Paramos Ukrainai iniciatyvos
Savanoriavimas
Vilniaus universiteto savanorių centras bendruomenės narius kviečia prisijungti prie savanorius priimančių organizacijų ir teikti pagalbą ukrainiečiams suteikiant pirmąją psichologinę ar pirmąją pagalbą, rūšiuojant, pakuojant, dalinant humanitarinius paketus bei registruojant atvykstančius.
- Lietuvos „Caritas“ organizacija kviečia teikti savanorišką pagalbą Ukrainos žmonėms Lietuvoje. Registracijos anketa.
- Maltos Ordino pagalbos tarnyba kviečia teikti savanorišką pagalbą Ukrainos žmonėms Lietuvoje. Registracijos anketa.
- „Gelbėkit vaikus“ organizacija kviečia teikti savanorišką pagalbą Ukrainos vaikams ir nėščioms moterims. Registracijos anketa.
- „Stiprūs kartu“ pilietinė iniciatyva kviečia teikti pagalba bėgantiems nuo karo Ukrainos žmonėms suteikiant būstą (namą, butą, kambarį) Lietuvoje. Registracijos anketa.
Dėl platesnės informacijos kreipkitės el. paštu: arba telefonu +370 5 2193 295.
Patikimos informacijos iniciatyva
VU TSPMI dalinasi šaltiniais, kuriuose galite rasti patikimą informaciją, tačiau pabrėžia, kad informaciją viešojoje erdvėje visada reikia vertinti kritiškai. Nuoroda į sąrašą.
Teisinės paslaugos
Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinika teikia nemokamą pirminę teisinę pagalbą visiems Lietuvoje gyvenantiems ukrainiečiams. Pirminė teisinė pagalba – tai teisinė konsultacija, raštų valstybės ar savivaldybių institucijoms rengimas, pagalba pildant prašymus antrinei teisinei pagalbai (valstybės garantuojamam advokatui), kai kurių nesudėtingų teismo procesinių dokumentų rengimas. VU Teisės klinika taip pat teikia pagalbą šeimos, paveldėjimo, darbo, sutarčių, nekilnojamojo turto bei kitais klausimais.
Teisinę pagalbą teikia VU Teisės fakulteto vyresniųjų kursų studentai, jiems padeda ir konsultacijų kokybę užtikrina profesionalūs teisininkai. Konsultacijoss teikiamos lietuvių, anglų, rusų kalbomis.
Reaguodama į karą Ukrainoje bei siekdami padėti į Lietuvą atvykstantiems ukrainiečiams, VU Teisės klinika taip pat gali:
• Suteikti pirminę informaciją apie buvimo Lietuvoje sąlygas;
• Padėti užpildyti reikiamus Migracijos departamentui teikiamus dokumentus, pasidaryti priedų kopijas;
• Suteikti kitų pagalbą teikiančių organizacijų ir valstybės institucijų kontaktus;
• Suteikti kitą pirminę teisinę pagalbą Lietuvos teisės ribose.
Teisinę pagalbą teikiama el. paštu užduodant klausimą: arba tel.: +370 623 26 041 (darbo dienomis 10:00-18:00). Taip pat gyvai ofise adresu Vilniaus g. 25, Vilnius (iš anksto užsiregistravus). Registracijos forma čia: https://teisesklinika.lt/registracija/.
Konsultacijas rusų kalba teikiančių studentų skaičius ribotas, todėl, jei klausimas skubus, o laikų konsultacijai rusų kalba artimiausiu metu nėra, prašome klausimus rusų kalba užduoti el. paštu: . Atkreipiame dėmesį, kad esant poreikiui galime susitarti dėl skubių konsultacijų, konsultacijų registracijos formoje nenurodytais laikais, kitos papildomos pagalbos – informuokite el. paštu ir konsultantai su jumis susisieks ().
Nemokami anglų kalbos kursai
Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto savanoriai studentai ir dėstytojai, bendradarbiaudami su Vilniaus miesto savivaldybe, siūlo į Lietuvą atvykusiems Ukrainos piliečiams nemokamus anglų kalbos kursus. Daugiau informacijos suteiks VU FLF neformaliųjų studijų koordinatorė Rita Vickienė el. paštu .
Nemokami lietuvių ir kultūros kalbos kursai
Vilniaus universiteto Filologijos fakultetas (VU FLF) kviečia Ukrainos mokslo ir studijų institucijų dėstytojus, mokslo darbuotojus, visų sričių švietimo sistemos darbuotojus, studentus teikti paraiškas intensyviems lietuvių kalbos ir kultūros kursams. Mokymai vyks 2022 m. gegužės 30 – birželio 28 d. darbo dienomis nuo 9 val. iki 15.30 val. Bus formuojamos tik pradedančiųjų grupės (A1). Kursai organizuojami kontaktiniu būdu. Daugiau informacijos gali suteikti:Rita Migauskienė () ir Elvyra Petrašiūnienė ().
Vertimų paslaugos
Atliepiant situaciją Ukrainoje, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto darbuotojai ir studentai mokantys ukrainiečių, rusų, baltarusių ir lenkų kalbas savanoriškais pagrindais nori prisidėti prie reikalingos informacijos sklaidos šiomis kalbomis universitete, todėl yra pasiruošę versti raštu ir žodžiu įvairius tekstus. Dėl reikalingos pagalbos prašome kreiptis į VU FLF Baltijos kalbų ir kultūrų instituto darbuotoją doc. dr. Anastasiją Belovodskają el. paštu: . Jeigu mokate bent vieną iš minėtų kalbų ir norite prisidėti savanoriaujant, jūsų žinutė taip pat yra laukiama.
Koncertinės ir meninės paslaugos
Vilniaus universiteto Kultūros centras bei meno kolektyvai siūlo pagalbą paramos Ukrainai renginių organizatoriams ir paruošė sąrašą kūrinių, kuriuos gali ir nori atlikti Ukrainos palaikymo bei paramos akcijose. Dėl kolektyvų dalyvavimo renginiuose prašome kreiptis į Kultūros centro komunikacijos specialistę Iriną Bukiną el. paštu: . Ji sujungs su reikiamų kolektyvų atstovais. Daugiau informacijos čia.
Studentų mentorystės programa
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė vykdo mentorystės programą teikiant pagalbą Ukrainos studentams. Programa vykdoma labai panašiai kaip ir iki šiol vykusi mentorių programa užsieniečiams studentams, tačiau šiuo atveju reikšmingesnis mentoriaus vaidmuo bus ne tik padėti įsilieti į studijas, bet dar labiau – nuolatinio asmeninio ryšio palaikymui ir įsiliejimui į universiteto bendruomenę, kultūrą. Dėl daugiau informacijos prašome kreiptis el. paštu .
Bibliotekos paslaugos
Vilniaus universiteto biblioteka remia nuo karo bėgančius ukrainiečius ir suteikia jiems galimybę nemokamai naudotis bibliotekos paslaugomis:
- lankytis Centrinėje bibliotekoje (CB, Universiteto g. 3, Vilnius) ir Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC, Saulėtekio al. 5, Vilnius), kuris yra atviras visą parą;
- naudotis bibliotekos kompiuteriais ir belaidžiu internetu, specializuota programine įranga;
- naudotis bibliotekos spausdintiniais ištekliais, jungtis prie bibliotekos el. išteklių;
- skolintis grožinę literatūrą į namus (didžiausias tokių knygų pasirinkimas – Česlavo Milošo ir Laisvalaikio skaityklose);
- lankytis bibliotekos renginiuose;
- naudotis įvairios paskirties erdvėmis.
Bibliotekoje galima rasti leidinių įvairiomis kalbomis, daugiausiai (be lietuvių k.) – anglų, vokiečių, prancūzų, rusų, lenkų kalbomis. Taip pat yra nedidelė kolekcija leidinių ukrainiečių kalba: skaičiuojama per pustrečio tūkstančio tokių knygų knygų istorijos, kalbotyros, teisės ir kitomis temomis. Norintys gauti VU bibliotekos pažymėjimą Ukrainos piliečiai kviečiami kreiptis į bibliotekos padalinių informacijos stalo darbuotojus Centrinėje bibliotekoje (Universiteto g. 3, Vilnius) ar Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (Saulėtekio al. 5, Vilnius). Registracijos metu bus prašoma pateikti dokumentą, patvirtinantį prieglobsčio turėjimo Lietuvoje statusą.
Kontaktai pasiteiravimui: , tel. (85) 219 5051.
Bibliotekos interneto svetainė: https://biblioteka.vu.lt
VU darbuotojų savanoriška veikla
Reaguodamas į Rusijos ir Baltarusijos vykdomą beprecedentę karinę agresiją prieš Ukrainą, Vilniaus universitetas sudarė sąlygas Universiteto darbuotojams aktyviai prisidėti prie pagalbos Ukrainos valstybei ir jos piliečiams. Iki 2022 m. birželio 30 d. kiekvienam darbuotojui suteikiama 10 proc. darbo laiko normos per savaitę savanoriškai veiklai, skirtai pagalbos Ukrainai veikloms, kurių metu darbuotojui paliekamas jo darbo užmokestis. Savanorišką veiklą darbuotojai turi suderinti su tiesioginiu vadovu.
Nemokamas dantų gydymas vaikams
Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje dirbantys 4 ir 5 kurso odontologijos studentai priima gydymui vaikus. Paslaugos teikiamos lietuvių, anglų, vokiečių, persų, graikų, rusų kalbomis. Vaikai gydomi kiekvieną savaitę antradieniais ir ketvirtadieniais 8:00, 10.45, 13:00 ir 15:20 val. Vaikams gydymas visiškai nemokamas.
Susisiekti galite tel. nr. +370 (5) 2728243. Daugiau informacijos: https://www.zalgirioklinika.lt/.
Savanoriavimas „Stiprūs kartu“ skambučių centre
Vilniaus universitetas (VU), bendradarbiaudamas su pilietine iniciatyva „Stiprūs kartu“, kviečia VU akademinės bendruomenės narius – studentus(-es) ir darbuotojus (-as), kalbančius(-ias) rusų ir lietuvių kalbomis, savanoriauti skambučių centre, kuriame teikiama informacija apie ukrainiečių apgyvendinimo galimybes.
Svarbu žinoti:
- Savanoris (-ė) savanorystei turėtų skirti ne mažiau kaip 8 val. per savaitę.
- Su savanoriaujančiais bus pasirašoma savanorystės sutartis.
- Savanoris (-ė) turi turėti savo nešiojamą kompiuterį ir telefoną.
- Būsimi savanoriai (-ės) bus apmokomi. Artimiausi mokymai vyks kovo 25 d. 9.30 val.
Norinčiųjų savanoriauti prašome užpildyti šią savanorystės anketą: https://bit.ly/3uEzjp9. Jei negalėsite dalyvauti artimiausiuose mokymuose, prašome anketoje pažymėti, kad norite būti įtraukti į rezervinį savanorių sąrašą. Patekusiems į sąrašą apie artimiausius mokymus bus pranešta asmeniškai, kai tik bus buriama nauja savanorių grupė. Kontaktai pasiteirauti: arba +370 5 219 3295.
Parama Ukrainos mokslininkams
Vilniaus universitetas bendruomenės narius kviečia prisijungti prie pasaulio mokslininkų ir vieningai tiesti pagalbos ranką Ukrainai – sukurtas pasaulio laboratorijų ir mokslininkų sąrašas, kuriame registruojami visi, galintys padėti ukrainiečių mokslininkams ir studentams.
Sąrašas: https://bit.ly/ua-table.
Registracija: https://bit.ly/ua-form.
Mariaus Jakulio Jason (MJJ) fondas kviečia aplikuoti dėl paramos doktorantūrą studijuojančius ar ją baigusius mokslininkus iš Ukrainos, kurie nori vykdyti ar tęsti mokslinę veiklą Lietuvoje. MJJ fondas suteiks 1 000 Eur mėnesinį atlygį persikėlimo ir pragyvenimo išlaidoms. Paramos, skirtos darbui Lietuvos universitetuose ir tyrimų centruose trukmė, – iki 8 mėnesių su pratęsimo galimybe. Daugiau informacijos, kaip aplikuoti čia.
Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakultetas (VU EVAF) įsteigė Mokslinių tyrimų stipendiją. Iniciatyva skirta Ukrainos mokslininkams, kurie jau pabėgo į Lietuvą po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą. Doktorantams, podoktorantams ir pripažintiems mokslininkams, dirbantiems ekonomikos ir vadybos srityse, suteikiama galimybė 3-6 mėnesius tęsti darbą Vilniaus universiteto tyrimų grupėje. Ukrainos mokslininkas turi užpildyti supaprastintą paraiškos formą kartu su tyrėjo gyvenimo aprašymu.
Aplikacijos formą galite rasti čia. Daugiau informacijos čia.
Lietuvos mokslo taryba inicijavo specialią priemonę finansuoti Ukrainos tyrėjų mokslinę veiklą Lietuvos mokslo ir studijų institucijose. Nuolatinis kvietimas teikti paraiškas įdarbinti Ukrainos tyrėjus bus skelbiamas balandžio 4 d.
Daugiau informacijos čia.
Higienos priemonių surinkimo punktas
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) patalpose (Saulėtekio g. 7, Vilnius) atidaromas higienos priemonių rinkimo punktas ukrainiečiams Lietuvoje. Daiktai bus priimami I–V nuo 15 iki 19 val. Lietuvos Raudonasis Kryžius pabrėžia, kad renkamos tik konkrečiai išvardintos higienos priemonės. Daugiau informacijos čia.
Lietuvių-ukrainiečių frazės
Lietuvos gyventojai ir organizacijos siekia padėti nuo karo bėgantiems ukrainiečiams įvairiais būdais, tačiau jiems reikalinga ir emocinė parama bei palaikymas. Pagalbos gali prireikti ir paprastose situacijose, pavyzdžiui, rasti reikiamą adresą naujame mieste. Vilniaus universiteto studentės iniciatyva, pateikiamas svarbiausių lietuvių-ukrainiečių frazių žodynas.
- Labas rytas – Доброго ранку!/ Добрий ранок!
- Laba diena – Доброго дня!/ Добрий день!
- Labas vakaras – Доброго вечора!/ Добрий вечір!
- Labas – Привіт!
- Malonu susipažinti – Приємно познайомитися!
- Kaip sekasi? – Як справи?
- Sekasi gerai, kaip jums/tau? – У мене все добре, як у вас/тебе справи?
- Kaip Jūs/tu? – Як ви/ти?
- Koks Jūsų/tavo vardas? Як Вас звати?Як тебе звати?
- Mano vardas yra … Мене звати....
- Ačiū – Дякую
- Labai ačiū – Дуже дякую
- Prašau – Будь ласка
- Atsiprašau – Пробач/Пробачте
- Taip – Так
- Ne – Ні
- Ar kalbate/ar kalbi anglų kalba – Ви говорите англійською? Ти говориш англійською?
- Ar turi/turite klausimų? – У тебе/вас є якісь запитання?
- Skanaus! – смачного!
- Viso gero! – На все добре!
- Iki pasimatymo! – До побачення! До зустрічі!
Vilniaus universiteto bendruomenė solidarizuojasi su Ukraina ir jos akademiniu pasauliu ir simboliniais žingsniais: apšviečiant VU centrinius rūmus Ukrainos vėliavos spalvomis, iškeliant Ukrainos vėliavas prie VU padalinių, organizuojant diskusijas teisiniais klausimais, rengiami aktualūs VU mokslininkų straipsniai. VU jau kreipėsi į Europos ir pasaulio lyderius, ragindamas nutraukti bendradarbiavimą su Rusija bei siūlydamas visokeriopą paramą Ukrainai. VU taip pat susisiekė su 16 Ukrainos universitetų partnerių, siūlydamas pagalbą. VU pasirengęs dalintis ir infrastruktūra, partneriai informuoti apie galimybę priimti ir apgyvendinti karo pabėgėlius VU bendrabučiuose, poilsiavietėse.