Vilniaus universiteto leidyklos naujiena: „Naratyvų labirintuose: Lietuvos ir Ukrainos muziejų patirtys“

Sukurta: 20 lapkričio 2019

naratyvu labirintuose 3DVilniaus universiteto leidykla kviečia susipažinti su Vilniaus universiteto (Lietuva), Lietuvos kultūros tyrimų instituto (Lietuva) ir Lvovo nacionalinio universiteto „Lvovo Politechnika“ (Ukraina) mokslininkų  – Rūtos Šermukšnytės, Vasilio Banacho, Ivano Choma, Irinos Hnidik, Serhijaus Koniuchovo, Salvijaus Kulevičiaus, Julijos Kurdinos, Romano Kuzmino, Rimvydo Laužiko, Jaroslavo Lisejko, Polinos Verbickos ir Odeta Žukauskienės – kolektyvine monografija „Naratyvų labirintuose: Lietuvos ir Ukrainos muziejų patirtys“.

 

Autorių kolektyvo teigimu, ši monografija skirta tiek Lietuvos, tiek Ukrainos skaitytojams, kurie, tikėtina, menkai susipažinę su kitos šalies muziejų kultūros realijomis ir aktualijomis, todėl knyga pradedama kontekstinio pobūdžio dalimi. Joje trumpai pristatoma muziejų Ukrainoje ir Lietuvoje panorama: apžvelgiamas muziejų skaičius, aptariamas teisinis reglamentavimas, statusas ir pan. Antroje dalyje susitelkiama į diskursyvius laukus, kuriuose veikia Ukrainos ir Lietuvos muziejai. Trečioje dalyje dėmesys sutelkiamas į naratyvų (kaip rėminančių struktūrų) raišką abiejų šalių muziejų ekspozicijose. Kokybinio tyrimo metu siekiama identifikuoti Ukrainoje ir Lietuvoje paveldo ir istorijos mokslo žinių komunikacijoje realiai naudojamus (mokslininkų fiksuotus) naratyvus, nustatyti, kurie iš šių naratyvų muziejuose yra dominuojantys, kurie recesyvūs, ir paaiškinti jų naudojimo Ukrainos ir Lietuvos muziejų ekspozicijose tendencijas. Ketvirta knygos dalis daugiausia skirta muziejų atsinaujinimo, atsivėrimo visuomenei klausimams, kurie svarstomi pasitelkus kritines teorijas, naujosios muzeologijos idėjas, institucinę kritiką. Daugiausia dėmesio čia sulaukia Ukrainos ir Lietuvos muziejai, parodos, edukacinės programos, meninės akcijos tai, kas ardo tradicinius estetinius praeities reprezentavimo kanonus, ieško jiems alternatyvų.

 

Monografija išleista lietuvių ir ukrainiečių kalbomis. Ji aktuali istorinių naratyvų ir muziejų tyrinėtojams, muziejininkams, susiduriantiems su istorijos, kultūros ir paveldo interpretavimo bei komunikavimo problemomis, visiems, besidomintiems Lietuvos ir Ukrainos praeities ir jos reprezentavimo temomis.

 

Knygą „Naratyvų labirintuose: Lietuvos ir Ukrainos muziejų patirtys“ galite įsigyti knygynuose „Akademinė knyga“, „Versmė“, el. knygynuose patogu pirkti.lt, knygos.lt, humanitas.lt.