Pasirašyta švietimo šakos kolektyvinė sutartis: numatyta siekti, kad dėstytojams ir mokslininkams didėtų atlyginimai

Sukurta: 09 lapkričio 2017

 

signing contract3 smallLapkričio 6 d. Švietimo ir mokslo ministerija ir septynios švietimo profesinės sąjungos Vyriausybėje pasirašė kolektyvinę sutartį. Sutartyje numatyta siekti, kad aukštųjų mokyklų dėstytojai gautų adekvatų darbo užmokestį ir gerintų darbo sąlygas, taip keliant dėstytojo karjeros prestižą. Sutartis sudarys prielaidas dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų atlyginimams didinti 2018–2022 m.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sutarties pasirašymą vertina kaip istorinį žingsnį. Anot premjero, sutartis įprasmina naują etapą ir leidžia pradėti darbus, kurie jau seniai planuoti. „Tai yra darbo pradžia iš esmės. Vienas iš pavyzdžių socialinio dialogo ir partnerystės“, – sakė premjeras, linkėdamas suinteresuotoms šalims toliau bendradarbiauti, kalbėtis ir ieškoti kompromisų.

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė teigia, kad derybų kelias nebuvo lengvas, jis užtruko kone pustrečių metų, tačiau rezultatas džiugina. „Tai išties svarbus momentas – po ilgų derybų, abiejų šalių darytų kompromisų, pasiekėme bendrą sutarimą ir kartu galėsime toliau dirbti švietimo labui. Sutartyje prisiimtus įsipareigojimus vykdysime, atsižvelgdami į ekonominę šalies raidą, valstybės biudžeto galimybes“, – sako švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

„Tenka apgailestauti, kad nepavyko susiderėti dėl aukštojo mokslo institucijų  darbuotojų darbo užmokesčio konkretaus dydžio padidinimo ir didėjimo atsižvelgus į infliacijos kitimą šalyje. Tikimės, kad vystantis ir stiprėjant socialiniam dialogui, šakos kolektyvinėse sutartyse  bus įteisinami konkretesni  abiejų šalių įsipareigojimai ,“ – patirtimis derybose dalinasi VU profesinės sąjungos pirmininkė Jelena Tamulienė.

Sutartyje aukštųjų mokyklų  pedagoginiams darbuotojams nustatoma penkių darbo dienų savaitė su dviem poilsio dienomis. Rekomenduojama, kad Mokslo ir studijų institucijose į komisiją, vertinančią darbuotojo kvalifikaciją,  būtų skiriamas  darbuotojų atstovas, atitinkantis reikalavimus, keliamus šios komisijos nariams, o jei atitinkamos kvalifikacijos nario nėra, darbuotojų atstovas dalyvauja stebėtojo teisėmis. 

„Svarbiausias šios sutarties punktas, matyt, yra apie Mokslo ir studijų institucijos konkursus dėstytojo, mokslo darbuotojo pareigoms eiti. Tai aktualu ypač dabar, kai optimizuojamas aukštųjų mokyklų tinklas. Sutartyje apibrėžiama, kad  kitai kadencijai konkursai neskelbiami tik tuomet, kai planuojama panaikinti atitinkamą pareigybę (etatą), o dėstytojas, mokslo darbuotojas, priimtas konkurso tvarka ir dirbantis pagal terminuotą darbo sutartį, apie tai informuojamas raštu prieš 4 mėnesius,” – komentuoja Jelena Tamulienė.

Sutartyje numatyta 2018–2022 m. sudaryti prielaidas didinti dėstytojų, mokslininkų algas, gerinti jų darbo sąlygas.  Sutartį pasirašiusios šalys sutarė, kad, reorganizuojant, likviduojant ar pertvarkant valstybines mokslo ir studijų institucijas, į darbo grupes būtų  įtraukiami Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų deleguoti atstovai. Sprendimai dėl valstybinių mokslo ir studijų institucijų reorganizavimo, likvidavimo ar pertvarkymo priimami, įvertinus Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų pasiūlymus.

Ši sutartis neterminuota ir įsigalioja nuo pasirašymo datos.

Susipažinti su sutartimi galite čia:

http://www.smm.lt/uploads/documents/svietimas/SAKOS_KOLEKTYVINE_SUTARTIS.pdf