Asmenys, turintys negalią, yra laukiami Vilniaus universitete – siekiame kurti tokią aplinką, kad studentai (-ės), turintys (-čios) negalią, galėtų studijuoti nepatirdami kliūčių, o darbuotojams (-oms) su negalia būtų sudarytos geros darbo sąlygos.
Savo veikloje vadovaujamės Senate patvirtinta „Vilniaus universiteto Įvairovės ir lygių galimybių 2022-2025 metų stategija". Šios stategijos tikslas - Universitete kurti studijų ir darbo aplinką, kurioje yra puoselėjama individuali, socialinė ir kultūrų įvairovė ir užtikrinamos Universiteto bendruomenės narių lygios galimybės. Išskirtinis dėmesys skiriamas lygioms galimybėms užtikrinti negalios, lyčių lygybės, skirtingų kultūrų ir socialinės padėties srityse. Negalios srityje siekiama orių, poreikius atitinkančių, kokybiškų sąlygų žmonėms su negalia studijuoti ir dirbti Universitete.
Iškilus klausimams, susijusiems su lygiomis galimybėmis negalios pagrindu, kreipkitės į neįgaliųjų reikalų koordinatorę.
Naujai įstojusius pirmakursius ir pirmakurses su negalia kviečiame užpildyti anketą.
Studijų proceso pritaikymas ir finansinė parama studentams (-ėms)
Informaciją apie finansinę paramą, studijų proceso pritaikymą pagal individualius poreikius, prieinamą kompensacinę techniką, kontaktinius asmenis padaliniuose skaitykite šioje skiltyje.
Į Jums kylančius klausimus apie finansinę paramą atsakys Jurgita Alonderytė-Venckienė, el. p. , tel. (8 5) 219 3235.
Detalią ir naujausią informaciją apie Vilniaus universiteto padalinių pritaikymą judėjimo negalią turintiems asmenims galima rasti padalinių internetiniuose puslapiuose bei kreipiantis į padalinio administraciją arba neįgaliųjų reikalų koordinatores.
Taip pat kviečiame susipažinti su projekto „Be slenksčių“ pateikiamais kai kurių VU padalinių pritaikymo judėjimo negalią turintiems asmenims įvertinimais.
Universiteto bibliotekoje yra galimybė pasinaudoti regos ir judėjimo negalią kompensuojančia įranga bei atitinkamai pritaikytomis patalpomis. Išsamiau – VU bibliotekos interneto svetainėje.
Konsultacijos akademiniais, praktikų ir karjeros klausimais
Studentai (-ės) ir stojantieji (-čiosios) kviečiami kreiptis į Studentų paslaugų ir karjeros skyrių tiek priėmimo į Vilniaus universitetą, teik su studijų procesu susijusiais klausimais, sužinoti savo teises ir galimybes ar pasikonsultuoti dėl individualaus studijų grafiko sudarymo. Profesionalūs karjeros konsultantai gali padėti geriau pažinti save bei susidaryti asmeninį karjeros ugdymo planą. Visos konsultacijos vykdomos ir nuotoliniu būdu. Tel. (8 5) 219 3144, el. p. .
Daugiau informacijos ir patarimus dėstytojams (-oms), kaip pritaikyti studijų procesą skirtingas negalias turintiems (-čioms) studentams (-ėms) galite rasti čia: Atviras neįgaliesiems universitetas (PDF leidinys).
Vienas iš Universiteto siekių yra užtikrinti individualiuosius dėl negalios kylančius studentų (-čių) poreikius. Tam, kad šie poreikiai būtų tinkamai atliepiami, ir sudaryta įtrauki aplinka studijoms, Universiteto bendruomenės narėms ir nariams svarbu pažinti su įvairių tipų negalia susijusius iššūkius bei galimus jų sprendimo būdus.
Informacija apie planuojamus renginius negalios, įvairovės, lygių galimybių ir žmogaus teisių tematikomis, pateikiama VU intraneto skiltyje Artimiausi renginiai.
2021/2022 studijų metų rudens ir pavasario semestruose vyko seminarai šiomis temomis apie skirtingų tipų negalią:
Ko reikia regos negalią turinčiam (-čiai) studentui (-ei). Praktinių patarimų sesija;
Žmonės su psichosocialine negalia akademiniame gyvenime;
Autizmo spektre esančius studentus (-es) ir jų poreikius aukštajame moksle;
Disleksija aukštajame moksle;
Klausos negalią turinčių studentų (-čių) poreikiai studijų procese.
2020/2021 studijų metų rudens semestrą vyko seminarai šiomis temomis apie skirtingų tipų negalią:
Klausos negalią turinčių studentų (-čių) poreikiai studijų metu (vaizdo įrašas);
Studijos ir psichosocialinė negalia;
Autizmas ir aukštasis mokslas: iššūkiai bei sprendimai (vaizdo įrašas)
Jei panašaus seminaro šių ar kito tipo negalios tema norėtumėte savo padalinyje, maloniai kviečiame kreiptis el. paštu .
Kviečiame pasiklausyti doc. dr. Redos Gedutienės pranešimo „Draugiška disleksijai aukštoji mokykla: nuo supratimo iki pagalbos“, kuris buvo skaitytas 2017 m. gruodžio 4 d. Vilniaus universitete vykusioje konferencijoje „Mokymosi sunkumai aukštojoje mokykloje: kaip užtikrinti lygias galimybes studijuoti?“.
2019 m. gruodžio 5 d. Vilniaus universitete vyko konferencija „Autistiškiems žmonėms atvira aukštoji mokykla: nuo vizijos iki įgyvendinimo“. Ji organizuota kartu su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“. Pirmą kartą Lietuvoje surengtoje konferencijoje, skirtoje nagrinėti autizmo aukštajame moksle problematiką, skaityti pranešimai:
2021 m. vyko nuotolinis renginys ,,Kalba ekspertai (-ės). Studijų prieinamumas iš studentų (-čių) su negalia perspektyvos". Užsienio ir Lietuvos studentai ir studentės pasidalino savo patirtimi ir įžvalgomis, ką reiškia studijuoti turint smegenų pažeidimą, klausos ar regos negalią, esant autizmo spektre, turint disleksiją, dėmesio ir aktyvumo sutrikimą ar kompleksinę negalią.
2020 m. konferencijos „Aukštasis mokslas ir negalia: be paslaugų nebus diplomo?“ programą ir įrašą galite rasti čia.
Kviečiame susipažinti su filmukų serija apie VU studentus su negalia, kurie yra svarbi ir lygiavertė mūsų bendruomenės dalis!
Pirmojo filmuko herojus Mindaugas, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre studijuojantis neurobiologiją.
Daugiau nei pusė studentų (-čių) pirmaisiais studijų metais patiria didesnį ar mažesnį stresą. Vieni su juo susitvarko savarankiškai, kitiems reikia profesionalų pagalbos.
Visi Vilniaus universiteto bendruomenės nariai turi galimybę kreiptis į VU Psichologinio konsultavimo ir mokymų centrą. Jis universitete yra tam, jog suteiktų pagalbą ne tik sergantiems (-čioms), bet ir sveikiems (-oms), norintiems (-čioms) greičiau susitvarkyti su sunkiai pakeliamu stresu, atidėliojimu, stipriu nerimu ar užsitęsusiu liūdesiu. Neleiskite emocinėms problemoms užkirsti kelio siekiant asmeninių tikslų, studijų rezultatų.
Daugiau informacijos rasite pažiūrėję antrąjį video. Jame VU studentė Aistė ir psichologė Ieva pasakoja apie pagalbą, kurios galite sulaukti.
Geografiją studijuojantis Gediminas turi klausos negalią ir bendraudamas kalba lietuvių gestų kalba. Gestų kalbos gramatika skiriasi nuo žodinės kalbos. Gestai žymi sąvokas, jie nežymi raidžių nei žodžių, todėl kurčiųjų mąstymas regimas: jie dažnai mąsto gestais, vaizdiniais ir pan. tačiau tai netrukdo pilnavertiškai studijuoti drauge su kitais (-omis). Su Gediminu artimiau susipažinti galite pažiūrėję trečiąjį filmuką.
Ar regos negalia gali tapti kliūtimi studijuoti? Tikrai ne! Užtenka tinkamų priemonių ir nedidelės pagalbos. Daugiau apie tai, kaip sekasi #VU studentams su regos negalia –ketvirtajame video. Savo patirtimi dalijasi VU Istorijos Fakulteto studentas Grigas Sakalis