo sąlygoms organizacijose ištirti. Mokslo tyrimu siekiama nustatyti, kokios darbo organizacijoje sąlygos skatina darbuotojų įsitraukimą į darbą, o kurios priešingai – turi neigiamą poveikį motyvacijai ir sveikatai bei lemia perdegimą darbe. Taip pat – įvertinti darbuotojo asmeninių psichologinių išteklių ir meistriškumo dirbti (angl. job crafting) svarbą. Galiausiai, siekiant holistiškai įvertinti darbuotojo gerovės prielaidas, projektas taip pat apima Lietuvoje dar labai mažai tirtą darbo ir asmeninio gyvenimo dermės svarbą darbuotojo gerovei.

„Džiaugiamės turėdami galimybę Lietuvos organizacijose atlikti tyrimus, atitinkančius šiuolaikinės darbo aplinkos kompleksiškumą ir naujausias organizacinės psichologijos mokslo tendencijas. Taip prisidedame prie europinio mokslo raidos ir organizacijų bei jų darbuotojų gerovės”, – teigia tyrimo vadovė dr. J. Lazauskaitė-Zabielskė.

Įgyvendinant projektą bendradarbiaujama su Lietuvos verslo ir viešojo sektoriaus organizacijomis bei Erasmus Roterdamo universiteto (Nyderlandų Karalystė) tyrėjais.

*Psichosocialinių darbo veiksnių raiška ir poveikis darbuotojui organizacijos ir asmeninio gyvenimo kontekste (Nr. MIP-008/2015)

VU Filosofijos fakulteto inf.