Lietuvių literatūra ir kūrybinis rašymas

Sukurta: 21 sausio 2013

Scope2x

Padalinys
Kauno fakultetas

Scope2x

Krypčių grupė
Humanitariniai mokslai

Scope2x

Studijų kryptis (šaka)
Literatūrologija

Scope2x

Kvalifikacinis laipsnis
Humanitarinių mokslų magistras

Scope2x

Trukmė
2 metai

Scope2x

Studijų forma
Nuolatinės dieninės

Scope2x

Studijų programos kreditai
120

Scope2x

Metinė studijų kaina
4 384 EUR

Programa rengia kvalifikuotus literatūros ir kultūros specialistus – analitikus, tyrėjus ir kūrėjus, išmanančius lietuvių literatūrą, jos sąsajas su pasaulinės literatūros kontekstais, literatūros teorijas, tyrimo metodus ir meninės kūrybos specifiką; suvokiančius literatūros ir kūrybinės veiklos svarbą šiuolaikinėje visuomenėje; pasirengusius vykdyti savarankišką mokslinę ir kūrybinę veiklą.

Programos išskirtinumas – fundamentalių literatūros studijų ir praktinės kūrybinės veiklos dermė. Programa ugdo aukštos kvalifikacijos literatūrologus, išmanančius lietuvių ir pasaulio literatūros istoriją, raidos bruožus ir procesus, šiuolaikinių literatūros tyrimų problematiką ir metodologijas; gebančius atlikti vertimus, rašyti akademinius, grožinės literatūros, literatūros kritikos, publicistinius ir kitus tekstus, dalyvauti literatūros komunikacijos ir sklaidos procesuose.

Klausk studento 2021 11 LT Desktop

 Klausk studento 2021 11 LT Desktop

Kodėl ši programa?

  • Programa integruoja fundamentalias literatūros studijas (lietuvių literatūros raida, reiškiniai ir procesai Europos ir pasaulio literatūros, kultūros ir tarpkultūrinės komunikacijos kontekste) ir praktinę kūrybinę veiklą;

  • rašymo dirbtuvėse ugdomi kūrybinio rašymo įgūdžiai ir kompetencijos: studentai susipažįsta su literatūrinio vertimo, grožinės literatūros, literatūros kritikos ir literatūros komunikacijos tekstų rašymo įvairiose medijose praktikomis bei patys jas išbando, atlikdami kūrybines užduotis;

  • teorinėmis žiniomis su studentais dalijasi kvalifikuoti literatūrologai – literatūros istorijos, teorijos ir tyrimų metodologijos specialistai, kūrybinio rašymo dirbtuves moderuoja žinomi rašytojai, vertėjai, literatūros komunikacijos atstovai, literatūros kritikai.

Karjera

  • Programos absolventas gali dirbti:

  • mokslinį ir pedagoginį darbą aukštosiose mokyklose, kitose švietimo ir mokslo įstaigose;

  • literatūrologu, literatūros kritiku, vertėju;

  • redaktoriumi įvairių žiniasklaidos priemonių (TVR, laikraščių, žurnalų ir kt.) redakcijose, knygų ir kitų spaudinių leidyklose;

  • turinio kūrėju ir kūrybininku žiniasklaidos (taip pat ir ektroninės) redakcijose, reklamos, projektų valdymo agentūrose, valstybinių įstaigų ir privačių kompanijų viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriuose;

  • archyvuose, muziejuose, bibliotekose ir kitose kultūros įstaigose;

  •  kūrybinės komunikacijos srityje (rašytojai, publicistai, užsakomųjų tekstų kūrėjai).

Saulė„Programoje literatūrologijos mokslo paslaptis atskleidžia literatūros srities profesionalai, kurių tekstai publikuojami viešojoje erdvėje, kūryba sulaukia populiarumo visuomenėje. Studentai sužinos, kaip parengti ne tik mokslinį, bet ir kūrybišką tekstą, kuris tiktų spaudai, meno ir kultūros leidiniams. O gal net pradės rašyti savo svajonių knygą...“

Poetė, kūrybininkė, lektorė Lina Buividavičiūtė

Saulė„Literatūros vertimas – tai verčiamo autoriaus kūrybos ir jos kultūrinio konteksto pažinimas, užsienio ir gimtosios kalbų registrų, įvairių stilistikos priemonių išmanymas, gebėjimas pasitelkti kūrybiškumą, vaizduotę, intuiciją, tačiau visų svarbiausia – tai jaudinantis susitikimas su paslaptinga, kūrinio gelmėje glūdinčia jo dvasia, Neišverčiamybe, tuo, kas slypi anapus teksto, tarp eilučių. Šioji sunkiai sučiuopiama literatūros kūrinio gyvastis nesileidžia mechaniškai atgaminama, ją galima tik atkurti vertimo, šiuo požiūriu prilygstančio kūrybai, aktu. Ir jei vertėjui pavyksta, ta neišverčiama gyvastis išlieka ir vertime.“

dr. Ugnius Keturakis, vertimo dėstytojas, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narys, išvertęs 15 grožinės literatūros knygų.

Saulė„Rašymas man – tai labiausiai intriguojantys susitikimai su savimi. Tekstus skiriu kitiems, bet esu pirma jų skaitytoja. Ir, keistas jausmas, būna, kad save nustebinu radusi juose tai, ko nesitikėjau. Tai geriausios akimirkos!“

Audronė Meškauskaitė, VU KnF alumnė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus darbuotoja, vaikų literatūros rašytoja.

Saulė„Literatūra yra kelionė per kūrybos vandenyną, į kurią leidžiasi rašytojas ir skaitytojas. Rašytojas, pradėdamas kelionę, žino kryptį, sroves, prognozuoja vėjo stiprumą, greitį, bet dažnu atveju, net ir būdamas kapitonu, yra nežinomybėje - kokią įlanką ar užutekį pasieks, kur vienu ar kitu atveju reikės pasukti laivą, išmesti inkarą. Skaitytojas yra keleivis, kuris pradeda kelionę turėdamas lūkesčių, tikėdamasis patirti pasitenkinimą. Jis stebi, fiksuoja, jaučia ir išgyvena. Abiem atvejais abu yra literatūros fenomeno kolumbai - naujų pasaulių atradėjai. Atrasti save abiejuose amplua tapatu atrasti savo paties fenomeną.“

Aistė Vilimė, VU KnF alumnė, vaikų literatūros rašytoja.