Rasa Aleksandrovė: „Akcijos metu „Rinkis MIDAS – laimėk dvigubai“ turite galimybę laimėti asmeninę mokslometrinę analizę“

Sukurta: 30 spalio 2017

 

 

Rasa IIAkcija „Rinkis MIDAS – laimėk dvigubai“ skirta paskatinti Vilniaus universiteto bendruomenės narius naudotis MIDAS teikiama nauda ir privalumais. Už kiekvieno mokslinio tyrimo duomenų rinkinio ir (arba) jo metaduomenų publikavimą įgyjamas vienas akcijos numeris, galiojantis tuo metu vykstančio akcijos etapo metu: I etapas – nuo 2017 m. spalio 1 d. iki 2017 m. spalio 31 d., II etapas – nuo 2017 m. lapkričio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 1 d. Tad dar galima suspėti pirmame akcijos etape laimėti asmeninę mokslometrinę analizę pagal Web of Science™ ir Scopus™ duomenis bei 100 eurų vertės dovanų kuponą moksliniams leidiniams įsigyti.

Apie tai, kodėl asmeninė mokslometrinė analizė galėtų sudominti mokslininkus, kalbamės su Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės informacijos duomenų skyriaus informacijos vadybininke Rasa Aleksandrove.

Mokslometrinė analizė – kas tai?

Mokslometrinė analizė (arba bibliometrija), kaip vienas iš kiekybinių metodų, vis plačiau taikoma mokslo produkcijos kiekybiniam vertinimui. Bibliometrinis vertinimas grindžiamas prielaida, kad visa mokslinė veikla, moksliniai tyrimai, atradimai ir mokslo naujienos yra publikuojamos moksliniuose žurnaluose, o tos mokslinės publikacijos yra skaitomos ir cituojamos kitų tyrėjų. Remiamasi požiūriu, kad tam tikroje mokslo kryptyje įtakingi ir pripažinimo sulaukę autoriai ar jų mokslo darbai yra cituojami dažniau negu mažiau žinomi autoriai.

Kodėl mokslometrinė analizė yra svarbi mokslininkui?

Ši analizė leidžia įvertinti tyrėjo, šalies, institucijų, padalinių mokslinės veiklos situaciją, palyginti mokslinę veiklą su kitomis šalimis ar institucijomis.

Be to, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2017 m. spalio 4 d. įsakymu Nr. V-747 nuo š. m. lapkričio 1 d. įsigalios „Kasmetinis universitetų ir mokslinių tyrimų institutų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir meno veiklos vertinimo reglamentas“ (toliau – Reglamentas), kuris pakeis anksčiau galiojusią „Mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) darbų vertinimo metodiką“.

Viena iš Reglamento nuostatų – mokslinius tyrimus publikuoti prestižiniuose moksliniuose žurnaluose.  Kokie žurnalo rodikliai aktualiausi tyrėjams?

Formalaus mokslinės veiklos vertinimo taškų skaičiavime yra svarbūs tokie kintamieji kaip žurnalo cituojamumo rodiklis (IF), žurnalų mokslo krypties agreguotasis cituojamumo rodiklis (AIF) ir normalizuotas straipsnių cituojamumo rodiklis (SNIP). Tyrėjai turėtų atkreipti dėmesį, kad aukštas cituojamumo rodiklis gali būti dirbtinai padidintas dėl per didelio savicitavimų skaičiaus. Dėl šios priežasties ekspertų grupė, atliekanti formalųjį vertinimą, sudaro sąrašą mokslinių žurnalų, kurie dėl per didelio savicitavimų skaičiaus nėra įtraukiami į vertinimą (pvz., 2015-2016 m. mokslo (meno) veiklos vertinimui neįtrauktų žurnalų sąrašas).

Kodėl publikuojant mokslinius tyrimus svarbu pasirinkti tinkamą žurnalą?

Pagal mokslinių rezultatų vertinimo reikalavimus mokslinių straipsnių vertė priklauso nuo to, kokiame leidinyje jie yra publikuoti – taip siekiama kuo aukštesnės mokslo produkcijos kokybės. Vertingiausiais laikomi straipsniai, publikuoti tarptautiniuose žurnaluose.

Pagal Reglamentą tarptautiniai žurnalai yra Web of Science™ ir Scopus™ duomenų bazėse referuojami žurnalai ir (taikoma iki 2022 metų) Lietuvoje leidžiami recenzuojami leidiniai, kuriuose per paskutinius trejus metus paskelbtuose straipsniuose užsienio autorių prieskyrų svoris yra didesnis nei Lietuvos autorių.

Web of Science™ ir Scopus™ – kas tai?

Web of Science™ ir Scopus™ – skirtingų komercinių kompanijų kuriamos, tarptautiniu mastu pripažintos didžiausios bibliografinės duomenų bazės, kuriose pateikiami tik aukštus kriterijus atitinkančių mokslinių leidinių publikacijų bibliografiniai įrašai, santraukos ir citavimo duomenys.

Kodėl šios bazės susijusios su formaliuoju mokslinės veiklos vertinimu?

Iki šiol Web of Science™ duomenų bazė laikoma pagrindiniu šaltiniu, pagal kurio teikiamus žurnalo rodiklius skaičiuojami institucijų autorių indėlio taškai. Nuo š.m. lapkričio 1 d., įsigaliojus naujam Reglamentui, bus atsižvelgiama ir į Scopus™ duomenų bazės teikiamus žurnalo rodiklius. Tai aktualiausia socialiniams mokslams, kadangi Scopus™ duomenų bazė aprėpia daugiau indeksuojamų socialinių mokslų krypties žurnalų.

Kokius mokslometrinius tyrimus atlieka biblioteka?

Tiesiogiai už mokslinės veiklos vertinimą atsako Vilniaus universiteto Mokslo ir inovacijų departamentas, kuris organizuoja ir koordinuoja mokslinės veiklos ataskaitų rengimą išorės institucijoms bei mokslininkų ir kitų tyrėjų publikacijų indėlio apskaitą.

Bibliotekoje atliekami mokslometriniai tyrimai, kurių metu nustatomi kiekybiniai rodikliai taip pat yra svarbūs formaliajame mokslo vertinime. Kasmet atliekame Vilniaus universiteto tyrėjų publikacijų, registruotų Web of Science™ duomenų bazėje, bibliometrinę analizę. Ja siekiame pateikti bendrą Vilniaus universiteto mokslinių tyrimų vaizdą tarptautiniame kontekste. Vilniaus universitetui pradėjus prenumeruoti InCites™ analitinį įrankį, analizuojame ir Vilniaus universiteto padalinių mokslinę veiklą, nustatome, kiek publikacijų registruota ir cituota, kokios labiausiai cituojamos ir kokiuose žurnaluose, koks jų h indeksas, kokiose mokslo kryptyse labiausiai publikuota, su kokiomis organizacijomis bendradarbiauta, kokiuose žurnalų kvartiliuose publikuota ir pan. Asmeninių bibliometrinių analizių paslaugų biblioteka neteikia, tačiau yra galimybė tokią analizę laimėti kaip akcijos „Rinkis MIDAS – laimėk dvigubai“ prizą. Maloniai kviečiame dalyvauti ir pasinaudoti šia proga!

Kas galėtų pakonsultuoti Web of Science™ ir Scopus™ teikiamų rodiklių klausimais?

Dėl Web of Science™ ir Scopus™ rodiklių visada galite kreiptis į jūsų fakultetą kuruojančius bibliotekininkus arba į mane el. paštu ar tel. 219 5059. Galėsime pakonsultuoti, kaip rasti žurnalo rodiklius, reikalingus mokslinės veiklos atestacijai ir (ar) projektams, kaip koreguoti Web of Science™ ir Scopus™ pastebėtas klaidas, kaip pasirinkti tinkamiausią žurnalą publikavimui ir pan.