VU Botanikos sodo modernizavimas – naujas energetinio efektyvumo etapas

2015-10-22 10:54

Vilniaus universitetas (VU) pasirašė sutartį su Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondu (LAAIF) dėl finansavimo suteikimo iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų projektui „VU Botanikos sodo administracinio / laboratorinio pastato su prietaisais modernizavimas, pagerinant energetinių sąnaudų balansą (LENERG)“. Ja skiriamas daugiau kaip 600 tūkst. eurų finansavimas modernioms technologijoms, konstrukciniams, architektūriniams sprendimams Botanikos sode įdiegti.

Pasak projekto vadovo, VU Botanikos sodo direktoriaus Audriaus Skridailos, tai išskirtinis ir savo esme labai inovatyvus projektas, kurio metu Universitetas tiesiogiai prisidės prie Klimato kaitos programos tikslų, keisdamas savo pastato energetinį balansą ir tuo būdu mažindamas aplinkos taršą. Taip pat bus keičiamas ir estetinis pastatas veidas: planuojamas vertikalus sienų bei stogo apželdinimas pasitarnaus tiek energetiniu požiūriu, tiek, tikimasi, apžvalgos aikštelė ant stogo taps patrauklia turistams papildoma Botanikos sodo erdve.

Projekto metu planuojama pastatą apšiltinti išoriškai, vėliau – apželdinti, o tai, savo ruožtu, padėtų mažinti išorinių sienų ir stogo šiluminius nuostolius. Pastato priestate esančiame šiltnamyje planuojama pakeisti langus, apšiltinti pamatą, atsisakyti ventiliavimo langų. Tai leistų iš šiltnamio ištraukiamą orą panaudoti šiluminei energijai susigrąžinti per rekuparacinę sistemą. Taip pat pastatui šildyti bus panaudota ir geoterminė energija – šiam tikslui pravers šalia esantis tvenkinys. Numatoma į visą šildymo sistemą įjungti ir saulės kolektoriais sukauptą šiluminę energiją. Tai patenkintų šilto vandens buitinius, laboratorijos, augalų laistymo šiltnamyje poreikius pastate šiltuoju metų laiku. Šie visi pakeitimai lemtų, jog pastate būtų visiškai atsisakyta iki šiol naudotos kietojo kuro katilinės, vietoj kurios būtų įrengta dujinė. Pastaroji taip pat būtų naudojama tik kritiniais momentais, greičiausiai – tik šalčiausiomis metų dienomis.

Tikimasi, jog šis projektas prisidės ir prie visuomenės švietimo, bus įdomus gausiai Botanikos sodą lankantiems turistams savo apžvalgos aikštele ant stogo, modernizuota laboratorija, atnaujintu šiltnamiu. Įgyvendinus ir įvertinus jo rezultatus, planuojama pasinaudoti įgyta patirtimi kitiems analogiškiems objektams.

laaif