Lietuviškuose komiksuose – nuo Betmeno iki Perkūno

Sukurta: 01 lapkričio 2016

14681080 1235453316521544 6800968862551318925 oVilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto Lietuvių filologijos katedros docentas dr. Robertas Kudirka – ne tik mylimas studentų dėstytojas, bet ir įdomių projektų narys. Vienas tokių – nauja netradicinė knyga-projektas SUPER DUPER. Jis kartu su grafike Inga Navickaite sukūrė ir KNYGSTARTERIO platformoje pasiūlė lietuviškų superherojų supernuotykių knygą, kurios veikėjai – lietuvių mitologiniai personažai.

SUPER DUPER, šiuo atveju, yra tiesioginė sąsaja su populiariąja amerikietiškų komiksų kultūra, kurioje gausu antgamtinių galių turinčių pasaulio gelbėtojų ir jų priešininkų. Mitologinės būtybės šiame leidinyje, paverstos ypatingų antgamtinių galių turinčiais atletiškais superherojais, įsispraudusiais į latekso kostiumus. Šmaikščiai perteikiamos lietuviškos mitologinės būtybės, pristatomos kaip ironiška paralelė amerikietiškiesiems komiksams.

Apie šį projektą, kuriam dar iki pasirodymo reikia ir būsimų skaitytojų palaikymo, kalbamės su doc. dr. R. Kudirka.

Kaip Jūsų profesiniame kely atsirado knyga SUPER DUPER su visa savo netradicine idėja?

Ši knyga yra iš savasties ilgesio – autentiškų lietuviškų personažų ilgesio, kuriuos iliustruotoja I. Navickaitė pati surado ir kaip vaizdų burtininkė prikėlė šiandienai. Aš esu prisidėjęs tik prie tekstų. Autentiškų lietuviškų personažų yra, bet juos reikia sudabartinti, įkelti į dabartį, sugyvinti. Projektas SUPER DUPER laukia jūsų sprendimo – verta išleisti ar amžiams nugrimzti užmarštin tokiai kūrybai. Galybė įdomios tautosakos siužetų dulka archyvuose ir laukia įdomaus perkūrimo. Mūsų pasakojimai ir mitologija išties įspūdinga, kad ir štai: Dusetų ežere gaudė žvejai žuvis. Ištraukė labai daug žuvų, tarp kurių buvo viena žuvis labai graži ir ant galvos turėjo karūną. Visiems pažiūrėjus, savininkas liepė paleisti žuvį, nes karalius turi valdyti savo karalystę. Tereikia leisti jai vėl pradėti srūti ir užgimti iš naujo šiandieniniu pavidalu, dabartiniu rūbu. Kiekvieną dieną motina sūnui įpildavo pieno ir įtrupindavo duonos, o vaikas pieną dalindavosi su žalčiu. Žaltys tik pieną lakdavo. Kai vaikas pasakė... Kaip manote, koks yra tęsinys?

Kas ką populiarina – komiksai lietuvių mitologiją ar atvirkščiai?

Knyga SUPER DUPER – ne vien grafinis leidinys, skirtas besidomintiems lietuvių mitologija: mitologinėmis sakmėmis ir lietuvių mitologijoje egzistuojančiomis būtybėmis. Mitologinės būtybės šiame leidinyje I. Navickaitės paverstos ypatingų antgamtinių galių turinčiais atletiškais superherojais, įsispraudusiais į latekso kostiumus – visai neblogai, ar ne? Pristatomos svarbiausios lietuvių mitologinėse sakmėse aptinkamos būtybės, jų ypatingosios galios (mums gi pašlemėkai neįdomūs...), jų tarpusavio santykius su kitais X-Padarais. Dalis informacijos yra iš įvairių lietuvių mitologijos tyrinėtojų medžiagos (M. Gimbutienės, N. Vėliaus), kita dalis – išgalvota arba patirta išgyvenant savo, kaip Kūrėjo, supergalias: kaip ir bicepsai ant Laumės rankų (taip pat tricepsai). SUPER DUPER, šiuo atveju, yra tiesioginė sąsaja su populiariąja amerikietiškų komiksų kultūra, kurioje gausu antgamtinių galių turinčių pasaulio gelbėtojų ar žmones skriaudžiančių blogiukų. Šiuose komiksuose matoma niekad nesibaigianti gėrio ir blogio kova.

Koks Jūsų mylimiausias komiksų herojus ir mitologinis personažas? Kodėl?aitvaras2

Įdomiausias komiksų herojus yra Sidabrinis banglentininkas (angl. Silver Surfer), nes jis sidabrinis ir puikus. O mitologinis personažas, aišku, aitvaras. Nes kai jis neša auksinius pinigus – būna storas ir juodai raudonas, kai sidabrinius pinigus – žalias, kai skrenda tuščiomis – visai šviesus, baltas ir plonas. O Juodas sulytas viščiukas ir yra / gali būti aitvaras.

Kuris knygos supernuotykis jums labiausiai super? Nuo kurio rekomenduotumėt pradėti pažintį su knyga, kai ji jau tik pasirodys?

Visos knygos istorijos susipynusios į vieną mitinę supergalios pynę. Jie visi yra tarsi šventoji istorija, pasakojimas apie tikrus antgamtinių esybių atsitikimus pirmykščiais laikais – bet laiko struktūra mite yra amžino sugrįžimo kartojimasis, ir būtent dėl to šiandien daug kas iš žilos senovės atrodo lyg būtų gyva ir aišku.

Kokiam skaitytojui tokia knyga?

SUPER DUPER – tai lietuviškų mitologinių superherojų supernuotykiai, iliustruoti lietuvių grafikės I. Navickaitės darbais. Superherojų gretas papildė nauji didvyriai. Šalia galingųjų Supermeno ir Betmeno rikiuojasi daug žadantys Velnias, Perkūnas, Laumė, Ragana ir kiti. Autentiška, unikalu, netikėta! Mitas pažada: tai nutiko vieną kartą ir dėl to yra visada. Taigi mitai kalba apie sukūrimą arba ko nors įkūrimą, ir šitaip tampa pavyzdiniu visų pagrindinių žmogaus veiklos sričių modeliu, nuolat aktualizuojamu įvykiu. Tuo tikrasis mitas, kaip teisingas ir labai įpareigojantis tikrovės aiškinimas, ir yra patrauklus, nors iki galo nesuprantamas, dalis pasakojimo visada gaubiama slapties šydo.

Susidomėjote? KNYGSTARTERIO projektas – SUPER DUPER laukia jūsų sprendimo – padėkit jam gyvuoti. Nedelskite ir rezervuokite!