Petras Auštrevičius: „Yra dalykų, kurie gyvenime yra būtent išskirtiniai“

Petras Auštrevičius. Asmeninio archyvo nuotr.Petras Auštrevičius, Lietuvos Respublikos Seimo narys, Seimo Pirmininko pavaduotojas, Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto Alumni draugijos tarybos pirmininkas , teigia, kad jo pozicija  yra palanki Vilniaus universitetui,  kaip institucijai, turinčiai išskirtinę svarbą  šalies universitetinei kultūrai, Lietuvos švietimo ir  mokslo raidai.  „Aš manau,  kad LR Seimas turi atsižvelgti į šituos veiksnius,  juolab tvirtindamas  Vilniaus universiteto  Statutą įstatymu,“ – sako Seimo narys.

Kaip manote, kas yra tvirčiausias universitetų autonomijos pagrindas ir šaltinis?

Aukštųjų mokyklų autonomijos statusas turi būti ne tik teisiškai įtvirtintas ir garantuotas dalykas, bet ir praktiniais veiksmais  įgyvendinamas dokumentas. Gyvenime tenka susidurti su savotišku dualizmu, kuomet teisinė bazė tai garantuoja, tačiau  praktiniais veiksmais, tiek vyriausybės institucijos, pavyzdžiui ir garantuodamos finansavimą, ir atitinkamai reglamentuodamos tam tikrus mokymo  proceso reikalus, linkusios peržengti tą labai jautrią, bet labai svarbią autonomijos klausimams  liniją, tai, aš manau, du labai svarbūs mano pamineti dalykai ir nei vieno iš jų neišskirčiau .

Kaip jūs manote, kur yra šių nesibaigiančių diskusijų dėl universiteto autonomijos esmė? Kodėl nevienareikšmiškai reaguojama į  universiteto autonomijos klausimą, į jo Statuto, kaip įstatymo, priėmimą?

Yra keletas svarbių priežasčių.  Viena reikia pripažinti – Lietuvoje tebekinta ir iki galo nesusiklosto  valstybės valdymo ir vykdomosios valdžios modelis.  Ir laikas nuo laiko atsiranda tendencijos, kurios logiškai  kelia nuogąstavimų  ir, manyčiau, pagrįstų abejonių iš akademinės pusės. Iš kitos pusės, mes  vis dar neatrandame idealaus švietimo modelio, o tai iškelia  ir autonomijos gerbimo ir jos laikymosi tradicijų. Reikia pripažinti, kad  dažni kardinalūs pokyčiai keičia kai kuriuos galios centrus ir klostosi vis nauja valdymo sistema, todėl  reformų laikotarpiu kartais pagrįstai, kartais ne, girdime vienas ar kitas diskusijas. Manau, kad reformų laikotarpis neišvengiamai ateis į  pabaigą ir  optimalaus modelio atsiradimas, laikantis europinės praktikos,  leis nuraminti tiek aistras ir norą  kaitalioti .

Yra dalykų, kurie gyvenime yra būtent išskirtiniai.

Žinant Vilniaus universiteto istoriją, kiek Vilniaus universitetas davė Lietuvos valstybei ir jos visuomenei , istorijai ir kultūrai, kokią svarbią simbolinę reikšmę jis turi, aš manau, kad mes neįžeisime ir neignoruosime kitų universitetinių mokymo  įstaigų, suteikdami tam tikrą pagrįstą istorinį išskirtinumą Vilniaus universitetui.

Todėl aš esu už įstatyminę statuto įtvirtinimo formą.