Kalėdinė instaliacija

Pasitinkant švenčių laikotarpį Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva ne vienoje Senamiesčio gatvėje nušvito savitą kontekstą turintys žodžiai. Žodžiai, kuriuose užkoduota įvairialypė miesto tapatybė – atvirumas skirtingoms kultūroms, požiūriams ir asmenybėms.

Mokslas ir studijos yra neatsiejami nuo jautrumo kalbai, kalbos suvaldymo ir supratimo, savo minčių formulavimo ir bandymo persakyti jas kitiems. Universitete formuojasi mokslo kalba, terminologija, gimsta apibrėžimai, žodynai, prasminės struktūros, kurių tikslinimui paskiriamos metai ir karjeros.

Vilniaus universiteto istorija neatsiejama nuo daugiakalbystės. Šalia lotynų ir lenkų kalba čia formavosi ir lietuviškosios raštijos pagrindai. Čia lietuvių kalba pradėjo tapti ne tik buities, bet ir mokslo kalba. Lietuviški žodžiai atgulė į žodyną.

Todėl šiuo ypatingu laikotarpiu kartu su kaimynystėje įsikūrusia Lietuvos Respublikos Prezidentūra vilniečiams ir miesto svečiams dovanojame Universiteto gatvėje nušvitusius Nobelio literatūros premijos lauretato Česlovo Milošo eilėraščio, skirto Konstantino Sirvydo atminimui, fragmentus.

K. Sirvydas – daugiakalbystės ir daugiakultūriškumo simbolis. Jis laikomas geriausiu XVII amžiaus lietuvių kalbos žinovu ir yra pirmojo lenkų–lotynų–lietuvių kalbų žodyno, kuriam šiemet sukanka 400 metų, autorius.

Šventiniu laikotarpiu, kurį lydi šurmulys, kviečiame trumpam sustoti ir į kalbą pažvelgti intelektualiai skvarbiomis K. Sirvydo akimis. Įsižiūrėkite į žodžius:

Pagavo ir turi. Laiko lūpose. Žodį.

Išgirstą vaikystėj prie gimtosios upės

– ir pamatykite sugrįžtančius vaikystės vaizdinius, kuriuose slypi svarbiausi prisiminimai, pirmieji trapūs pojūčiai, šilti pasakojimai ir reikšmingai nuskambėję žodžiai, nulėmę tolesnį gyvenimą.

Mintyse išgirdę:

Academia Societatis Jesu [...]

Atverčiu žodyną tarsi šaukčiau sielas

– atsigręžkite į universitetą ir išvyskite prieš save šimtmečius gyvuojantį žodyną, kuriame slypi pamažu kaupiamos ir gilinamos žinios, pademonstruojančios mūsų pažintines ir kūrybines galias, ugdančios kalbai, pasauliui ir vienas kitam jautrius žmones.

Šiais šviesiais žodžiais Vilniaus universitetas sveikina miestiečius su švenčių laikotarpiu ir linki prisiminti teisingo žodžio ir jautrios kalbos svarbą kuriant šventišką nuotaiką, palaikant ryšį su artimais žmonėmis ir puoselėjant valstybės pamatą – bendruomeniškumą.

Nurodykite atsiliepimą.
reCAPTCHA turi būti patvirtinta!
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku