Mentorystė
Dalytis savo patirtimi ir kalbėti apie sėkmingai įveiktus iššūkius ir padarytas klaidas – naudinga ir išties reikalinga. Pasimatuok mentorystę dalyvaudamas „Pasitikėk patirtimi“ ciklo paskaitose ir diskusijose!
ŽIŪRĖTI ĮRAŠĄ
STUDENTAMS SUTEIKIAMA GALIMYBĖ RINKTIS IŠ PENKIŲ MENTORYSTĖS KRYPČIŲ
Mentorius dėstytojas
tai vienas iš universiteto dėstytojų, kuris Tau gali patarti, kaip efektyviai išnaudoti visą studijų laiką, panaudojant visas universiteto teikiamas galimybes. Atsižvelgdamas į Tavo asmeninius poreikius, gali pasiūlyti pagalbą pasirenkant aukštesnės pakopos studijas ar įsitraukiant į mokslinę ir tiriamąją veiklą. Vilniaus universiteto mentorius dėstytojus rasite Mentorystės platformoje.
Mentorius alumnas
tai specialistas, verslo atstovas, savo profesinėje srityje patyręs asmuo, kuris kaip ir Tu studijavo Vilniaus universitete. Jis gali pasidalinti savo profesinio kelio pasirinkimo patirtimi, suteikti pagalbą renkantis tinkamą karjeros kryptį, supažindinti su savo profesine aplinka, patarti asmeninio tobulėjimo klausimais. Vilniaus universiteto mentorius alumnus rasite Mentorystės platformoje.
Mentorė organizacija
Tai įmonė ar organizacija, kuri pasiruošusi supažindinti studentą su darbine aplinka ir darbo ypatumais, sudaryti galimybes asmeniniam ir profesiniam tobulėjimui. Suteikti globėjišką santykį ir bendradarbiavimą, atsižvelgdama į studento profesinius tikslus ir uždavinius. Vilniaus universiteto organizacijas mentores rasite Mentorystės platformoje.
Mentorius studentas
Padės kitiems studentams pagilinti tam tikro studijų dalyko žinias, pagerinti akademinius įgūdžius (atlikti rašto darbus, rengti ir pristatyti prezentacijas, analizuoti duomenis). Vilniaus universiteto mentorius studentus rasite Mentorystės platformoje.
Padalinio akademinis konsultantas
Patars, kaip spręsti studijų metu iškilusias individualias studentų problemas, operatyviai suteiks tikslią ir patikimą informaciją apie studijas VU. Visada gali kreiptis.
VU SA studentas kuratorius
Įkvėps ir padrąsins naujai į VU įstojusį studentą, padės susiorientuoti universitete ir už jo ribų. Visada gali kreiptis.
*- studentų registracija vyksta tik į pažymėtas Mentorystės kryptis. Platformoje užpildyke registracijos anketą ir susisiekite su pasirinktu mentoriumi. Registracija vyksta nuolat.
Ar verta turėti mentorių? Kaip padaryti, kad mentorystė būtų maksimaliai naudinga?
Kodėl verta dalyvauti VU Mentorystės veikloje?
APIE MENTORYSTĘ IR JOS PRADŽIĄ VU
Mentorystė – tai nuolatinis ryšys tarp patirties turinčio mentoriaus ir jo ugdytinio, norinčio tobulėti ir augti profesinėje srityje.
VU MENTORYSTĖ TINKA:
- studentams, siekiantiems asmeninio tobulėjimo, turintiems akademinių ar karjeros tikslų, ieškantiems platesnių galimybių universitete, abejojantiems dėl studijų pasirinkimo ar praradusiems motyvaciją studijuoti.
VU MENTORYSTĖ SKIRTA:
- ugdyti studentų bendrąsias kompetencijas, pagerinti jų akademinius ir asmeninius pasiekimus ir suteikti vertingų patarimų, planuojant profesinę ateitį.
VU MENTORYSTĖ PADĖS:
- surasti patyrusį, sėkmingą, gebantį įkvėpti mentorių, kuris patars, kaip įgyvendinti užsibrėžtus tikslus.
Gyvybės mokslų centras, suburiantis savo studentus gražiame Saulėtekio slėnyje, tapo pirmuoju akademiniu padaliniu, kuriame pradėta vykdyti bendra Vilniaus universiteto Mentorystės veikla. Bandomajame veiklos etape sutiko dalyvauti 10 savanorių mentorių ir 10 studentų.
2018 - 2019 m. etape, mentorių pagalbos sulaukė Gyvybės mokslų centro, Ekonomikos ir verslo administravimo, Kauno, Fizikos fakultetų bei Verslo mokyklos studentai. Šiame etape VU Mentorystė subūrė 38 mentorius, jo eigoje įvyko 30 naujų pažinčių.
Nuo 2019 m. rugsėjo visų Vilniaus universiteto fakultetų studentai turi galimybę bendrauti su mentoriais. Vien per 2019/2020 studijų metus, savo mentorius surado 123 studentai.
Mentorystės veikla siekiama sudaryti draugišką aplinką ir globą visapusiškam studento asmenybės augimui, užmezgami glaudesni ilgalaikiai dėstytojų, alumnų ir studentų tarpusavio santykiai, stiprinami VU bendruomenės ryšiai.
EIGA
2020 - 2021 m. ETAPO EIGA
MENTORIŲ REGISTRACIJA.
Prisijunkite prie VU Mentorystės bendruomenės šiame sezone!
Norėdamas tapti Vilniaus universiteto mentoriumi, turėtumėte atitikti tam tikrus reikalavimus:
• Būti Vilniaus universiteto dėstytoju arba alumnu bei savo srities entuziastu;
• Būti motyvuotu dalintis savo patirtimi ir padėti siekti išsikeltų ugdytinio tikslų;
• Turėti galimybę bent vieną valandą per mėnesį skirti susitikimui su ugdomuoju;
• Užpildyti mentoriaus registracijos anketą, kuo tiksliau apibūdinant savo ekspertinę sritį;
• Po registracijos per 48 valandas sulaukti profilio patvirtinimo bei tapti viešu ir visiems matomu Vilniaus Universiteto mentoriumi;
• Sulaukti ugdytinio kvietimo, kuris Jus pasieks nurodytu el. paštu, priimti TAIP arba NE sprendimą ir pradėti bendravimą.
Mentorių registracija vyksta nuolat: https://www.idialogue.lt/register, (pagalba registruojantis).
STUDENTAI RENKASI MENTORIUS.
Pagalvok apie įgūdžius, žinias ar patirtį, kuriuos norėtum įgyti padedama (-as) mentoriaus. Rinkis mentorių!
Norėdamas tapti ugdytiniu, turėtum atitikti tam tikrus reikalavimus:
• Būti motyvuotu ir turėti tikslą;
• Ieškoti žinių ir patirties resursų nuolatiniam tobulėjimui;
• Turėti galimybę bent vieną valandą per mėnesį skirti susitikimui su mentoriumi;
• Po registracijos pasirinkti bet kurį iš VU Mentorių;
• Suformulavus tikslą ir platformos pagalba išsiuntus kvietimą, per 48 valandas nurodytu el. paštu sulaukti mentoriaus TAIP arba NE;
• Pozityvaus atsakymo atveju, tavo atsakomybė bus per 48 val. susisiekti su mentoriumi ir pradėti bendravimą.
Studentų registracija vyksta nuolat: www.vu.lt/mentoriai.
SEZONO PRADŽIOS RENGINIAI - MOKYMAI MENTORIAMS IR STUDENTAMS.
Būtinai sudalyvaukite sezono pradžios renginyje ir įgykite teorinį ir praktinį pasirengimą efektyviai mentorystei.
UGDYTINIŲ SUSITIKIMAI SU MENTORIAIS: tarpiniai dalyvių susitikimai, konsultacijos, kontaktų mezgimo bei mentoriaus profesinės aplinkos pažinimo susitikimai.
Organizuokite susitikimus pagal abiem dalyviams priimtiniausią veiksmų planą ir naudodamiesi patogiausias komunikavimo priemones. Ugdymo trukmė tiesiogiai priklauso nuo ugdytinio tikslo ir klausimo platumo. Porų susitikimai, tikslų ir uždavinių siekimas bei ugdymo trukmė nėra organizatorių reglamentuoti. Paprastai mentorystės ciklas apima nuo 2 iki 6 susitikimų.
ETAPO PABAIGA.
Dalyvių grįžtamojo ryšio pateikimas.
ATSILIEPIMAI
Studentai
Julius Martinkus, Molekulinė biologija, IV kursas
Mentorystė suteikė unikalią galimybę pasisemti patirties, įžvalgų, patarimų bei idėjų. Periodiški susitikimai su mentoriumi padėjo susikurti darbų planavimo sistemą, susidėlioti ateities planus bei nuosekliai siekti uždavinių ir tikslų įgyvendinimo. Pagrindinės priežastys, dėl kurių prisijungiau prie šios programos buvo noras pabėgti nuo rigidiškos rutinos, susikurti sistemą nuosekliam tobulėjimui bei turėti pagalbą iš šono, kuri įkvėptų ir patartų, kai to reikia.
Karolina Bartoševič, Molekulinė biologija, IV kursas
Mentorystės patirtis pranoko visus mano lūkesčius. Nuoširdžiai dėkoju savo mentorei Agnei Vaitkevičienei už naudingus patarimus, pastabas, suteiktas žinias ir palaikymą. Mentorė padėjo atsakyti į daugybę klausimų susijusių su mano studijomis, supažindino su specialybės galimybėmis darbo rinkoje. Po Mentorystės paaugau kaip žmogus, jaučiuosi labiau pasitikinti savimi, taip pat jaučiuosi drąsi ir pilna motyvacijos žingsniuoti toliau ir siekti savo tikslų. Labai norėčiau padėkoti visiems organizatoriams už nuostabu projektą! Ir linkiu sėkmės tolimesniuose Mentorystės etapuose!
Giedrė Kazraitė, Biochemija, Doktorantūra
Mano mentorė - Eglė Lastauskienė. Džiaugiuosi, kad turėjau progą su ja susipažinti. Malonu bendrauti su tokiu žmogumi bet kokia tema.
Rimvydė Čepaitė, Mikrobiologija ir biotechnologija, III kursas
Mentorystė padėjo nustatyti bendras gaires ateities tobulėjimui. Projekto pradžioje išsikėliau tikslą, padedant mentorei, išsirinkti magistro studijų programą ir ji man labai padėjo, pasidalindama savo unikalia patirtimi bei įžvalgomis.
Neda Pogoželskaitė, Audiovizualinis vertimas, II kursas
VU mentorystės programa buvo įdomi ir išskirtinė patirtis. Susitikimų su mentore metu bendravimas buvo labai šiltas ir malonus, sulaukiau pagalbos rūpimais klausimais. Iš pradžių buvo kiek baisu, jaučiausi pasimetusi ir susikausčiusi, bet laikui bėgant įgavau daugiau drąsos. Išsikeltas tikslas buvo įvykdytas, mentorė padėjo man gauti savanoriavimo kino centre galimybę ir aš esu dėkinga už šią puikią patirtį.
Gabija Armalytė, Biologija, III kursas
Mentorystė man tikrai labai padėjo. Mentorė Inga palaikė morališkai, teikė daug gerų patarimų studijų, gyvenimo planavimo klausimais, mokė į dalykus pasižiūrėti iš kito kampo. Tuo tarpu su mentore Agne padariau didžiulį darbą susiplanuodama tolimesnes studijas, Agnė suteikė nemažai patarimų kaip įgyvendinti savo planus, dirbti produktyviai, pati to nebūčiau padariusi. Abi mentorės šaunios, o įspūdžiai labai geri. Po Mentorystės jaučiuosi kitu žmogumi- drąsiu, daug žinančiu, plačiai mąstančiu.
Kristina Gluščiukaitė, Mikrobiologija ir biotechnologija, II kursas
Mentorystė man padėjo atsakyti į daugybę klausimų susijusių su mano studijomis. Susipažinau su daugybe puikių žmonių, kurie tapo mano kolegomis, su kuriais galiu pasitarti man iškilusiais klausimais, galiu bet kada surasti pagalbos arba pasiūlyti savąją. Taip pat pabendravusi su daug pasiekusiais ir nusipelniusiais mokslininkais atradau dar daugiau motyvacijos studijuoti, domėtis ir gilintis į savąją sritį.
Mentoriai
Agnė Vaitkevičienė, UAB "Froceth", Direktorė
Donatas Staniulis, UAB Thermo Fisher Scientific, Direktoriaus padėjėjas
Manau, kad efektyvi mentorystė yra įmanoma tik tada, kai ugdytinis yra motyvuotas ir žino ko nori. Mentorius gali suteikti įkvėpimo, bet pulsą turi palaikyti pats žmogus.
Džiaugiuosi gavęs motyvuotą, veiklų ugdytinį su kuriuo susitikę galime pabendrauti tiesiog kaip draugai. Tikiuosi ugdytinis gavo atsakymus į savo klausimus/mintis mūsų susitikimų metu.
Dr. Aistė Saiang, Kauno fakultetas
Ši patirtis yra vertinga ir studentui, ir mentoriui, kaip dialogas, kuomet tik duodamas gauni ir kai bendromis pastangomis yra pasiekiamas naujas rezultatas, tam tikra nauja kokybė, kuri visad sušildo, prisiminus tuos susitikimus.
Edgaras Kuodys, UAB Labochema LT, Projektų vadovas
Patirtis labai įdomi. Gal šiame bandomajame etape ir trumpoka, bet įdomi. Tikrai naudinga man kaip mentoriui. Tikiuosi ir naudinga studentui. Jei išsigryninamos problemos, galima tikrai daug nuveikti. Tiek profesinėje, tiek asmeninėje aplinkoje. Kiekvienas mentorius tikrai daug ką gali pasiūlyti ir skirti laiko.
Inga Kalpakovaitė, Laisvai samdoma darbuotoja
Studentus reikia įkvėpti nebijoti būti savimi, eksperimentuoti, pažinti save ir tikruosius norus. Mentorystė yra apie tai, kad viskas yra mano ir Tavo rankose, pasirinkimuose, kuriuos atliekame kasdien. Kokią muziką grojame, tokie ir klausytojai renkasi. Juk mes visi dvejojame ir abejojame, tik retas kuris išdrįsta paklausti ir pasvarstyti kartu. Linkiu visiems drąsos sudalyvauti projekte!
PRAKTINIAI PATARIMAI MENTORIAMS
- Sukurkite pasitikėjimu ir atvirumu pagrįstą aplinką.
- Uždavinėkite atvirus klausimus, kurie skatintų ugdytinio mąstymą.
- Daugiau dėmesio skirkite tam, ką ugdytinis sužinojo ar išmoko jums bendraujant, nei tenkinant savo poreikį būti naudingam ugdytiniui.
- Būkite atviri ir sąžiningi.
- Išlaikykite konfidencialumą, kad ugdytinis galėtų pasitikėti ir patikėti Jums savo idėjas.
- Pateikite įžvalgas ir patarimus, bet tik tada, kai tai tikrai reikalinga ir išplečia ugdytinio supratimą.
- Suteikdami grįžtamąjį ryšį būkite nusiteikę, kad jūsų ugdytinis turi teisę pasirinkti priimti ar nepriimti jūsų patarimą.
- Rekomenduojame žymėtis vykusius susitikimus ir spręstus klausimus, nes tai palengvins tolimesnius susitikimus ir padidins jų efektyvumą.
- Supraskite savo patirties ribas ir atsisakykite patarti klausimais, kuriais negalite patarti. Nukreipkite ugdytinį pas kitus mentorius ar Universitete veikiančius specialistus, kur jis galės gauti kompetentingą patarimą.
PRAKTINIAI PATARIMAI STUDENTAMS (UGDYTINIAMS)
- Prieš registruodamiesi mentorystei, išsigryninkite tikslą. Pagalvokite apie įgūdžius, žinias ar patirtį, kuriuos norėtumėte įgyti padedami mentoriaus.
- Prieš registruodamiesi mentorystei, atsakingai įvertinkite savo galimybes laike (ar tikrai turėsite laiko skirti susitikimams)?
- Užtikrinkite, kad santykiai vyktų kuo sklandžiau.
- Prisiimkite atsakomybę už bendraviamo procesą, produktyvumą, rezultatą.
- Bendravimo pradžioje įsitikinkite, kad Jums abiem aišku, kaip šie santykiai veiks, numatykite komunikavimo priemones.
- Planuokite susitikimus iš anksto.
- Rekomenduojame žymėtis vykusius susitikimus ir spręstus klausimus, nes tai palengvins tolimesnius susitikimus ir padidins jų efektyvumą.
- Būkite atviri grįžtamajam ryšiui, konstruktyviai jį priimkite bei įsigilinkite.
- Kylant bet kokioms abejonėms ar dvejonėms, būkite atviri ir dalinkitės jomis su mentoriumi.
- Planuokite persvarstyti savo mentorystės santykius ir, jei jie Jūsų netenkina, pasiruoškite kažką keisti, padedami veiklos koordinatoriaus.