Rekomendacijos apie atsiskaitymų pritaikymą įvairias negalias turintiems studentams (-ėms)

Sukurta: 19 gegužės 2022

Siekiant plėsti žinias apie individualius dėl negalios kylančius poreikius, kiekvieną mėnesį Vilniaus universiteto bendruomenei organizuojami mokymai.

Bendradarbiaujant kartu su Gyvybės mokslo centru, šių metų gegužės 18 d. vyko seminaras apie atsiskaitymų ir egzaminų pritaikymą įvairias negalias, turintiems studentams (-ėms). Seminaro metu aptarti svarbiausi atsiskaitymų pritaikymo aspektai, aktualūs konkrečias negalias turintiems studentams (-ėms), pasidalinta praktine patirtimi, probleminiais klausimais ir įžvalgomis ateičiai.

Vilniaus universitete įvairiuose fakultetuose šiuos metu studijuoja 65 studentai (-ės), turintys studijų individualizavimo planus. Siekiant sklandesnio atsiskaitymo ir egzaminų pritaikymo, verta atkreipti dėmesį:

1. Visiems studentams yra svarbu tikslus, trumpas informavimas apie egzamino struktūrą, aiškūs lūkesčiai ir reikalavimai, vertinimo kriterijai, terminai, atsiskaitymo forma ir informavimas, kokiais būdais galima gauti grįžtamąjį ryšį po atsiskaitymo, bet itin pasitarnauja studentams (-ėms) su skirtingomis negaliomis (mokymosi sunkumais, psichosocialine negalia, klausos negalia, autizmo spektro sutrikime esantys studentai). Šios informacijos pateikimas raštu būtinas studentams (-ėms) su klausos negalia.
  2. Svarbu, jog dalyko literatūros sąrašas būtų pateikiamas semestro pradžioje prieinamais formatais (doc/docx/ppt/pdf). Dažnai studentai (-ės), kurie turi regos negalią,  mokymosi sunkumus naudoja pagalbines teksto skaitymo programas. Tam, kad studentai (-ės), besinaudojantys pagalbinėmis programomis, galėtų sklandžiai naudotis pdf dokumentais, pats dokumentas, knygos puslapiai turi būti be papildomų komentarų, aprašymų, pabraukimų. Taip pat svarbu įsidėmėti, jog pdf failo išsaugojimo versija (angl. readonly) – negalima ir netinkama, nes turi likti dokumento redagavimo pasirinkimo galimybė. Paskaitų įrašai taip pat yra labai svarbūs įvairias negalias turintiems studentams (-ėms).
  3. Per VU IS sistemą rekomenduojama išsiųsti bendrą priminimą visiems studentams (-ėms) apie egzaminų vykdymo tvarką, pažymas, kurios pateisintų neatvykimą į egzaminą, nurodyti kontaktinį asmenį, į kurį galima kreiptis, iškilus konkretiems klausimams.

Visą seminarą apie atsiskaitymų ir egzaminų pritaikymą įvairias negalias, turintiems studentams (-ėms), galite rasti čia

Bendrieji patarimai dėstytojams lietuvių ir anglų kalbomis: Atviras neįgaliesiems universitetas

Jei turite papildomų klausimų apie negalią ar studijų proceso pritaikymą studentams (-ėms) su įvairiomis negaliomis, mokymų poreikį, kviečiame kreiptis į Neįgaliųjų reikalų koordinatorę Skaistę Grudzinskaitę, el. paštu: skaiste.grudzinskaite@cr.vu.lt">

VU Bendruomenės vystymo skyrius