Vilniaus universiteto mokslo žurnalai atitinka Plano S kriterijus

Sukurta: 25 lapkričio 2020

ProblemosVilniaus universiteto leidyklos leidžiami mokslo periodikos žurnalai atitinka Plan S kriterijus.

Planas S yra iniciatyva dėl atviros prieigos mokslo leidybos, kurią 2018 m. inicijavo „cOAlition S“, kuris yra nacionalinių mokslinių tyrimų agentūrų ir finansuotojų iš dvylikos Europos šalių konsorciumas. Plane S reikalaujama, kad mokslininkai ir mokslininkai, kurie naudojasi valstybės finansuojamomis mokslinių tyrimų organizacijomis ir institucijomis, savo darbą paskelbtų atvirose saugyklose arba atvirosios prieigos žurnaluose.

Planas sudarytas pagal dešimt principų. Pagrindiniame principe teigiama, kad iki 2021 m. viešosiomis arba privačiomis dotacijomis finansuojami moksliniai tyrimai turi būti skelbiami atviros prieigos žurnaluose arba platformose arba nedelsiant prieinami atviros prieigos saugyklose be embargo.

Šių metų lapkričio 18 d. „cOAlition S“ paskelbė žurnalo tikrinimo įrankio (JCT) "beta" versijos išleidimą. JCT yra internetinė priemonė, teikianti aiškius patarimus mokslininkams, kaip jie gali laikytis Plan S numatytos atvirosios prieigos politikos, kai siekia skelbti publikaciją savo pasirinktame žurnale.

Žurnalo tikrintuvo įrankis leidžia tyrėjams greitai identifikuoti žurnalus ar platformas, kurios atitinka Plano S kriterijus. "beta" versijoje JCT pateikia informaciją apie pagrindinius Plano S reikalavimus. Nuoroda į tikrinimo įrankį: https://journalcheckertool.org/

Šiuo įrankiu patikrinome Vilniaus universiteto leidyklos leidžiamų žurnalų atitikimą Plano S kriterijams. Įrankis nurodo, kad žurnalai atitinka Plano S kriterijus. Išvadose ragina: "Pirmyn, pateik paraišką". Malonu tai matyti.