Rektoriaus Jono Kubiliaus šimtmečio minėjime – jo atminimui sukurtas teatralizuotas renginys  

Sukurta: 23 liepos 2021

J. Kubiliaus mokslinio vadovo J. V. Liniko butas

Šiais metais liepos 27 d. ilgamečiam Vilniaus universiteto (VU) rektoriui, pasaulinio garso matematikui prof. Jonui Kubiliui būtų suėję 100 metų. Ta proga universitetas organizuoja šventinius renginius rektoriui atminti ir pagerbti.

VU rektoriaus prof. Rimvydo Petrausko teigimu, Jonas Kubilius ilgiausiai Universitetui vadovavęs rektorius personifikuoja VU istoriją sovietmečiu – tarp akademinės plėtros, nacionalinės tradicijos puoselėjimo ir prisitaikymo, laviravimo bei represijų.

„Aišku, kad rektorius veikė režimo taisyklių rėmuose, vargu ar turėjo daug vilčių ir galimybių jas laužyti ar peržengti. Vis dėlto Jonui Kubiliui pavyko išsaugoti Universitetą kaip nacionalinį mokslo ir kultūros židinį, sukurti jo plėtros koncepciją (Saulėtekio projektas) ir įtvirtinti kaip vieną stipriausių šalies tapatybės simbolių. Tam padėjo ir akademinis autoritetas – pasaulinio lygio matematikas, sukūręs matematikų mokyklą VU, keturių universitetų, tarp jų Prahos ir Zalcburgo, garbės daktaras“, – pabrėžė jis.

Kolegos, šeimos nariai, draugai ir bendražygiai aplankys prof. J. Kubiliaus memorialinę lentą VU Didžiajame kieme ir amžinojo poilsio vietą Antakalnio kapinėse.

VU Botanikos sode Kairėnuose, muziejaus patalpose Kultūros centras svečius suburs į teatralizuotą prisiminimų popietę „Antradienio susitikimai pas Profesorių“, kurioje bus paminėti svarbiausi profesoriaus Jono Kubiliaus kūrybinio ir profesinio gyvenimo etapai.

Tie ypatingi susitikimai, kai į namus ateidavo profesoriaus doktorantai ir kolegos – pasikonsultuoti, pasiskolinti knygų, padiskutuoti, išliko ryškūs ir rektoriaus vaikų atsiminimuose.

„Mes, vaikai, tada dirbome durininkais, nes žmonių ateidavo nemažai. Kol vieni kalbėdavosi su tėveliu kabinete, kiti laukdavo svetainėje, pabendraudavo su mumis ir mama. Taip užsimezgė ir mūsų asmeniniai ryšiai su tėvelio aplinkos žmonėmis“, – sako rektoriaus sūnus Kęstutis Kubilius.

Pasak režisierės Felicijos Feiferės, profesoriaus 100-mečio jubiliejaus minėjimo diena (antradienis) simboliškai sutampa su jo namuose Antakalnyje vykusiais susitikimais, kurie garsėjo širdingumu, malonia esamų ir būsimų mokslininkų bendravimo draugija.

„Studentų lūpomis, pasitelkiant autentiškus profesoriaus Jono Kubiliaus asmeninius daiktus – tokius kaip jo poilsio fotelis, laiškai, vadovėliai, rankraščiai, studento pažymėjimas, – galėsime gyvai prisiminti matematikos legendos, ilgamečio VU rektoriaus nueitą kelią. O pagrindinis teatralizuoto renginio akcentas bus atkurta antradienio susitikimų atmosfera“, – apie renginį pasakoja režisierė, įkvėpimo sėmusis iš susitikimų ir pokalbių su profesoriaus giminaičiais, biografinių knygų, tuometinės spaudos archyvų.

Renginio svečiai, skambant profesoriaus J. Kubiliaus mėgtai muzikai, turės progą pasidalinti prisiminimais prie arbatos, aplankyti pavasarį profesoriaus atminimui sodintą ąžuoliuką, prisėsti ant emeritų J. Kubiliui skirto suoliuko paklausyti dainos.

Nuotraukoje vaizduojamas J. Kubiliaus mokslinio vadovo J. V. Liniko butas buvo susitikimų su mokiniais vieta. Tokį bendravimo su mokiniais ir kolegomis būdą J. Kubilius įdiegė ir Vilniuje. Antradienio vakarais jo namų durys buvo atviros visiems, kurie norėdavo pasikalbėti matematikos klausimais, pasidalinti idėjomis, paklausti patarimo. Asmeninio archyvo nuotr.