Knygų autoriams

VUL knygos 2 1200Rankraščio aprobavimas

Aprobacijai teikiamas rankraštis turi atitikti pasirinktam akademiniam ar mokslo (meno) populiarinimo žanrui būdingas formos ir apimties ypatybes, jame turi būti visos atitinkamo tipo leidiniui būtinos sudėtinės dalys.

Aprobacijos tvarka. Vilniaus universiteto leidyklos leidžiamų knygų, kurių rūšiai privalomas recenzavimas, rankraščio aprobacija inicijuojama VU kamieniniuose padaliniuose, atsižvelgiant į rankraščio rūšį ir Universiteto kamieninių padalinių nusistatyta tvarka skiriant recenzentus:

 • atliekamas rankraščio mokslinis recenzavimas (turinio mokslinės kokybės patikra);
 • rankraščio koregavimas atsižvelgiant į recenzijas;
 • rankraščio svarstymas ir rekomendavimas leidybai VU kamieninio padalinio taryboje.

VU bendruomenės autorių leidiniai, kurių rūšis nereikalauja mokslinio recenzavimo, teikiami leisti kamieninio padalinio vadovui pritarus ir leidinių turinį el. paštu persiuntus ir suderinus su Vilniaus universiteto leidykla.

Naujos knygos pasiūlymo pateikimas

Ne VU bendruomenės ir VU bendruomenės (kai knygos žanras - mokslo populiarinimo ar informacinė knyga) autorių rankraščiai teikiami įvertinimui užpildant naujos knygos pasiūlymo formą ir atsiunčiant ją el. paštu Vilniaus universiteto leidyklai.

Atvira prieiga

Vilniaus universiteto leidykla leidžia ir atviros prieigos knygas pagal Creative Commons licenciją. Naudojame CC BY, CC BY-SA licencijas. Vilniaus universiteto atviros prieigos nuostatai yra čia.

Rankraščio pateikimas leidybai

Aprobacijos procesui pasibaigus ir leidinį patvirtinus leidybai, Vilniaus universiteto leidyklai pateikiama galutinė rankraščio redakcija ir kiti duomenys, reikalingi leidinio preliminariai sąmatai sudaryti.

Rankraštis pateikiamas vienu Microsoft Word formato failu (.doc, .docx). Grafikai, sukurti Word/Excel priemonėmis, pateikiami atskirais Microsoft Excel formato failais (.xls, .xlsx). Visos kitos iliustracijos (nuotraukos, grafikai ir kt.) pateikiami atskirais spaudos kokybės numeruotais failais (.jpg, .tif ar kitais grafiniais formatais); rankraštyje turi būti pažymėta, kokioje vietoje atitinkama iliustracija turi būti. Autorius privalo turėti visų pateikiamų iliustracijų panaudojimo leidinyje teises. Rankraštyje turi būti pateikiama galinio viršelio informacija (trumpai apie knygą ir autorių, autoriaus nuotrauka ar kitos knygos turinį atitinkančios iliustracijos).

Rankraščio tekstinė informacija:

 • pirmojo antraštinio lapo (autorius, pavadinimas);
 • antrojo antraštinio lapo (tvirtinimo leidybai įrašas, recenzentai, leidinio rėmėjai ir kt.);
 • turinys;
 • pratarmė, įvadas, pagrindinės teksto dalys;
 • santrauka (anglų kalba);
 • rodyklės;
 • priedai ir kt.;
 • paskutinio puslapio informacija (trumpai apie knygą).

Leidinys pradedamas rengti tik gavus visą galutinį rankraštį. Priklausomai nuo leidinio apimties ir sudėtingumo, visas leidybos procesas (nuo rankraščio iki atspausdintos knygos) gali užtrukti nuo trijų iki keturių mėnesių.

Patarimai, kaip reklamuoti savo knygą ar straipsnį

Leidėjas daro viską, kas įmanoma, kad padidintų publikuotų knygų matomumą. Tačiau yra keletas būdų, kuriais pasinaudojęs jūs, kaip autorius, galite padėti reklamuoti knygą ir smarkiai padidinti savo paskelbtų tyrimų poveikį:

1. Užsiregistruokite ORCID iD, gaukite autoriaus atpažinimo kodą ir savo profilyje nurodykite informaciją apie paskelbtą straipsnį ar knygą. ORCID iD suteikia nuolatinį skaitmeninį atpažinimo kodą, kuris padeda išskirti jus, kaip autorių, iš kitų tyrėjų ir, integruojant pagrindinius mokslinių tyrimų proceso elementus, tokius kaip rankraščių ir stipendijų teikimas, palaiko automatinį ryšį tarp jūsų ir jūsų profesinės veiklos, užtikrindamas jūsų darbo atpažįstamumą.

2. Jei įmanoma, galite atiduoti savo mokslinio tyrimo duomenis saugojimui į bendruomenės duomenų saugyklą (VU mokslo duomenų archyvas, MIDAS) arba, jei nėra bendruomeninių priemonių, į bendro pobūdžio mokslinių duomenų saugyklą. Suteikdami prieigą prie tyrimo duomenų, paskatinsite domėjimąsi jūsų paskelbtais tyrimais, lengviau pasiekiami tyrimo duomenys suteiks jums daugiau žinomumo, skatins jūsų mokslinio darbo citavimą.

3. Junkitės prie mokslininkams skirtų socialinių tinklų ir savo profilyje pateikite informaciją apie išleistas knygas ar paskelbtus straipsnius: ResearchGateAcademia.eduMendeley, Google Scholar. Jei norite palengvinti išsaugotas paieškas ir įspėjimų nustatymus, susikurkite Google Scholar profilį, kuris leis sekti nuorodas į jūsų publikuotus tyrimus bei pamatyti juos šalia savo pavardės „Google Scholar“ paieškos rezultatuose.

4. Dalinkitės savo knygomis ir kitomis publikacijomis per socialinės žiniasklaidos platformas, naudodamiesi nuorodomis į knygos ar žurnalo tinklalapius: LinkedIn, Twitter, Facebook, ir daug kitų. Informuokite savo sekėjus socialinių tinklų puslapiuose, paskelbdami apie savo knygą ar straipsnį ir pateikdami nuorodą į ją.

5. Atnaujinkite informaciją savo fakulteto tinklalapyje ir sukurkite profesionalią svetainę su bibliografiniais įrašais apie jūsų knygas ir straipsnius su nuorodomis. Asmeninė profesionali svetainė, kurioje nurodyti jūsų tyrimų rezultatai, pasiekimai, knygos, straipsniai ir tikslai, padės žmonėms geriau suprasti, kas esate. Siekdami maksimalaus matomumo, visuomet įterpkite nuorodas į savo knygas, straipsnius ir tinklalapį į savo elektroninio pašto parašą bei visus internetinius bei socialinių tinklų profilius.

6. Taip pat galite instaliuoti nemokamą programą Altmetric Bookmarklet, leidžiančią matyti, ar kas nors paminėjo jūsų mokslinį darbą.

7. Suraskite su jūsų tyrimo tema susijusį Wikipedia puslapį ir įterpkite nuorodą į jūsų knygą ar straipsnį.

8. Elektroniniu paštu pasidalinkite savo knyga ar straipsniu su kolegomis. Pasinaudokite bet kokiais susijusiais elektroniniu būdu siunčiamais jūsų institucijos ar organizacijos naujienlaiškiais. Įterpkite nuorodą į savo elektroninio pašto parašą arba tiesiog išsiųskite nuorodą svarbiausiems toje srityje dirbantiems kolegoms ar asmenims, su kuriais palaikote ryšį.

9. Pristatykite savo knygas ir straipsnius konferencijose. Pristatydami savo tyrimą ir užmegzdami kontaktus, personalizuojate savo darbą, suteikiate jam „veidą ir balsą“, o tai gali padėti surasti naujų bendradarbiavimo galimybių.

Daugiau patarimų kaip sukurti tinkamą pavadinimą knygai, jos skyriui ar straipsniui rasite čia.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos