Apie VU

Apie VU

Sukurta: 27 vasario 2012

Vilniaus universitetas (VU) – pirmasis ir didžiausias Lietuvos universitetas, įsikūręs šalies sostinėje Vilniuje ir turintis po padalinį Kaune ir Šiauliuose. Įkurtas 1579 m. VU yra šalies lyderis absoliučioje daugumoje mokslo ir studijų krypčių.

Būdamas viena seniausių ir žymiausių Vidurio ir Rytų Europos aukštųjų mokyklų, VU darė didelę įtaką ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių kultūriniam gyvenimui, išugdė ne vieną mokslininkų, poetų, kultūros veikėjų kartą. VU profesoriavo ir mokėsi daug garsių asmenybių: medikai vokiečiai Johanas Frankas ir jo sūnus Jozefas Frankas, istorikas Joachimas Lelevelis, poetai Adomas Mickevičius ir Julius Slovackis, istorikas Simonas Daukantas, rašytojas, poetas ir literatūros mokslininkas Česlovas Milošas.

VU įkurtas sklindant renesanso, reformacijos ir katalikiškosios reformos idėjoms. Už VU anksčiau Europoje įkurti tik Prahos, Krokuvos, Pečo, Budapešto, Bratislavos ir Karaliaučiaus universitetai.

Šiuo metu VU yra Europos universitetų Magna Charta signataras, Tarptautinės universitetų asociacijos, Europos universitetų asociacijos, Baltijos universitetų rektorių konferencijos, tarptautinių Utrechto, UNICA ir Baltijos jūros regiono universitetų tinklų narys. Nuo 2016 m. sausio 1 d. VU pakviestas į prestižinių universitetų tinklą – Koimbros grupę. 2018 m. VU kartu su Granados (Ispanija), Graco (Austrija), Leipcigo (Vokietija), Paduvos (Italija), Bergeno (Norvegija), Liono (Prancūzija) universitetais pasirašė susitarimo memorandumą, kuriuo buvo įsteigtas Europos universitetų aljansas ARQUS. Universitetai sutarė kartu skleisti europietišką požiūrį į aukštąjį mokslą, skatinti studentų, dėstytojų, mokslininkų ir kitų universitetų darbuotojų mobilumą, vykdyti bendrus projektus visais universiteto veiklos lygmenimis ir dalyvauti bendrose iniciatyvose, skatinančiose tarptautinį įsitraukimą.

Pagal „QS World University Rankings“ reitingą VU patenka į top 400 geriausių pasaulio universitetų.

VU vykdomos pirmosios, antrosios ir trečiosios pakopų humanitarinių, socialinių, fizinių, biomedicinos ir technologijos mokslų sričių studijos.

Misija

Iš praeities kylanti, dabarties iššūkių skatinama ir ateities kartoms perduodama nepaneigiama universiteto pareiga ir neatimama teisė stiprinti Lietuvos ir pasaulio pažintines ir kūrybines galias, puoselėti akademines ir kitas dvasines ir socialines vertybes, ugdyti aktyvius ir atsakingus Lietuvos valstybės piliečius ir visuomenės lyderius.

Vizija

Esame gyvos tradicijos universitetas, įsipareigojęs tiesai ir visuomenei. Veikiame kartu, kad būtume mokslinio žinojimo ir kritinio mąstymo centras, atpažįstamas pasaulyje ir keičiantis Lietuvą.

Vertybės

  • ATVIRUMAS idėjų ir pažiūrų įvairovei, žmonių ir tapatybių skirtingumui.
  • Asmens orumu ir pagarbiu bendradarbiavimu grindžiamas universiteto tikslų, veiklų ir išteklių INTEGRALUMAS.
  • TOBULĖJIMAS kuriant skatinančią aplinką, įsipareigojant tobulintis, tobulinti ir priimti norinčius tobulėti, siekiant išskirtinės vertės.
  • Iš perspektyvos įžvalgos kylantis ILGALAIKIŠKUMAS, kaip atsakomybė valstybei ir visuomenei, kultūrai ir aplinkai.

Strategija

2021-2025 m. strateginis planas: lietuvių kalba