Vilniaus universiteto leidyklos naujiena: aukštųjų mokyklų fizinių mokslų srities studentams skirtas vadovėlis „Kvantinė fizika“

Sukurta: 15 spalio 2020

Kvantine fizika 3DVilniaus universiteto leidykla kviečia susipažinti su žinomų Lietuvos mokslininkų, tiriančių molekulines sistemas ir jų sąveiką su šviesa bei turinčių ilgametę patirtį dėstant kvantinės fizikos kursą, parengtu 632 puslapių vadovėliu lietuvių kalba „Kvantinė fizika“.

„Rašant šią knygą buvo stengiamasi kuo aiškiau ir suprantamiau perteikti sudėtingą kvantinės mechanikos matematinį formalizavimą bei jo taikymą aprašant įvairius reiškinius. Knygoje gausu vizualiai išskirtų pavyzdžių, iliustruojančių įvairių sąvokų bei dėsnių taikymą. Pirmuosiuose skyriuose nuosekliai pristatomas šiuolaikinėje kvantinėje mechanikoje naudojamas matematinis

aparatas, kuris vėlesniuose skyriuose yra taikomas aprašant įvairias sistemas. Daugumos skyrių paskutiniuose skyreliuose pateikiama papildoma teorinė medžiaga, kurią galima praleisti pirmąkart susipažįstant su kvantinės fizikos dėsniais – šie skyreliai, skirti patenkinti žingeidaus skaitytojo lūkesčius, leidžia giliau pažvelgti į kai kuriuos mikrodalelių pasaulyje vykstančius reiškinius bei jų teorinio aprašymo ypatumus. Aišku, vienoje knygoje neįmanoma aprėpti visų su kvantine mechanika susijusių reiškinių, tačiau vienas iš šio vadovėlio tikslų yra supažindinti skaitytoją su pakankamai plačiu ratu klausimų, kurie vėliau bus detaliau nagrinėjami kietojo kūno, kvantinės lauko teorijos, kvantinės chemijos, molekulinės spektroskopijos, kvantinės informacijos

teorijos ir kt. kursuose“ – vadovėlio pratarmėje teigia autoriai: LMA Jaunosios akademijos narys, Vilniaus universiteto docentas ir Fizinių ir technologijos mokslų centro vyresnysis mokslo darbuotojas Jevgenij Chmeliov, buvęs Vilniaus universiteto lektorius, šiuo metu UAB „Šviesos konversija“ dirbantis mokslininkas Vytautas Butkus bei LMA tikrasis narys, Vilniaus universiteto profesorius emeritas ir Fizinių ir technologijos mokslų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas Leonas Valkūnas.

Vadovėlyje gausu savarankiškam nagrinėjimui skirtų įvairaus lygio uždavinių, leidžiančių skaitytojui geriau įsisavinti knygoje išdėstytą teorinę medžiagą bei išvystyti giluminį fizikinį mąstymą. Autoriai tikisi, kad jų kelerių metų atkaklaus darbo rezultatas bus ne tik naudingas kvantinę mechaniką studijuojantiems studentams, bet ir taps kvantinius reiškinius tiriančių mokslininkų parankine knyga.

Vadovėlį „Kvantinė fizika“ galite įsigyti knygyne „Akademinė knyga“, el. knygynuose patogupirkti.ltknygos.lthumanitas.lt.