Mokslinių tyrimų infrastruktūros projektų reitinge lyderiauja Vilniaus universitetas

2016-06-02 14:50

Tarptautinių ekspertų paskelbtame įsitraukimo į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras reitinge iš 23 gautų paraiškų geriausiai įvertintos dvi – Vilniaus universiteto (VU) Kvantinės elektronikos katedros ir Lazerinių tyrimų centro bei Biotechnologijos instituto parengtos paraiškos. Ekspertai joms skyrė aukščiausius balus – 5 iš 5. Aštuoniuose iš dešimties geriausių projektų dalyvauja VU mokslininkai, kaip pagrindiniai iniciatoriai arba partneriai.

Pasak vertintojų, pirmieji du projektai išsiskyrė savo infrastruktūros reikšme Lietuvos mokslo aplinkai, nacionalinių mokslinių tyrimų ir inovacijų prioritetų pasiekimui, Lietuvos mokslinių tyrimų konkurencingumo stiprinimui tarptautiniu lygmeniu.

VU rektoriaus prof. Artūro Žukausko manymu, toks ekspertų įvertinimas taps geru postūmiu įgyvendinti numatytus projektus ir ženklu, kad universitetas eina tinkama kryptimi siekdamas vykdyti pasaulinio lygio mokslinius tyrimus.

„Didžiuojamės tokiu aukščiausios kvalifikacijos ekspertų, aiškiai suprantančių europines tendencijas ir atsižvelgiančių į valstybės prioritetus, vertinimu ir tuo, kad du Vilniaus universiteto projektai įvertinti aukščiausiais balais. Džiugu ir dėl to, kad net aštuoniuose iš dešimties geriausių projektų dalyvauja mūsų mokslininkai. Siekiame didinti žinių ir inovacijų pasiūlą, tad ši žinia tik patvirtina, jog judame tinkama kryptimi“, – sakė prof. A. Žukauskas.

VU jau veikia keturi atviros prieigos centrai, padedantys užtikrinti viešąją prieigą prie mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros veiklų rezultatų bei sudarantys tinkamą aplinką technologijų perdavimui ir mokslinių tyrimų rezultatų komercinimui. Taip pat šie centrai teikia tarptautinio lygio mokslinių tyrimų paslaugas bei prieigą prie įrangos mokslo, studijų institucijoms ir verslo įmonėms iš Lietuvos ir viso pasaulio.

Prof. Valdo Sirutkaičio vadovaujamų fizikų mokslinių tyrimų infrastruktūra, tikimasi, suteiks proveržį tiek fundamentiniams, tiek taikomiesiems moksliniams tyrimams Lietuvos lazerių pramonėje. Ji skirta tirti ultratrumpųjų šviesos impulsų generavimą plačiame bangų ruože ir jų taikymus spinduliuotės ir medžiagos sąveikos, netiesinės optikos ir parametrinių reiškinių, ultrasparčiųjų procesų tyrimuose bei lazerinėje nano- ir mikrotechnologijoje.

Prof. Virginijaus Šikšnio vadovaujamos grupės mokslinių tyrimų infrastruktūra, skirta biomolekulių struktūros bei funkcijos ir biologinių sistemų fundamentiniams bei taikomiesiems tyrimams ir kompiuteriniam modeliavimui, yra susijusi su kritine gyvybės ir sveikatos mokslų, farmacijos ir biotechnologijos pramonės priklausomybe nuo galimybių suprasti ir valdyti biologinius procesus molekuliniu lygmeniu.

Paraiškoms vertinti buvo sudaryta tarptautinių ekspertų grupė. Kiekvieną įsitraukimo į mokslines infrastruktūras projektą vertino 2–3 atitinkamos srities ekspertai. Vertintojai labiausiai atsižvelgė į šiuos aspektus: turimas tyrimų ir žmogiškasis potencialas, infrastruktūros mokslinis, techninis ir finansinis pagrįstumas, nacionalinė svarba – atitiktis Lietuvos strateginiams siekiams ir kt.

Įsitraukimo į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras projektų vertinimą inicijavo Švietimo ir mokslo ministerija, organizavo Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA). Geriausiai įvertinti projektai bus finansuojami pagal Europos Sąjungos struktūrinių fondų priemonę „Lietuvos MTEPI infrastruktūrų integracija į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI)“.

Parengta Informacijos ir ryšių su visuomene skyriaus pagal Plėtros direkcijos pateiktą informaciją.



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *