Profesorių emeritų klubo narių apsilankymas LDK Valdovų rūmuose

Sukurta: 10 lapkričio 2020

2020 m. rugsėjo 18 d. rytą nemaža VUPEK narių grupė drauge su savo antrosiomis pusėmis susitiko pačiame Vilniaus centre esančiuose LDK Valdovų rūmuose. Maloniai sutikti ir pasveikinti rūmų direktoriaus, VU alumno dr. Vydo Dolinsko, drauge su juo ir dar vienu gidu apžiūrėjo tarptautinę parodą „Nuo sacro iki profano“. Milane gyvenančio kolekcininko Giorgio Baratti XIV – XVIII a. dailės vertybių kolekcija laikoma pačia didžiausia privačia kolekcija Italijoje. Joje sukaupta per 3 tūkst. Italijos ir kitų Europos šalių meno kūrinių. Po vienerius metus trukusio tarimosi ir derinimo, į Vilnių buvo atvežta beveik 100 garsių religinio ir pasaulietinio meno kūrinių. Anot dr. V. Dolinsko, Vilniaus publikai buvo pasiūlyta pati kolekcijos grietinėlė. Kai kuriems kūriniams išvežti leidimo nepavyko gauti. Patyrę gidai pasakojo paveikslų siužetus, kūrinių atsiradimo ir pirkimo istorijas. Sužinojome, kad bene vertingiausias parodoje XVI a. italų tapytojo Santi di Tito paveikslas „ Apreiškimas Švč. Mergelei Marijai“ ilgą laiką kabojo žymaus kino režisieriaus Luckino Visconti viloje prie lovos jo miegamajame.

Skaniai ir nebrangiai papietavę rūmų pastate įsikūrusioje „Taurakalnio“ kavinėje, dar porą valandų tęsėme pažintį su pačiais Valdovų rūmais. Dviem grupėmis, vadovaujami prityrusių gidų, daug įdomaus sužinojome apie Valdovų rūmų istoriją, susipažinome su pilies ir rūmų įtvirtinimais bei ginkluote, jų gyventojų kasdienybe. Didelio senjorų susidomėjimo sulaukė archeologinių kasinėjimų metu rasti labai gausūs eksponatai, atkurti reprezentaciniai interjerai, speciali lobyno salė. Po ekskursijos VUPEK nariai skirstėsi džiaugdamiesi, kad mūsų sostinė turi tokius puikius rūmus ir muziejų bei atsidavusius, kūrybingus Lietuvos istorinę praeitį puoselėjančius žmones.