Vilnius-Lithuania iGEM renka naują komandą

Sukurta: 02 gruodžio 2016

IGEM mJeigu kas nors dar nėra girdėjęs, ką reiškia keturios raidės „iGEM“, tam būtina paskaityti šį tekstą. Jeigu kas nors dega noru sukurti kažką panašaus, ką šiemet pasauliui pristatė ir aukso medaliais buvo įvertinta Vilnius-Lithuania iGEM komanda, tam taip pat būtina paskaityti šį tekstą. Jis apie tai, kas, ko, kam, ką, kuo, kur ir kada – lakoniškai, bet apie viską!

KAS yra Vilnius-Lithuania iGEM?

Vilnius-Lithuania iGEM – tai komanda, sudaryta iš įvairių studijų programų studentų. Komandos tikslas kasmet dalyvauti JAV vykstančiame prestižiniame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse iGEM (international Genetically Engineered Machine) ir realizuoti pačias įvairiausias idėjas (nuo globalinių problemų sprendimo iki meninių interpretacijų) panaudojant XXI a. mokslo įrankį – sintetinę biologiją.

KO gali tikėtis, panorusieji prie jūsų prisijungti? KODĖL turėtų?

iGEM konkursas reikalauja plataus spektro žinių, todėl komandoje save realizuoti gali ne tik gyvybės mokslų sektoriaus studentai:

• Komunikacija: komandoje reikalingi žmonės, kurie puikiai supranta komunikacijos svarbą. Projekto vystymui ypač svarbus visapusiškas visuomenės supažindinimas ne tik su projekto idėja ir įgyvendinimo planu, bet ir su naujovėmis mokslo pasaulyje. Žmonės, besidarbuojantys šioje srityje, nuolatos bendrauja su žiniasklaidos atstovais, rašo straipsnius, dalyvauja pokalbių ar radijo laidose, atlieka publicistinius tyrimus, veda paskaitas mokyklose ar renginių metu.
  • IT sektoriaus studentai yra ypač vertingi komandai. Vienas konkurso kriterijų – išsami ir kokybiška projekto internetinė svetainė. Informatikai taip pat gali realizuoti savo idėjas, kuriant telefonines aplikacijas ar net sudėtingą programinę įrangą. Taip pat šis konkursas yra ir puiki galimybė visiems bioinformatikams – šansas užsiimti modeliavimu, didelės apimties duomenų analize ir kitais metodais.
  • Gyvybės mokslų sektoriaus studentai – tai pagrindinė komandos varomoji galia. Tai puiki galimybė realizuoti savo mokslines idėjas, kurioms ne visada atsiranda vietos standartinėse laboratorijose, ir tokiu būdu pademonstruoti, kaip suplanuotas eksperimentas įrodo idėjos veikimą ir pritaikomumą.
  • Ekonomikos/verslo sritis. iGEM projektas daugeliu atžvilgių primena start-up mokyklą, kurioje studentai patys privalo užsitikrinti rėmėjų pripažinimą ir tokiu būdu pritraukti reikiamus finansus projekto vystymui. Neatsiejama projekto dalis – tai nuolatiniai susitikimai su aukščiausio lygio Lietuvos ir galbūt netgi užsienio verslininkais bei derybos dėl galimų investicijų.
  • Filosofija/Menai. Naujų idėjų paieška moksle yra glaudžiai susijusi su menu. Tad komandoje laukiami ir filosofijos/meno sričių studentai, siekiantys ne tik atnešti naują požiūrį, bet ir patys įsigilinti į visai kitokį mokslo pasaulį. Vilnius-Lithuania iGEM 2016 komanda bendradarbiavo su žymiais Lietuvos filosofais ir menininkais: pavyzdžiui, kartu su dr. Kristupu Saboliumi bendruose projektuose ieškojo paralelių tarp mokslo ir meno.
  • Medicina. Šios srities studentai gali įgyti puikios patirties, kuriant ir realizuojant įvairias terapijas. Vilnius-Lithuania iGEM 2016 komandos darbas, demonstruojantis naują terapiją fenilketonurija sergantiems žmonėms, buvo įvertintas kaip vienas geriausių projektų medicinos srityje.
  • Fizika. iGEM konkursas neretai sukuria puikius projektus nuo elektros generatorių iki lazerių, kuriuos kuria gyvos sistemos – gyvų sistemų sintezė su negyvomis ir yra sintetinės biologijos esmė. Komandai svarbu turėti žmonių, pasižyminčių fizikiniu, inžineriniu mąstymu, turinčių idėjų, kurios reikalautų biologijos ir fizikos sąjungos.
  • Matematika. Mokslinė projekto dalis reikalauja kurti teorinius modelius, kurie kuo tiksliau atspindėtų realybėje veikiančias sistemas, todėl neatsiejama projekto dalis yra matematinių modelių kūrimas ir pritaikymas.

KAM skirti tokie konkursai?

Konkursas skirtas žmonėms, kuriems nepakanka universiteto suolo – tiems, kurie nori padaryti daugiau. Šiame konkurse gali dalyvauti tiek bakalauro, magistro ar doktorantūros studijų pakopos studentai. Kadangi konkurso tikslas – komandinis darbas, tad vietą jame atras kiekvienas.

iGEM gali pasiūlyti abejojantiems?

Gabiems studentams tai tampa ne tik puikia patirtimi, bet ir padrąsinimu naudoti savo turimas žinias tam, kad būtų kuriamas pažangesnis pasaulis. Projekto metu studentai gali geriau pažinti save, išmokti komandinio darbo ir susipažinti su savo pasirinktomis specializacijomis. Komandos nariai siekia įrodyti, kad yra geriausi savo srities žinovai, o gal net ir sukurti savo nuosavą verslą ar užmegzti kontaktus su bendraminčiais iš geriausių pasaulio universitetų. Taip pat konkursas suteikia didžiulę patirtį ir sertifikatą, kurį tikrai įvertina universitetai ar darbovietės.

KUO lietuviai buvo/yra/gali būti pranašesni už kitų šalių komandas?

Lietuva – pirmoji iš Baltijos šalių, dalyvaujanti iGEM konkurse ir jau dukart parvežusi sostinėn aukso medalius. Stiprus biotechnologijų sektorius Lietuvoje suteikia galimybę Lietuvos studentams ir mokslininkams tarptautinėje erdvėje lygiuotis į šalis bei komandas, jau dešimtmečius besigilinančias į šias technologijas.

KUR galėtų besidomintieji sužinoti daugiau prieš apsisprendžiant, ar jiems verta jungtis prie naujai buriamos komandos?

Susitikimas su Vilnius-Lithuania iGEM 2016 komanda, gyvi įspūdžiai ir įkvepiantys pasakojimai planuojami Jungtinio gyvybės mokslų centro (JGMC) R106 didžiojoje auditorijoje (Saulėtekio al. 7, Vilnius).

KADA?
Susitikimas su komanda įvyks 2016 m. gruodžio 7 d. 17.00 val.

Informaciją apie atranką galima sekti Vilnius iGEM Facebook paskyroje, o, apsisprendus dalyvauti, užpildyti registracijos anketą čia.

Kitas konkursas Planuojamas Bostone, JAV, 2017 m. lapkričio 9-13 dienomis.

Domėkitės ir prisijunkite!