Užbaigti naujo Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto pastato „Saulėtekio“ slėnyje projektavimo darbai

2015-11-05 12:35

Vilniaus universitetas baigė įgyvendinti projektą „Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto pastato statyba ir įrengimas „Saulėtekio“ slėnyje. I etapas: investicinio projekto parengimas, techninio projekto parengimas ir statybos darbų generalinio rangovo atranka“. Beveik 400 tūkst. eurų vertės projekto, finansuoto Europos regioninės plėtros fondo bei Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis, sėkmingas įgyvendinimas sudaro visas sąlygas II-ajam etapui: Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto pastato „Saulėtekio“ slėnyje statybai ir įrengimui.

Projekto I-asis etapas apėmė techninio projekto ir investicinio projekto parengimą. Techninis projektas parengtas naudojant pažangiausią techninio projekto rengimo technologiją – statinio informacinį modeliavimą (angl. building information modeling, BIM), kuris padeda greitai įvertinti projekte esančių elementų kainas ir taip suteikia galimybę tiksliai planuoti projekto išlaidas, taip pat ši technologija leidžia sėkmingai bendradarbiauti ir keistis informacija projekto dalyviams bei padeda sklandžiai organizuoti projektavimo, tiekimo ir statybos procesus. Parengus techninį projektą, atlikti visi privalomi projekto sprendinių derinimai su valstybės ir savivaldybės institucijomis, atlikta techninio projekto ekspertizė. Investicinio projekto rengimo etape atlikta projekto įgyvendinimo alternatyvų kaštų ir naudos analizė: finansiškai, ekonomiškai ir socialiai pagrįstas Chemijos fakulteto perkėlimo į „Sauletėkio“ slėnį ir naujo pastato statybos poreikis.

Šiuo metu Vilniuje, Saulėtekio rajone, formuojasi didžiausias Lietuvoje fizinių ir technologijos mokslų branduolys – „Saulėtekio“ slėnis, baigiami statyti pagrindiniai infrastruktūros objektai – Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras bei Jungtinis gyvybės mokslų centras, baigtas įrengti galingiausias Baltijos šalyse modernus tarptautinės prieigos lazerių kompleksas „Naglis“, palaipsniui perkeliama didžioji dalis Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto padalinių. Dalį pastarojo fakulteto projekto metu numatyta integruoti ir į naują Chemijos fakulteto pastatą. Chemijos fakulteto perkėlimas į „Saulėtekio“ slėnį – integrali, tikslinga ir nuosekli slėnio vystymo veiksmų dalis, kur vienoje teritorijoje telkiamas gyvybės bei fizinių ir technologijos mokslų sričių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP), studijų ir imlaus žinioms verslo potencialas.

Pasak projekto įgyvendintojų, Chemijos fakulteto perkėlimas būtinas, siekiant gerinti studijų kokybę, stiprinti mokslo, studijų ir verslo bendradarbiavimą, įvairinti mokslinių tyrimų tematikas. Šis poreikis siejamas su naujų tarpkryptinių ir tarpdalykinių studijų programų būtinybe, kuri ne tik atitiktų aukštųjų technologijų verslo keliamus reikalavimus, bet ir leistų paruošti specialistus, gebančius kurti ir taikyti mokslo naujoves šalies ūkyje.

Siekiant parengti konkurencingus, gerai eksperimentinę dalį išmanančius specialistus, būtina tinkama laboratorijų bazė. Laboratorinių darbų vykdymas yra bene svarbiausia chemijos ir biochemijos krypčių studijų programų sudėtinė dalis visose studijų pakopose. Dabartinės fakulteto patalpos nepritaikytos nei laboratorinės bazės plėtrai ir modernizavimui, nei naujos įrangos, reikalingos šiuolaikinėms chemijos krypties studijoms ir MTEP vykdymui, instaliavimui ir eksploatavimui. Šias problemas planuojama išspręsti pastačius bei įrengus naująjį Chemijos fakulteto pastatą.

Vilniaus universitetas – skaitlingiausia chemijos ir biochemijos specialistus ruošianti ir didelį MTEP potencialą fizinių ir gyvybės mokslų srityse turinti aukštoji mokykla. Įgyvendinus visą projektą, padaugės rinkos poreikius atitinkančių, kūrybingų aukščiausios kvalifikacijos specialistų bei mokslininkų tyrėjų mokslinių tyrimų institucijose ir pramonės įmonių MTEP padaliniuose, kurie aktyviai įsilietų į mokslo verslo sektorių ir sugebėtų prisitaikyti prie labai greitai besikeičiančios rinkos poreikių. Taip pat tikimasi paskatinti studijų, mokslo ir verslo bendradarbiavimą bei tarpdisciplininius tyrimus, kurti naujas technologijas ir inovacijas, pritraukti tarptautinius tyrėjus bei projektus, sumažinti „protų nutekėjimą“, vystyti aukšto lygio fundamentinius ir taikomuosius tyrimus. Suprojektuotas ir planuojamas naujasis objektas turėtų prisidėti skatinant studentų ir tyrėjų verslumą, kuriant studijų aplinką, palankią naujoms („pumpurinėms“) kompanijoms kurti.

Norintiems susipažinti su projekto „Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto pastato statyba ir įrengimas „Saulėtekio“ slėnyje. I etapas: investicinio projekto parengimas, techninio projekto parengimas ir statybos darbų generalinio rangovo atranka“ rezultatais parengtas informacinis filmukas.

Europos-regionines-pletros-fondas-2



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *