Atviriems tyrėjams: kur ieškoti, publikuoti ar saviarchyvuoti?

Sukurta: 30 spalio 2017

 

Kaip gauti prieigą prie viso teksto mokslinių straipsnių ar mokslinių tyrimų duomenų? Kaip žinoti, ar pasirinktas atvirosios prieigos žurnalas yra patikimas? Kur ir kaip saviarchyvuoti mokslo produkciją? Vilniaus universiteto biblioteka sudarė priemonių rinkinį tyrėjams (https://goo.gl/NGecsS), kuris padės suprasti, kokia priemone vertėtų pasinaudoti.

aps.jpgPriemonių rinkinį atvirajai prieigai įgyvendinti sudaro trys skiltys: „Ieškok“, „Publikuok“ ir „Saviarchyvuok“. Tyrėjams, susiduriantiems su prieigos prie mokslinės informacijos problema, vertėtų išbandyti „Open Access Button“ arba „Unpaywall“. Planuojantiems publikuoti per atvirąją prieigą rekomenduojama įsisavinti priemones iš „Publikuok“ skilties. O norintys pasirūpinti savo mokslo rezultatų pasiekiamumu ne tik dabar, bet ir užtikrinti tai ateityje, turėtų atkreipti dėmesį į „Saviarchyvuok“ priemones. Į šį sąrašą patenka net dvi nacionaliniu mastu veikiančios sistemos, kurių kūrime aktyviai dalyvauja Vilniaus universitetas: eLABa sistema, skirta registruoti bei atverti publikacijas, ir MIDAS sistema – saugiam ir patogiam mokslinių tyrimų duomenų tvarkymui.

Tik ką praėjusi „Atvirosios prieigos savaitė 2017“, kurios tema šiais metais buvo „Esu atvira(s), nes...“, padėjo dar labiau išgryninti atvirosios prieigos teikiamą naudą akademinei bendruomenei ir mokslui apskritai. Tad Vilniaus universiteto biblioteka kviečia aktyviau tyrėjus įgyvendinti atvirąją prieigą, pasitelkiant tam reikalingiausias priemones. Daugiau informacijos: https://goo.gl/hJDSmj.