Studentiškos tradicijos

Studentiškos tradicijos

Sukurta: 10 vasario 2016

Vilniaus universitetas turi puikias ir daug dėmesio sulaukiančias studentiškas tradicijas. Kiekvienais metais (paprastai pavasarį) yra rengiamos fakultetų dienos. Dažniausiai jos gimsta kaip studentiškos iniciatyvos, o ilgainiui tampa kultūros ir tautos folkloro dalimi.

Dinas Zauras ir Fiziko diena (FiDi) – tai didžiausia studentiška šventė Lietuvoje, vykstanti nuo pat 1968-ųjų kiekvieną pirmąjį balandžio šeštadienį. Tai šventė, kurios atitikmens nerastume visame pasaulyje.

dinas zauras
FiDi yra radikalios saviraiškos įrankis. Kiekvienais metais aibės studentų įgyvendina pačias nestandartiškiausias idėjas su minimaliais resursais. Šios idėjos manifestuoja kaip socialinės akcijos, atrakcionai, vizualizacijos, važiuojantys dinozaurai ir dalykai, kurių formą sunku įvardyti.

Turbūt labiausiai mokslo gerbėjų laukiama FiDi dalis – dieninė. Po semestro, praleisto rūsyje kuriant atrakcionus, FiDi’stai juos išneša į Fizikos fakulteto teritoriją ir demonstruoja, kas buvo sukurta. 

Antroji FiDi dalis – eisena. Tai jausmingiausi šventės momentai. Gedimino prospektas trumpam virsta keliu, kuris atgailaujančius fizikus veda į VU Filologijos fakultetą. Policija, orkestras, šokėjos, minia pulsuojančių širdžių ir šventės kaltininkas gražuolis Dinas Zauras – visa tai tam, kad merginos atleistų už kadaise, anot legendos, Dino Zauro prarytą filologę. Pasiekus kelionės tikslą, fizikų ir filologų gentys susijungia užtvirtindamos tai priesaika ir Filofizijos genties šokiu.

MIDI roko opera nuo 1999-ųjų organizuojamas VU Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) studentų dienų renginys. MIDI roko operą organizuoja VU studentų atstovybė MIF. Teatralizuotas pasirodymas suvienija ne tik šio fakulteto studentus, bet ir studijuojančiuosius kituose fakultetuose. 

midi

Pirmosios roko operos pritraukdavo daugiausia MIF studijuojančius studentus ir dėstytojus. Bėgant laikui renginys sulaukdavo vis didesnio žiūrovų, studentų iš kitų padalinių, žurnalistų dėmesio.  

Fiesta Personæ Filosofijos fakultete pirmą kartą buvo surengta 2002 m. Ji gimė iš kelių studentų entuziazmo ir ką tik susikūrusios Studentų atstovybės Filosofijos fakultete. Pradžioje Fakulteto dienos vadintos FilosDi (kaip ir kitų VU fakultetų dienos FiDi, Midi ir t.t.), o nuo 2012 m. šventės dienos vadinamos „Fiesta Personæ“. Prasidėjusios nuo dainuojamosios poezijos vakaro „Bard’ako“, Disputo bei kūrybos knygos, kiekvienais metais dienos darėsi vis rimtesnės, solidesnės, pritraukiančios vis daugiau žmonių iš universiteto ir viso miesto. Dabar – tai didžiausia fakulteto šventė, kurios tikslas – skatinti Vilniaus universiteto ir miesto bendruomenės kūrybiškumą ir asmeninį tobulėjimą visuomenėje.

Chemikų dienos prieš daugiau nei pusšimtį metų studentų bendruomenės iš Sankt Peterburgo universiteto atsivežta idėją rengti savo fakulteto dienas. Todėl jau 1965 metais Vilniaus universiteto narsiųjų chemikų būrys surengė pirmąsias Chemikų dienas. Ši šventė truko vos dieną, tačiau tai pritraukė ne tik Vilniaus universiteto chemikus, bet ir kitus studentus. Dėl didelio pasisekimo chemikai pradėjo rengti ne tik vienos dienos šventę, tačiau net savaitę trunkantį renginį, kurio tradicija tęsiasi iki šių dienų, o organizavimu užsiima Vilniaus universiteto Studentų atstovybė Chemijos ir geomokslų fakultete (VU SA CHGF). 

Merkurijaus dienos Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dienos, organizuojamos nuo 1976-ųjų.

IfDi Istorijos fakulteto dienos. Tai šventė istorikams, vilniečiams ir Vilniaus svečiams.

PoDi Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU SA TSPMI) organizuojamos Politologų dienos.

LeŽuDi Žurnalistų dienos Komunikacijos fakultete. Tai jau tradicija tapusi būsimų ir esamų žurnalistikos profesionalų šventė. Ją kasmet organizuoja VU žurnalistikos studentai, taip paminėdami gegužės 7-ąją – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

TeDi Teisininkų dienos – kasmetinis Vilniaus Universiteto Studentų atstovybės Teisės fakultete organizuojamas renginys.

GaDi Gamtininkų dienos.

MeDi Medikų dienos Medicinos fakultete.

Filologų naktys Vilniaus universiteto Studentų atstovybė Filologijos fakultete organizuojamas renginys. Fakultetinės dienos – graži universiteto tradicija, tačiau filologas nebūtų filologas, jeigu į šią tradiciją neįpintų truputį romantikos dienas pakeisdamas naktimis.